Cisco, veri analitiği çözümleri sağlayıcısı Splunk’u satın alma planlarını duyurdu. Bu satın alma, yapay zekanın patlaması bağlamında şirketlerin tehdit tespit yeteneklerine olan ihtiyacının olduğu bir ortamda gerçekleşti.

Cisco Perşembe günü yaptığı açıklamada, 28 milyar dolar değerindeki satın almanın dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birini oluşturacağını söyledi. Ağ ekipmanı tedarikçisi, işlemin gelirlerini de artıracağını ekledi.

CEO Chuck Robbins ve Cisco başkanı, yaptığı açıklamada, sendikanın “yeni nesil yapay zeka odaklı güvenlik ve gözlemlenebilirliği” güçlendireceğini ve şirketleri tehdit tespit ve yanıttan tehdit tahmini ve önlemeye yönlendireceğini söyledi. Blog yazısı.

Uygulamalar, cihazlar ve bulut genelinde kapsam

Kuruluşlar işlerini dijitalleştirdikçe ve yapay zekanın benimsenmesi hızlandıkça BT ortamı gelişmeye devam edecek, dedi Robbins, bu yeni teknolojilerin yeni fırsatların yanı sıra daha fazla karmaşıklık da getirdiğine dikkat çekti.

“Veriler iş dünyasındaki en güçlü kaynaklardan biridir ve her kuruluş güvenli bir şekilde bağlantıda kalmak, işlerini yönetmek ve kritik kararlar almak için ona güvenir” dedi. “Ancak müşterilerin verilerin gerçek değerini yönetmek, korumak ve ortaya çıkarmak için daha iyi bir yola ihtiyacı var.”

Satıcı, Splunk’un veri analitiği platformlarının eklenmesinin Cisco’nun güvenlik tekliflerini güçlendireceğini ve uygulamalar, cihazlar ve bulut genelinde kapsama alanı sağlayacağını söyledi.

“Kuruluşların daha önce hiç karşılaşmadığı bir karmaşıklık düzeyi”

Cisco, “Üretici yapay zekanın hızlanması ve benimsenmesi, genişleyen tehdit yüzeyi ve bulut ortamlarının çokluğu dikkate alındığında, bu, kuruluşların daha önce hiç karşılaşmadığı bir karmaşıklık düzeyi yaratıyor” dedi.

Robbins, “Veri ve güvenlik zorluklarına ek olarak, üretken yapay zeka endüstrileri hızla dönüştürüyor ve yeni fırsatlar yaratıyor” dedi. “Cisco ve Splunk birlikte uygulamalar, güvenlik ve ağ genelinde geniş bir veri yelpazesi görüyor.”

Satın alma işleminin düzenleyici onayına tabi olarak gelecek yılın üçüncü çeyreğinin sonunda tamamlanması bekleniyor. Bunun ardından Splunk’un başkanı ve CEO’su Gary Steele, Cisco’nun yönetim ekibine katılacak ve Bay Robbins’e rapor verecek.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15