Yenile

Yeni koşu ölçümlerini gösteren iki Apple Watch

(İmaj kredisi: Elma)

xrOS bugün WWDC 2023’e ulaşsın ya da gelmesin, kesinlikle Apple’ın diğer tüm işletim sistemlerinde güncellemeler bekleyebiliriz.

Örneğin watchOS 10’un etkinlikte duyurulacağı neredeyse kesin. Bloomberg’den Mark Gurman – evet, yine o – en iyi Apple Saatlerinin hepsinde bulunan yazılımın WWDC 2023’teki gösterinin yıldızlarından biri olduğunu ve bunun iyi bir nedeni olduğunu söyledi.

Etkinlik öncesinde, watchOS 10’un ihtiyaç duyduğu (ve bir tanesini atması gereken) dört özelliğin bir listesini bir araya getirdik. Bakalım Apple bize bunlardan kaç tanesini verecek?

Tabii ki her yeni Apple karma gerçeklik kulaklığının da yeni bir işletim sistemine ihtiyacı olacak ve bunun da WWDC 2023’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bloomberg’in iyi bağlantılara sahip beğenilerine göre Mark Gürman, Apple, başlangıçta bilindiği şekliyle Reality OS yerine xrOS adına karar verdi. Gürman ayrıca “bir iPhone ve iPad ile aynı özelliklerin çoğuna sahip olacağını ancak 3 boyutlu bir ortamda olacağını” ve Safari, Fotoğraflar, Posta, Mesajlar ve Takvim gibi stok Apple uygulamalarının karma gerçeklik sürümlerini içereceğini de belirtti. .

Söylentilere göre Apple Reality Pro kulaklığının gri bir arka plan üzerinde bir görüntüsü

(İmaj kredisi: Ian Zelbo)

Öyleyse, Apple’ın bugün tanıtması beklenen şey hakkında konuşalım.

Büyük hikaye, muhtemelen şirketin sanal gerçekliğe ilk uygun şekilde girmesiyle ilgili olacak. Apple VR başlığının adının ne olacağını kesin olarak bilmiyoruz ancak Apple Reality Pro adı geniş çapta paylaşıldı. Ayrıca bunun nasıl olabileceği hakkında epeyce bilgimiz var.

Örneğin, söylentiler bunun 3.000 $ (2.200 £ / 4.400 AU $) kadar pahalı olacağını ve hem VR hem de karma gerçekliği destekleyeceğini öne sürüyor. Ayrıca denetleyiciler olmadan gönderilebileceğini, süper yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip olabileceğini ve bir tür Apple M2 çipinde çalışabileceğini düşünüyoruz.

Şimdiye kadar onun hakkında bildiğimiz her şeyi Apple VR kulaklık merkezimizde bir araya getirdik.

Apple bize ne söyleyecek?

İşte küçük bir sır: Apple, büyük etkinlik öncesinde bir dizi açılış sonrası brifingine davet gönderecek. Apple, 90 dakikalık bir açılış konuşması olması beklenen toplantının bitiminden önce bu toplantıların konusunu açıklamasa da, olası konuları bir araya getirmek için toplantı sayısını kullanırız.

Nadiren bir toplantımız olur. Aslında, genellikle platform başına bir tane olmak üzere üç ila beş brifing tipiktir. İzleyeceğim şey, macOS, iOS veya iPadOS (tipik brifing adayları) ile uyumlu görünmeyen ekstra toplantılar.

Bu arka plan brifinglerinin uzunluğuna da dikkat ediyorum. Uzun olanlar genellikle büyük platformlar (iOS) içindir. Kısa olanlar ikinci kademe oyuncular içindir (belki tvOS). xrOS ile ilgili bir görüşme yapacak mıyım?

Hiçbir fikrim yok. Ne yazık ki, öğrendikten sonra bile, size onlar hakkında gerçekten hiçbir şey söyleyemem. Ancak bu toplantılarda öğrendiklerim, WWDC 2023 ile ilgili her şey hakkındaki raporlarımı şekillendirecek.

Günaydın ve WWDC 2023 canlı blogumuza hoş geldiniz. Etkinlikten önce Apple ile ilgili tüm son dakika söylentilerini ve haberleri paylaşacağız, ardından bugün saat 10:00 PT’den itibaren size her duyuruyu olduğu gibi getireceğiz.telefon-2