Tesla, o, Twitter, o, SpaceX, o. Ve yine de Elon Musk, 2022’nin sonunda patlayan teknoyu ele geçiremedi. Artık herkesi araçlarını, süreçlerini, hatta mesleğini gözden geçirmeye zorlayan üretken yapay zeka, Elon Musk’ın doymak bilmez iştahından kurtuldu.

Daha da kötüsü, Elon Musk hedefi fena halde ıskaladı. Çünkü OpenAI, 2015 yılında aralarında Elon Musk ve şu anda şirketin başında bulunan Sam Altman’ın da bulunduğu birkaç kişi tarafından kuruldu. Google’ın empoze ettiği bilgi işlem gücü yarışı ve dolayısıyla büyük yatırım ihtiyaçları ile karşı karşıya kalan Musk, 2018’de şirketin doğrudan kontrolünü ele geçirerek şirketi kendisi yönetmeye çalıştı. Başarısız. Musk daha sonra Tesla’ya daha iyi odaklanmak için istifa etmeye karar verdi.

Ve şimdi, ChatGPT-4’ün yayınlanmasının ardından, yapay zeka uzmanları ve araştırmacıları (Fransızlar dahil) altı aylık bir moratoryum için bir forum çağrısında bulunuyorlar. Elon Musk da imzacılardan biri. İmzacılar “insanlık için büyük riskler” bildiriyor. Örneğin gerçekle yapayı ayırt etmek için güvenlik sistemleri ve yeni kurallar koymayı mümkün kılabilecek bir moratoryum.

Yapay zekanın yerini alabileceği 300 milyon iş

OpenAI’nin patronu Sam Altman, geçtiğimiz günlerde bilgisayar saldırıları veya yanlış bilgilendirme için kullanılabilecek yaratılışından “biraz korktuğunu” itiraf etti.

Yine de metnin tek yetkili imza sahibi Elon Musk değil. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Google’ın DeepMind AI laboratuvarının üyeleri ve Stability AI patronu Emad Mostaque kağıda bir şeyler karaladı. “Geçtiğimiz birkaç ay, AI laboratuvarlarının, hiç kimsenin – yaratıcılarının bile – güvenilir bir şekilde anlayamayacağı, tahmin edemeyeceği veya kontrol edemeyeceği, daha güçlü dijital beyinler geliştirmek ve dağıtmak için kendilerini kontrolsüz bir yarışa kilitlediğini gördü.”

Bu bağlamda Amerikan bankası Goldman Sachs sadece bir belge yayınladı yapay zekanın yerini alabileceği iş sayısının 300 milyon olduğunu tahmin ediyor. Bu, küresel faaliyetin yaklaşık dörtte biri.

“Üretken yapay zeka vaadini yerine getirirse, işgücü piyasası önemli bir aksama yaşayabilir”

Yatırım bankası bir araştırma notunda, “Üretken yapay zeka vaadini yerine getirirse, işgücü piyasasında önemli aksamalar yaşayabilir” dedi.

Yine de Amerikan bankası, bu modellerin ortaya çıkmasıyla yeni işler de yaratılabileceği için yapay zeka teknolojisinin “büyük bir ilerleme” olduğunu garanti ediyor. Araştırmaya göre üretken yapay zeka, küresel GSYİH’yı %7 artırarak üretkenliği artırabilir.

Ayrıntılı olarak, yönetim görevlerinin ve destek işlevlerinin %45’i ChatGPT, Dall-E veya Midjourney gibi araçlar tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak birincil ve ikincil sektörlerde de otomasyon ve robotlaşma iş başında. Silahlı kuvvetler, hatta tarım ve balıkçılık bu dönüşümden ciddi şekilde etkilenecektir. Goldman’a göre yapay zekaya en az maruz kalan işler temizlik ve bakım, kurulum ve onarım ve inşaat sektöründeki işlerdir.

Goldman Sachs, iş gücünün %60’ının 1940’ta var olmayan mesleklerde olduğunu bulan bir araştırmaya atıfta bulunarak, Avrupa’da gerçekleştirilen tüm görevlerin dörtte birinin yapay zeka tarafından otomatikleştirilebileceğini tahmin ediyor.genel-15