Gmail Temel HTML'den kurtuluyor

Resim: Alexey Boldin (Shutterstock)

Şirketin duyurusunda yer alan bir duyuruya göre Google, Ocak 2024’ten itibaren tüm Gmail hesaplarında Temel HTML görünümünü kaldırıyor. Destek sayfası. Şirket, değişikliği kendi sitesinde sessizce doğruladı ancak HTML seçeneğini neden kaldırdığına ilişkin ek bilgi sağlamadı.

Şirketin bazı kullanıcılara e-posta gönderdiği bildirildi. Hacker Haberleri şöyle diyor: “Masaüstü web ve mobil web için Gmail Temel HTML görünümünün Ocak 2024’ün başlarından itibaren devre dışı bırakılacağını size bildirmek için yazıyoruz.” Şunları ekledi: “Gmail Temel HTML görünümleri, Gmail’in 10+ yıl önce modern halefleri tarafından değiştirilen önceki sürümleridir ve Gmail’in tüm özellik işlevlerini içermez.”

Kesin tarih ne zaman Google yapacak HTML görünümünün devre dışı bırakılması bilinmiyor, ancak Google, Destek Sayfasında şunu belirtti: “Ocak 2024’e kadar Gmail’i tarayıcınızda Temel HTML görünümünde görüntüleyebilirsiniz. Bu tarihten sonra Gmail otomatik olarak Standart görünüme geçecektir.”

Gmail’in HTML görüntüleme seçeneği, kullanıcıların daha yavaş bağlantı hızlarına sahip eski veya güncelliğini kaybetmiş cihazlardan erişebilmeleri için bilgilerin hızlı bir şekilde yüklenmesi gibi ek bir avantajla birlikte on yıldan fazla bir süre önce kullanıma sunuldu. Her ne kadar Gmail’in bazı yönleri sohbet, yazım denetleyici, arama filtreleri ve klavye kısayolları gibi kullanışlıdırbasit HTML görünümünü ortadan kaldırarak görme engellilerin ihtiyaçlarını dikkate almadığı için eleştirildi.

Kendini “kör bir teknoloji uzmanı” olarak tanımlayan Pratik Patel, Mastodon’da Google’ın kararına karşı çıktı. postalamak. “GMail’in HTML görünümünü kullanan birçok #kör insan tanıyorum. Sadece kafaları karışmayacak, aynı zamanda mutsuz olacaklar” diye yazdı.

Google, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.genel-7