Android’in iOS’a göre benzersiz avantajları olduğuna şüphe yok. Ancak Cupertino’nun mobil işletim sistemine kıyasla hala eksik olan veya uygulanamayan önemli işlevler de var. Bunlardan biri, iPhone için yıllar önce tanıtılan sözde “Pil Sağlığı Denetleyicisi”. Görünüşe göre Google, aynı özelliği yaklaşmakta olan Android 14 işletim sistemine ekleyebilir. Bunun zamanı gelmişti.


Android 14’ün son sürümüyle birlikte Google’ın Android telefonlar ve Android tabletler için özel bir pil denetleyicisini etkinleştireceğine dair yeni göstergeler var. geliştiriciye göre Mişaal Rahman Mountain View geliştiricileri, çeşitli sistem ve genel API’leri (Uygulama Programlama Arayüzü) Android 14’ün mevcut beta sürümüne entegre etti.

Programlama arayüzü yetenekleri şu anda aşağıdakiler gibi kapsamlı sistem pil durumu raporlarını içerir: B. cihazın üretim tarihi ve şarj seviyesi. Ayrıca, kullanıcılara doğrudan sistemde kalan enerji hücresinin gerçek kalan kapasitesi hakkında bilgi sağlayan bir pil seviyesi yüzdesi veya iOS benzeri bir işlev vardır.

Android Pil Sağlığı Denetleyicisi'nin ekran görüntüsü

Pil durumunu ve pil üretim tarihini kontrol eden yeni Android 14 tabanlı pil uygulaması. / © Twitter/u/MishaalRahman

Geliştirici, yeni kaynakları kullanarak “Batt” adlı hizmetin bir ekran görüntüsünü zaten gösterdi. Üçüncü taraf uygulaması, pil durumu yüzdesi, şarj döngüsü ve üretim tarihi gibi ayrıntıları görüntüler. Bu bilgilerin tümü, Google özelliği Android 14’te kullanıma sunduğunda sistem görünümünde de görünebilir. Bununla birlikte, nihai olarak, bu pil verilerinin cihazlarına nasıl entegre edileceği muhtemelen üreticilere bağlı olacaktır. OEM’lerin burada ne ölçüde ilgilenebileceğini, yorumlarda önerebilirsiniz!

Google, şirket içi geliştirici konferansı I/O 2023’te zaten Android 14’ün bir önizlemesini verdi. Küçük yan not: Apple bugün WWDC 2023’e başlıyor! Mevcut yapı hala 2.1 beta sürümünde, kararlı sürümün birkaç ay içinde ve son sürümün sonbaharda, muhtemelen önce Google Pixel telefonlarda çıkması bekleniyor.

Android işletim sisteminin pil sağlığı kontrolü özelliği alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu özelliğin yararlı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirdiğinizden emin olun.

genel-27