Bitcoin’in blok zincirini koruyan kodlayıcılar, ağı saran mem belirteçlerini yok edip etmeme konusunda çatışıyorlar.

Mayıs ayında rekor sayıda işleme ve blok zincirindeki işlem ücretlerinde 11 kat artışa yol açan bir spekülatif para seli, bir tıkanıklık yarattı ve Binance borsasını Bitcoin para çekme işlemlerini geçici olarak durdurmaya zorladı.

Kargaşa o zamandan beri hafifledi, ancak bazı kripto uzmanları, gelecekte kurbağa temalı Pepe gibi çılgınca memecoin ticaretinin ağı yeniden sarsacağından ve Bitcoin’in ödemeler için ve bir değer deposu olarak kullanımını bozacağından endişe ediyor. Bir tür spam filtresi olan işlemleri engellemek için yazılım dağıtmayı savunuyorlar.

Bitcoin geliştiricisi Ali Sherief, “Sistemin kötüye kullanıldığını düşünüyorum” dedi. “Bitcoin hiçbir zaman meme belirteçleri için bir temel katman olarak hizmet etmeyi amaçlamadı.”

En büyük dijital varlığın geliştirici grubuna gönderilen daha önceki bir e-postada Sherief, “değersiz jetonların, uçtan uca bir dijital para birimi olarak Bitcoin ağının sorunsuz ve normal kullanımını tehdit ettiğini” yazmıştı.

Diğerleri, daha geniş uygulamalara sahip olabileceğini savunarak, Bitcoin’in blok zincirinin çok sayıda memcoin ve misli olmayan jetonları (dijital koleksiyon ürünleri) barındırmasına izin veren Ordinals adlı yazılım yeniliğini savunuyor.

Geliştirici Casey Rodarmor, kullanıcıların Bitcoin’in en küçük birimi olan satoshis’e videolar, resimler ve metinler gibi dijital içerikler yazmasını sağlamak için Ordinals’ı yarattı. Bir Bitcoin’de 100 milyon satoshi var.

Rodarmor’un yeniliği bu yıl başladı ve sahte blockchain analisti Domo tarafından, memecoinlerin patlamasına yol açan Bitcoin Yorum Talebi – veya BRC-20 – standardını geliştirmek için ele geçirildi.

Brc-20.io web sitesine göre, şu anda Bitcoin blok zincirinde yaklaşık 475 milyon $ (kabaca 388 crore) piyasa değerine sahip yaklaşık 25.000 meme token var. Rakam, Mayıs ayı başlarında 1 milyar doları (kabaca 8.300 Rs) aştı.

Kripto depolama çözümleri sağlayıcısı Casa’nın kurucu ortağı Jameson Lopp, Bitcoin ağının “blok alanı için bir müzayede pazarı” – verilerin depolandığı yer – olduğunu ve Ordinals’ın yalnızca buna olan talebi artırdığını söyledi.

Sonuç olarak, memecoinleri bir hizmet reddi saldırısı olarak görmek, “herhangi bir müzayedenin bir hizmet reddi olduğunu ve kim kazanırsa müzayedenin tüm kaybedenlerini inkar ettiğini söylemek gibidir” dedi Lopp.

Geçen ay bir noktada meme belirteçleri ve NFT’ler, Bitcoin blok zincirindeki işlemlerin yüzde 65’ini oluşturuyordu. Oran geriledi ama hala yüksek. Coinmetrics verilerine göre, işlem başına ortalama ücret Nisan ayında 2,80 ABD Doları (yaklaşık 200 Rs) ile başladı, Mayıs ayı başlarında 30 ABD Dolarına (yaklaşık 2.500 Rs) ulaştı ve ay sonunda 4 ABD Dolarına (yaklaşık 300 Rs) düştü.

Dune Analytics’in rakamlarına göre, ücretlerdeki artış, Ordinals ile ilgili faaliyetlerden 45 milyon dolar (kabaca 370 crore) komisyon alan Bitcoin’in temelini oluşturan bilgisayar donanımlarının operatörleri olan madenciler için bir nimet oldu.

Bitcoin’in kendisi, blok zincirindeki türbülansın ortasında Mayıs ayında neredeyse yüzde 8 düştü. 2023’te yüzde 60’tan fazla toparlanan token, Pazartesi günü Singapur’da sabah 7:41 itibariyle 27.160 $’da (kabaca 22.43.500 Rs) çok az değişiklik gösterdi.

Kıdemli Bitcoin geliştiricisi Luke Dashjr için Ordinals işlemleri spam gibidir ve Bitcoin’in blok zincirinden uzak tutulmalıdır. Ağdaki bilgisayar düğümlerinin bunu yapmasını sağlamak için Ordisrespector adlı bir program bile yarattı.

Dashjr bir geliştirici grubunda “Aylar önce önlem alınmalıydı” diye yazdı. “Spam filtreleme, ilk günden beri Bitcoin Core’un standart bir parçası olmuştur.”

Bitcoin ağını tek bir kişinin veya kuruluşun kontrol etmediği göz önüne alındığında, memecoinlere ve NFT’lere karşı sürekli bir eylemin zaman içinde ortaya çıkıp çıkmayacağını kimse bilmiyor. Başka bir olasılık da, bazı kişilerin Bitcoin’in Ordinals’ı desteklemeyen bir hard fork adı verilen sürümünü oluşturmaya karar vermesidir.

Blockstream araştırma direktörü Andrew Poelstra, “BRC-20 belirteçleriyle uyumsuz olan Bitcoin’e tek bir alternatif üzerinde bir araya gelen kritik bir insan kitlesi görmüyorum” dedi.

Tartışmanın ortasında, Ordinals fenomeninden elde edilen önemli çıkarımlar arasında, Bitcoin ağını yeni şekillerde kullanma yeteneği ve gelecekteki trafik sıkışıklığını önlemek için işlem kapasitesini artırma ihtiyacı yer alıyor.

Messari’de bir araştırma analisti olan Sami Kassab’a göre Ordinals’ın gerçek değeri, Bitcoin ağında rasgele verileri depolama kapasitesidir.

Kassab, “Bu depolama alanından yararlanan sanatçılar, aktivistler ve hatta hükümetler olsun, buna olan talebin ve maliyetin gelecekte artacağı açık.” Dedi.

© 2023 Bloomberg LP


Apple’ın yıllık geliştirici konferansı çok yakında. Şirketin ilk karma gerçeklik başlığından yeni yazılım güncellemelerine kadar, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te görmeyi dört gözle beklediğimiz her şeyi tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8