Windows 11’in yeni önizleme yapısı, ortaya çıkarılan gizli özelliklere sahiptir ve bunlar, bazı yönlerden geri adım gibi görünen widget’lar ve görev çubuğu için bazı değişiklikler içerir.

Windows 11’in (Canary kanalına yeni giren) yeni önizleme yapısı 25324, PhantomOfEarth tarafından dürtüldü ve dürtüldü (üzerinden Nytrona (yeni sekmede açılır)), gizli özellikleri araştırmak ve bulmak için bir Windows yapılandırma aracı kullanmış olan. Bunlardan biri, widget’ları Twitter’da işaretlendiği gibi sistem tepsisinin yanındaki görev çubuğunda görüntüleme seçeneğidir.

Daha fazla gör

Bunun, görev çubuğu sola hizalandığında (yani Başlat menüsü ve arama kutusu değil, sol tarafta olduğu anlamına gelir) eski ‘Haberler ve ilgi alanları’ paneli tarzında, widget’ları sağ tarafta görüntülemek için bir seçenek olduğunu unutmayın. Windows 11’de varsayılan olarak merkezi olarak konumlandırıldığından daha fazla).

Sızdıranın önizleme yapısıyla ilgili diğer tweet’lerinden birinde gösterildiği gibi, görev çubuğunda animasyonlu parçacıkların keşfedilmesiyle, gereçler cephesinde kelimenin tam anlamıyla daha fazla hareket tespit edildi.

Daha fazla gör

Microsoft’ta Blog yazısı (yeni sekmede açılır) yapı 25324’ü tanıtan şirket, şu anda yalnızca birkaç simgenin (hava durumu, finans) desteklendiğini açıklığa kavuşturarak, widget’lar için animasyonlu simgeler sunmaya başladığını belirtti.

Bu nedenle, başlangıçta yalnızca sınırlı sayıda Canary test kullanıcısı bunu görecek ve yakında daha fazla kişiye sunulacak, ancak bu arada, özellik ViVeTool kullanılarak etkinleştirilebilir. (Bu, PhantomOfEarth’ün tüm kazma işlemlerini yaptığı Windows yapılandırma yardımcı programıdır).

Microsoft’un ayrıca bu önizleme yapısıyla pencere öğesi panosunu büyüttüğünü, genişliği üç sütuna çıkardığını (ekran alanı izin veriyorsa) ve parçacıklar ile haber akışı içeriği için ayrı bölümler sağladığını unutmayın. Yine, Microsoft bu hareketin ne kadar popüler olduğunu belirlemek için geri bildirimleri değerlendirdiğinden, bu yalnızca sınırlı sayıda test kullanıcısına sunulan bir değişikliktir.


Analiz: Zamanda geri adım atın

Bu, esas olarak, Windows 10’da çok eskilere dayanan, bahsedilen ‘Haberler ve ilgi alanları’ panelinin (biraz farklı bir yaklaşımla da olsa) yeniden tanıtılmasıyla ilgili deneyler yapmak anlamına gelir. Gerçekten de, sola hizalanmış görev çubuğunun ekran görüntüsüne bakarsanız. En çok vurgulanan tweet, Windows 11’in Windows 10 olmak için zamanda geri adım attığını hissettiriyor.

Kısacası, daha fazla görev çubuğu karmaşası ve bu, onsuz da yaşayabileceğim bir fikir. Haberleri ve ilgi alanlarını Windows 10 masaüstünde dolaşırken, çok fazla görev çubuğunda yer kaplarken ve ondan haber almak istemediğimde birdenbire ortaya çıkıp bana el sallarken sevmedim. Bu nedenle, panelin Windows 11’e geri dönmesinden pek hoşlanmıyorum. Hayır, teşekkürler, Microsoft; oraya tekrar gitmeyelim.

Bununla birlikte, bu hala erken aşama denemesidir, bir kısmı önizleme yapısında gizli kalır ve diğer bitler yalnızca küçük bir testçi bölümü tarafından görülür. Hararetli geri bildirimler olabileceğinden şüphelendiğimiz için, Microsoft’un burada yapılan araç çubuğuna ve görev çubuğuyla ilgili değişikliklere verilen tepkiyi dikkatli bir şekilde ölçmesi şaşırtıcı olmayabilir.

Widget simgelerinin animasyonlarına gelince, bunları umursamıyoruz. Hatta örnek hava durumu simgesi animasyonlarından birinde güneş bulutların arkasından çıkarken oldukça sevimli görünüyorlar. Bununla birlikte, bunlarla ilgili endişe, daha düşük özellikli donanıma sahip kişilerin, masaüstünde performansı potansiyel olarak yavaşlatan herhangi bir gereksiz fantezi istemeyecek olmalarıdır – ancak yine, şüphesiz bu animasyonları devre dışı bırakma seçeneği olacaktır.

Yine de Microsoft’un şu an için widget’larla uğraşmayı bırakması ve çubuktaki uygulamalar için ‘asla birleştirmeyi’ geri getirmek gibi daha çok istenen diğer görev çubuğu çalışmalarına odaklanması gerektiğini düşünmeden edemiyoruz.

genel-6