Ancak iki kamera, Ay’ın güney kutbunun ve derinlikleri belki de son birkaç milyar yıldır tamamen karanlıkta gizlenmiş olan Shackleton Krateri’nin mozaik haritasını oluşturmayı başardı. Bilim adamları, astronotların gelecekteki ay görevlerinde kullanabileceği derinliklerde su buzunun birikmiş olabileceğini öne sürüyorlar.

İki kamera (Ay Keşif Yörünge Aracı (LRO) üzerindeki Ay Keşif Yörünge Kamerası (LROC) ve Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nün (KARI) Danuri uzay aracındaki ShadowCat) her biri sayesinde 2009 ve 2022’den bu yana ay yörüngesinde bulunuyor. bu eşsiz imajı yaratmak mümkün hale geldi.


Ay’daki Shackleton Krateri’nin mozaik görüntüsü, NASA’nın LROC ve ShadowCam kameralarından alınan görüntülerin birleşimi kullanılarak oluşturuldu. Kaynak: NASA/KARI/ASU

LROC, piksel başına 0,5 metre çözünürlükte görüntü çekebilen iki Açılı Kamera (NAC) ve piksel başına 100 metre çözünürlükte görüntü yakalayabilen bir Geniş Açı Kamera (WAC) ile donatılmıştır. LROC, 13 yıllık hizmeti boyunca Ay’ın binlerce yüksek çözünürlüklü görüntüsünü iletti. Ancak LROC doğrudan güneş ışığı altında olmayan görüntüleri çekemez. LROC’den 200 kat daha fazla ışık hassasiyeti ve daha önce kameralar tarafından görülemeyen ay yüzeyi ayrıntılarını yakalama yeteneği ile ShadowCam tam da burada devreye giriyor. ShadowCam, Ay’daki birçok jeolojik nesneden yansıyan güneş ışığını yakalayabilmektedir. Ancak ShadowCam doğrudan güneş ışığı altında görüntü çekemez. Bu mozaik haritayı oluşturmak için her iki kameradan alınan görüntüler kullanıldı: Shackleton Krateri’nin iç kısmı ve tabanı gibi aydınlatılmamış alanlarından veriler için ShadowCam ve kraterin yamaçları ve kenarı gibi aydınlatılmış alanlardan veri yakalamak için LROC. krater.

Bilim adamlarının ve mühendislerin Shackleton Krateri ve diğer Ay PSR’leriyle ilgilenmelerinin nedeni, 1972’deki Apollo 17 misyonundan bu yana ilk inişi gerçekleştirecek olan NASA’nın Artemis III misyonu gibi gelecekteki ay görevlerinde kullanılabilecek su buzunun potansiyel varlığıdır. insanın Ay’ın yüzeyine çıkışı ve insanlık tarihinde Ay’ın güney kutbuna yapılan ilk insan ziyareti.

Su, herhangi bir gezegenlerarası görevin en kritik bileşeni olduğundan, Ay’da doğrudan su buzu çıkarmak görevlerin maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca bu su buzunun milyonlarca, hatta milyarlarca yıldır gölgeli kraterlerde kaldığına inanıldığı için Ay’ın oluşumu ve evrimi hakkında değerli bilimsel veriler sağlayabilir.genel-22