Intel, masaüstü işlemci segmentine yönelik planlarıyla kamuoyunun kafasını karıştırmaya karar vermiş gibi görünüyor. Meteor Lake-S’nin tam teşekküllü masaüstü modellerinin hala olmayacağı ortaya çıktı.


Evet, Intel’in genel başkan yardımcısı ve müşteri bilgi işlem grubunun genel müdürü Michelle Johnston Holthaus, daha dün önceki gün bu tür CPU’ların 2024’te piyasaya sürüleceğini söyledi ve bu da bir yılda üç satırla ilgili soruları gündeme getirdi. Ancak Holthaus’un aslında genellikle anlaşıldığı şekliyle masaüstü segmentini kastetmediği artık ortaya çıktı. Meteor Lake işlemcileri gerçekten de masaüstü bilgisayarlarda görünecek, ancak bu, bu tür CPU’ların ayrı olarak satın alınabileceği ve bunlara dayalı bir bilgisayara monte edilebileceği anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa masaüstü segmentindeki Meteor Lake-S yalnızca hepsi bir arada PC’lerde satışa sunulacak.

Meteor Lake, Hepsi Bir Arada (AIO) gibi masaüstü form faktörleri de dahil olmak üzere yenilikçi mobil ve masaüstü tasarımlara güç verecek, güç açısından verimli bir mimaridir. Ürünle ilgili daha fazla detayı ilerleyen zamanlarda paylaşacağız.


Intel

Intel, yalnızca mini bilgisayarlarda mevcut olan çekirdek KB masaüstü işlemcilerini piyasaya sürme konusunda halihazırda deneyime sahip. Görünüşe göre Meteor Lake-S’de de aynı hikaye yaşanacak. Üstelik teknik olarak bu işlemcilerin, TDP’nin daha yüksek olabilmesi dışında mobil versiyonları tamamen kopyalaması muhtemeldir.

Yani 2024’te yalnızca iki masaüstü hattımız olacak: Bu yılın ekim ayında piyasaya sürülecek olan Raptor Lake Refresh ve gelecek yıl Arrow Lake-S.genel-22