Dürüst olmak gerekirse, bunu bekliyordum kehanet Red Hat Enterprise Linux’un (RHEL) Linux kaynak kodu savaşına giriyor. Bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu biliyordum.

10 Temmuz’da, Oracle’ın baş mimarı Edward Screven ve Oracle Linux geliştirme müdürü Wim Coekaerts, “IBM’in eylemleri sizin çıkarınıza değil. RHEL’e alternatif olarak CentOS’u öldürmek ve AlmaLinux ve Rocky Linux’a saldırmakIBM, müşterilerinizin paradan tasarruf etmeleri ve size cüzdanlarından daha büyük bir pay vermeleri için bir yolu ortadan kaldırıyor.”

Aslında, Oracle bugün kendisini özgür yazılım Linux’un şampiyonu olarak tanıtıyor: “Oracle, Oracle Linux’un ikili dosyalarını ve kaynaklarını her zaman herkesin kullanımına sunmuştur. Bir abonenin Oracle Linux’u yeniden dağıtma haklarına müdahale eden hiçbir abonelik anlaşmamız yoktur. Öte yandan, Oracle Linux’un ikili dosyalarını ve kaynaklarını herkesin kullanımına sunmuştur. Öte yandan, IBM’in abonelik sözleşmeleri, GPLv2 haklarınızı kullanmak için bu abonelik hizmetlerini kullanırsanız ihlalde bulunduğunuzu belirtir.”

21 Haziran’dan bu yana IBM, artık RHEL kaynak kodunu yayınlamıyor — kısacası, eldivenler indirildi ve mücadele başladı.

İki teknoloji devi arasında bir savaş daha

Bu, iki teknoloji devi arasındaki başka bir savaş. Oracle ve IBM (Red Hat’in sahibi) 1977’den beri rakipler. Oracle’ın kurucusu Larry Ellison, ilişkisel veritabanı ve SQL kavramını üstlendiğinde1970 yılında IBM’in öncülüğünü yaptı ve bu teknolojileri işinin çekirdeği haline getirdi.

Oracle’ın daha sonra Red Hat ile sert bir ilişkisi oldu. 2006 yılında Oracle, Linux’taki veritabanları için desteğini duyurdu. Spesifik olarak, programlarını CentOS gibi bir RHEL klonu olan Oracle Unbreakable Linux üzerinde desteklemek.

O zamandan beri Oracle ve Red Hat arasındaki ilişki gelişti. Örneğin bu yılın başında, Oracle, kullanıcılarının RHEL’e abone olmalarına ve RHEL’i çalıştırmalarına izin verdi Açık Oracle Bulut Altyapısı.

“IBM, mühendislerine ödeme yapmak zorunda olduğu için RHEL kaynak kodunu yayınlamaya devam etmek istemiyor mu?”

Ancak bu son tartışma, uyumun uzun sürmediğini gösteriyor.

Red Hat Başkan Yardımcısı Mike McGrath, Red Hat’in neden artık yalnızca RHEL kodunu yayınlamayacağını açıkladı. CentOS Akışıçünkü “binlerce insan [de Red Hat] zamanlarını yeni özellikleri etkinleştirmek, hataları düzeltmek, farklı paketleri entegre etmek ve daha sonra bu işi uzun süre sürdürmek için kod yazmaya harcıyorlar… Bu işi yapanlara para vermek zorundayız.“.

Bu kesinlikle doğrudur. Ama aynı zamanda Screven ve Coekaerts’in yorumlarıyla Oracle’ın olabilecek en kötü dönüşü yaptığını hissediyorum: “IBM, mühendislerine ödeme yapmak zorunda olduğu için RHEL kaynak kodunu yayınlamaya devam etmek istemiyor? Başarılı bağımsız açık kaynak şirketi, IBM 2019’da Red Hat’i 34 milyar dolara satın almadan önce RHEL’in kaynak kodunu yayınlamayı ve mühendislerine yıllarca ödeme yapmayı seçti.

“Oracle, Linux Özgürlüğünü Taahhüt Ediyor”

Peki Oracle şimdi ne yapacak? Başlamak, Oracle Linux kadar RHEL ile uyumlu olmaya devam edecektir. RHEL 9.2. Bu sürümden sonra – ve yayınlanan RHEL kaynak koduna erişim olmadan – hiçbir garanti yoktur. Ancak Screven ve Coekaerts, “bir müşteriyi veya ISV’yi etkileyen bir uyumsuzluk varsa, Oracle sorunu çözmek için çalışacaktır” diyor.

Oracle Linux koduna gelince: “Oracle kendini Linux’un özgürlüğüne adamıştır. Oracle şu sözü verir: Oracle, Linux’u dağıttığı sürece, Oracle bu dağıtımın ikili dosyalarını ve kaynak kodunu herkese açık ve ücretsiz olarak kullanıma sunacaktır. Ek olarak, Oracle memnuniyetle karşılar topluluk veya ticari her türden aşağı akış dağıtımı. Bu süreci kolaylaştırmak, Oracle Linux içeriği üzerinde birlikte çalışmak ve Oracle yazılım ürünlerinin dağıtımınızda sertifikalı olmasını sağlamak için distribütörlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz”.

Bu büyük bir söz. Elbette, Oracle Linux’un pazar payı küçüktür. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, müşterilerinin çoğu halihazırda diğer Oracle ürünlerinin müşterileridir. Bu nedenle Oracle, bu sözü yerine getirmeyi çoğu Linux dağıtımcısından daha kolay bulacaktır.

“Paradan şu şekilde tasarruf edebilirsiniz: bizden ilham alın”

Oracle, Screven ve Coekaerts aracılığıyla konuşmasına hakaretlerle devam etti: “IBM’in eylemlerine katılmayan bir Linux geliştiricisiyseniz ve bizim gibi Linux’un özgürlüğüne inanıyorsanız, işe alıyoruz…. Son olarak, IBM için, işte size harika bir fikir. Tüm bu RHEL geliştiricilerine ödeme yapmak istemediğinizi mi söylüyorsunuz? Şu şekilde paradan tasarruf edebilirsiniz: bizden ilham alın. Oracle Linux Downstream Distribütörü olun. Bunu memnuniyetle üstleniriz.”

Red Hat resmi olarak yorum yapmıyor.

Ancak bu, bazı eleştirmenlerin sosyal medyaya karşılık vermesini engellemedi. Seçkin bir Red Hat mühendisi olan Paolo Bonzini merak ediyor: “IBM (veya Red Hat) nerede dedi? geliştiricilere ödeme yapmak istemediğini ? Yalanlar!” Red Hat mühendislik direktörü Paul Frields itiraz etti: “tipik ve fırsatçı Oracle saçmalığı.”

Bizi izlemeye devam edin. Bu Linux fırtınasında gelecek daha çok şey var.


Kaynak : “ZDNet.com”

genel-15