HEO Robotics, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra yörüngedeki bir Starlink V2 Mini uydusunun bu görüntüsünü yakaladı.

HEO Robotics, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra yörüngedeki bir Starlink V2 Mini uydusunun bu görüntüsünü yakaladı.
resim: HEO Robotik

SpaceX’in 21’i fırlatmasının üzerinden bir aydan biraz fazla zaman geçti. yeni nesil Starlink uydularının mini versiyonlarıama görünüşe göre o küçük adamlardan biri artık yörüngeye tutunamıyor.

30062 olarak adlandırılan Starlink uydusu, Pazartesi günü saat 04.50’de Kaliforniya kıyılarında Dünya atmosferine yeniden girdi. cıvıldamak tutan Harvard-Smithsonian astrofizikçi Jonathan McDowell’den sekmeler SpaceX’in internet uydularında. Uydu büyük olasılıkla yeniden girişi sırasında yandı.

McDowell, Twitter’da, Starlink V2 Mini’lerden üçünün belirlenmiş operasyonel yörüngelerine ulaşmak için irtifalarını yükseltirken, birinin kontrollü bir yörüngeden sapma manevrası yaptığını kaydetti. Resmi olmayan SpaceX kılavuzu da dahil olmak üzere, diğer gözlemciler de lansmanından bu yana V2 Mini’leri izliyor. Starlink İçeriden Bilgiyeniden girmeden önce uydunun yörüngeden çıkma yörüngesini not eden.

Geçen ay, Starlink Insider bunu ilk yapanlar arasındaydı. fark etme yakın zamanda fırlatılan uydu grubunun yükselmek yerine yavaş yavaş düştüğünü. V2 Minis’in durumuyla ilgili spekülasyonlara cevaben, SpaceX CEO’su Elon Musk Twitter’a gitti uyduların “bazı sorunlar yaşadığını” ve bazılarının yörüngeden çıkarılacağını, diğerlerinin ise hala test edileceğini açıklığa kavuşturmak için. Yakın zamanda yörüngeden çıkarılan V2 Mini, daha fazlasının ilki olabilir, ancak şu anda kesin olarak bilmiyoruz.

SpaceX, 21 yeni nesil Starlink uydusunu fırlattı 27 Şubat’ta bir Falcon 9 roketinde. Üniteler, şirketin tam boyutlu, yeni nesil Starlink’lerinin minyatürleştirilmiş versiyonları olduğundan, şirket onlara V2 Mini adını veriyor. V2 Mini’lerin amacı, SpaceX’in internet mega takımyıldızının kapasitesini artırmasına yardımcı olmak ve şirket tam boyutlu yeni nesil uydularını fırlatana kadar Starlink’in artan talebi için boşluğu doldurmaktır.

Ancak bunu yapabilmek için, SpaceX’in ağır kaldırma Starship roketinin gökyüzüne çıktığını görmesi gerekiyor. Şirketin şu anda faaliyette olan Falcon 9 roketi, yeni nesil uyduları taşımak için tasarlanmamıştır, bu da SpaceX’in küçültülmüş versiyonları yaratmasını ister. SpaceX bildirildiğine göre geçen ay ikinci bir V2 Mini grubunu fırlatmayı planlıyor, ancak şirketin şu anda minyatür uydularında nerede durduğu belli değil.

Elon Musk’ın uzay macerası hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamımızın tamamına göz atın SpaceX’in Starship mega roketi ve SpaceX Starlink internet uydusu mega takımyıldızı. Ve hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.

genel-7