UAP’lerin (tanımlanamayan anormal fenomenler) raporları uzun zamandır kamuoyunu büyülemişti ancak tarihsel olarak ana akım bilim tarafından dışlanmıştı.

NASA, Perşembe günü Dünya göklerindeki açıklanamayan uçan cisimler üzerine uzun zamandır beklenen bir çalışmanın bulgularını yayınlayacak.

ABD uzay ajansı geçen yıl, resmi dilde “UFO” teriminin yerini alan tanımlanamayan anormal olaylara veya UAP’lere ilişkin kanıtları gözden geçirdiğini duyurdu.

Konu uzun süredir kamuoyunun ilgisini çekse de ana akım bilim tarafından dışlandı.

16 araştırmacıdan oluşan bağımsız bir ekip, Mayıs ayında ön gözlemlerini paylaşarak, mevcut verilerin ve görgü tanıklarının raporlarının kesin sonuçlara varmak için yetersiz olduğunu tespit ederken, yüksek kaliteli verilerin daha sistematik toplanması çağrısında bulundu.

Perşembe günkü raporun bu sonucu değiştirmesi pek olası değil; ancak eninde sonunda ajans için yeni bir misyonun başlangıcını gösterebilir.

NASA’nın sondaları ve gezicileri, antik mikropların fosillerini bulmak için güneş sistemini tararken ve gökbilimcileri uzak gezegenlerde akıllı uygarlıkların izlerini ararken, NASA’nın tarihi duruşu, ana gezegenimizdeki gözlemleri “çürütmeye” yönelikti.

Mayıs ayı toplantısında raporun yazarları, 27 yıl boyunca toplanan 800’den fazla “olay”ın bulunduğunu ve bunların yüzde iki ila beşinin muhtemelen anormal olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Ekip üyesi Nadia Drake, bunların “operatör veya sensör tarafından kolayca anlaşılamayan herhangi bir şey” veya “tuhaf bir şeyler yapan bir şey” olarak tanımlandığını söyledi.

ABD hükümeti, kısmen yabancı gözetlemeyle ilgili olduklarına dair endişeler nedeniyle, son yıllarda UAP’ler konusunu daha ciddiye almaya başladı.

NASA’nın gizli olmayan materyallere dayanan çalışması, Pentagon soruşturmasından ayrı, ancak ikisi bilimsel araç ve yöntemlerin nasıl uygulanacağı konusunda koordinasyon sağlıyor.

Temmuz ayında, eski bir ABD istihbarat görevlisi, bir kongre komitesine, hükümetin tanımlanamayan anormal fenomenlerin yanı sıra uzaylı operatörlerinin kalıntılarına da sahip olduğuna “kesinlikle” inandığını söylediğinde manşetlere çıkmıştı.

David Grusch, “Tanıklığım, bu ülkeye meşruiyet ve hizmet konusunda uzun süredir geçmişi olan ve birçoğu aynı zamanda fotoğraf, resmi belge ve gizli sözlü ifade şeklinde ikna edici kanıtlar paylaşan kişiler tarafından bana verilen bilgilere dayanmaktadır.” milletvekillerine söyledi.

Bu haftanın başlarında, Meksika’daki bir kongre duruşmasında iki “insan olmayan” varlığın iddia edilen cesetleri sunuldu ve bu, sosyal medyada şaşkınlık, inançsızlık ve alay karışımı bir etki yarattı.

Grimsi bir renge ve insan benzeri bir vücut formuna sahip olduğu iddia edilen mumyalanmış kalıntılar, onları 2017 yılında Peru’da bulduğunu bildiren tartışmalı Meksikalı gazeteci ve araştırmacı Jaime Maussan tarafından getirildi.

© 2023 AFP

Alıntı: NASA uzun zamandır beklenen UFO raporunu yayınlayacak (2023, 14 Eylül) 14 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-nasa-publish-long-awaited-ufo.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1