Bir akıllı saatin pratikliği inkar edilemez. Saati söyler, adım atmanızı ister ve hatta bir sorun olduğunda arama yapar. Ancak bu, can sıkıcı olmakla ünlü bir ürün kategorisidir: artık çok fazla tescilli şarj kablosu ve bağlantı istasyonu var!

Çoğu akıllı saat, fitness için olsun ya da olmasın, özel şarj cihazlarıyla birlikte gelirken, sorun tasarlandıkları şekilde, yuvarlak şekilli bir mini tepsi, manyetik bir pim veya ikisinin bir kombinasyonunda yatmaktadır. Saat kablosuz şarjı desteklese bile, genellikle üçüncü taraf aksesuarlarla çalışmasını engelleyen tescilli bir formattır. İster masanızda, ister mutfağınızda veya komodininizde olsun, yönetmeniz gereken başka bir kablo da olabilir. Garmin’in Vívomove Trend saati, diyebilirim ki, trendi alt üst ediyor.

Bu, şirketin en son hibrit akıllı saatidir, yani tarihi, pil seviyesini, egzersiz istatistiklerini ve daha fazlasını gösteren bir inçlik dokunmatik ekranla analog saatin geleneksel tasarımını motorlu ibrelerle birleştirir. Daha da önemlisi, bu, kablosuz şarj özelliğine sahip ilk (evet, ilk) Garmin akıllı saat! Saat, tümü olmasa da çoğu Qi uyumlu bağlantı istasyonuyla çalışır.

Vívomove Trend, şimdiye kadar gördüğüm en hızlı kablosuz şarj teknolojisine sahip değil (ve kablolu yöntemi tercih edenler için hala bir USB-C güç kıskacı içeriyor), ancak bu tür şarj cihazlarıyla günlük deneyimimi geliştirecek kadar yetenekli. “giyilebilir”. Fiziksel egzersizlerle geçen bir günün ardından saati kablosuz şarj pedime koymaktan daha kolay bir şey yoktur!

Bilekte Garmin Vívomove Trend.

Görüntü: Haziran Wan/ZDNET.

Tamam, Garmin Vívomove Trend saatle bir maraton koşmamış veya en yüksek dağa tırmanmamış olabilirim ama sensörlerinin kapsamını ve eğitim modlarını test ettim: özellikle kan oksijen düzeylerini izleme (SPO2), kalp atış hızı, izleme uykum ve attığım adımlar ve en yararlı olduğu kanıtlanmış ölçüm, Gövde Bataryası (vücut pili) Garmin’den. Uyku verileriniz, stres düzeyleriniz, fiziksel aktiviteniz ve diğer ölçümlerinize göre hesaplanan, vücudunuzun ne zaman daha fazla enerji üretebileceğini ve ne zaman dinlenmesi gerektiğini size söyleyen akıllı ve eğlenceli bir puanlama sistemidir.

Tüm bu fitness ve sağlık özellikleri Garmin’in akıllı saatlerinde mevcuttur, ancak bunların Vívomove Trend’in hibrit stiline ne kadar doğal bir şekilde uyduklarından etkilendim. Her nasılsa, günlük sağlık ölçümlerimin yanı sıra parlak, dikkat dağıtıcı ve renkli ekran animasyonlarının olmaması nedeniyle dijital refaha odaklanmayı takdir ettim.

Saat kadranına gerçekten dokunmam ve kaydırmam gereken zamanlar, gelen bir aramayı kabul ettiğim, Garmin Pay ile otobüs ücretimi ödediğim veya manuel olarak bir antrenmana başladığım (ne kadar güvenilir olduğu göz önüne alındığında bunu sık sık yapmak zorunda kalmadığım) zamanlardı. Saatin otomatik çalışma algılama özelliği), tüm bunlar olurken, fiziksel ibreler, metni ve grafikleri daha net bir şekilde sunmak için ekran etrafında uyarlanabilir bir şekilde dönüyordu.

Garmin Vivomove Trend'de Gezinme

Görüntü: Haziran Wan/ZDNET.

Ancak, Garmin’in bu yeni hibrit akıllı saatinde her şey pembe değildi. Ne zaman ekranda bir başparmakla etkileşim kurmak zorunda kalsam, listeler arasında gezinmek için fiziksel bir düğmeyi özlemiştim. Saatin sağ tarafında bir “seç” düğmesi bile memnuniyetle karşılanırdı. Saatin dokunma eylemlerimi tamamen görmezden geldiği zamanlar da oldu. Birkaç dokunuş veya bilek hareketi saati uyandırmak için yeterliydi, ancak bu küçük aksilikler üst üste eklenerek bu saatin benim için mükemmel olmasını engelledi.

Vívomove Trend, bir Garmin akıllı saati düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen şey olmasa da, markanın güvenilir fitness ve sağlık takibi, üstün yapı kalitesi, buna uygun uygulama deneyimi ve tümü de şık görünümüyle ilgili temel özelliklerini takip ediyor.

Fiyatı 330 € olan bu Trend saat, geçen yılki Vívomove Sport’tan 130 € daha pahalı. Ancak daha iyi pil ömrü (şarj başına ortalama dört gün kullanım), üstün malzemeler ve kolay kablosuz şarj sizin için önemliyse, o zaman yeni Vívomove Sport’u gönülden tavsiye ederim çünkü benim için kesinlikle önemli olan bu.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15