NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang, Computex’teki bir Soru-Cevap sırasında şirketinin yeni nesil GPU’larının TSMC’de üretileceğini açıkladı.

NVIDIA Yeni Nesil GPU’lar TSMC’de Üretilecek Ama Diğer Fabrikalarda da Yonga Oluşturmaya Açık

Reuters CEO Jensen Huang’ın bu Perşembe günü Taipei’deki Soru-Cevap oturumunda basına, TSMC’ye büyük ölçüde güvenerek kendini güvende hissettiğini ve yeni nesil yongalarının Tayvanlı Yarı İletken Üretim Şirketi’nde üretileceğini söylediğini bildirdi. Bu duyuru, Tayvan’ın Çin’den olası bir askeri tehdit riski altında olduğu bir zamanda geldi.

Şu anda NVIDIA’nın tüm GPU’ları, TSMC’nin en gelişmiş işlem düğümlerinde üretiliyor ve bunun gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Computex 2023’te NVIDIA, Hopper-Next yongalarının 2024’te geleceğini gösteren GPU yol haritasını açıkladı ve söylentilere göre 3nm işlem düğümünü kullanacak, ancak henüz hiçbir şey kesinleşmedi. Yeni nesil GPU’ların kod adının da Blackwell olması bekleniyor.

Mimari, oyun teorisine, olasılık teorisine, bilgi teorisine ve istatistiklere önemli katkılarda bulunan Amerikalı bir istatistikçi ve matematikçi olan David Harold Blackwell’in (24 Nisan 1919 – 8 Temmuz 2010) adını almıştır.

Yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), Nvidia tarafından tasarlanan yongaları üretiyor ve Huang, şirketinin yeni nesil ürünlerinin de TSMC tarafından üretileceğini söylerken, Nvidia’nın çeşitlendirmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Huang, Taipei’deki bir teknoloji etkinliğinin aralarında, verilen çipler için Tayvan’a bu kadar çok güvenmenin dünyanın siyasi riski sorulduğunda gazetecilere, “Ben buradayken, tüm tedarik zinciri tartışmalarımızda kendimizi tamamen güvende hissediyoruz,” dedi. Çin gerilimleri.

“Farklı coğrafyalarda çeşitlendirme süreci, TSMC’nin mükemmel bir stratejisidir ve bu nedenle TSMC, artık Nvidia’nın çeşitlilik ve fazlalık stratejisinin bir parçasıdır.”

Reuters aracılığıyla

Ancak NVIDIA, sektörde arz kısıtlamaları olacaksa çiplerini diğer fabrikalarda oluşturmaya da açıktır. Şirket zaten Samsung ile çalışıyor ve ayrıca yakın zamanda Intel fabrikalarını kullanacağını ima etti. Aynı soru-cevap oturumunda Jensen, Intel’in yeni nesil sürecinin ilk çip sonuçlarını aldıklarını ve sonuçların çok iyi göründüğüne dikkat çekti.

Dolayısıyla NVIDIA, CEO’su tarafından bahsedilen çeşitlilik stratejisini gerçekten takip ediyor. Yeni nesil işlem düğümünden bahsedildiği için, bir Intel işleminde fabrikasyon bir NVIDIA GPU görmeyeceğiz, ancak olasılık devam ediyor. Intel ayrıca AMD ve NVIDIA ile çalışmaya açık olduğunu ve Intel’in fabrikalarının rakiplerinden GPU’lar ve CPU’lar üretmek için kullanıldığını görmeyi çok istediğini söyledi.

Bir hafta önce NVIDIA, şirketi yeni zirvelere taşıyan yapay zeka hamlesi sayesinde artık Trilyon dolar kulübünün bir parçası. Bununla birlikte, devasa veri merkezi ve yapay zeka büyümesine rağmen Jensen Huang, oyunculara unutulmadıkları ve ileriye dönük işlerinin hala önemli bir omurgası oldukları konusunda güvence verdi.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17