Arcep’in Fransa’daki elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin son araştırmasına göre, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 5G ağlarındaki aktif kullanıcı sayısının 6 milyonu aşması, gelişimini ve giderek artan kullanımını gösteriyor. Bu yeni ışık hızında ağ gerçekten de kişisel ve iş ortamlarında hızla devreye giriyor. Ancak bu teknolojiyle birlikte siber suçlular için yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Çoğu kuruluş şu anda bağlı nesnelere (IoT) erişmek, otonom denetim dronlarını kontrol etmek, çevreyi izlemek veya trafiği kontrol etmek ve hatta dijital reklamları yönetmek için 4G veya 5G kullanıyor.

Bununla birlikte, dijitalden sorumlu ekipler, bunun bağlantı stratejilerine entegre edilmesi gerektiğini ve hatta siber güvenlik yaklaşımlarında bir varlık olabileceğini anlamalıdır.

Göz ardı edilmemesi gereken faydalar

Başlangıçta 5G, 1 GB’ın üzerinde açıklanan veri iletim hızıyla bant genişliğindeki artışı destekliyor, bu da aslında 4G’nin mevcut performansını 10’dan 100’e katlamayı mümkün kılıyor. Tipik olarak geniş bir alana yayılan 5G Geniş Alan Ağı (WAN) üzerinden bağlantı, artık uzak ofis otomasyonu için uygun bir teknolojidir. Gerçekten de, sonunda tüm iş uygulamalarını çalıştırmak için yeterli bant genişliğine sahip oluyorlar, bu da çalışanların daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına olanak tanıyor ve temel İnternet erişimini sağlıyor.

Ek olarak, bu mobil ağ, 5 milisaniyeden daha kısa bir gecikme süresine izin verir. Bu nedenle, yalnızca gecikme yüksek veya düzensiz olduğunda arızalanan profesyonel ve multimedya uygulamalarını desteklemek için kullanılan MPLS (MultiProtocol Label Switching) teknolojisine güvenilir bir alternatif oluşturur. Böylece 5G, ağ ekiplerinin uzak ofislerdeki MPLS altyapısının bir kısmını değiştirmesine olanak tanıyan daha ucuz ve daha esnek bir alternatif sunuyor.

Son olarak 5G, yeni kimlik doğrulama işlevleri, daha güçlü kimlik koruması ve kamu altyapısında hassas veya gizli verilerin değiş tokuşu ile bağlantılı endişeleri ortadan kaldıran ek güvenlik mekanizmaları sayesinde BT altyapısına 4G’den daha yüksek düzeyde güvenlik sağlar.

SASE mimarisi, kuruluşlar için bir nimettir

5G, ağın mimarisini ve topolojisini değiştiriyor, dolayısıyla şirketlerin siber güvenlik stratejilerinin de gelişmesi gerekiyor. Gerçekten de, yerel erişim noktalarının merkezileştirilmesi ve kullanıcı bağlantılarının geri yüklenmesi, mobil ağın amacına aykırıdır. Bu nedenle SASE mimari modeli ve 5G, tamamlayıcı bir ittifak oluşturabilir. Bunun bir parçası olarak ağ ekibi, SASE bulutuna optimum erişim sağlamak için bağlantıların yüksek iş hacmi ve düşük gecikme süresinden yararlanır. Kullanıcılar daha sonra SaaS, web veya Zero Trust uygulamalarına doğrudan, şeffaf, güvenli ve kontrollü erişime sahip olur. Bu nedenle, bağlantı tek bir platform kullandığında, telemetri, günlük kaydı ve denetim verileri tek bir yerde bulunur ve bu da maksimum operasyonel verimlilik sağlar.

4G birkaç yıldır uzaktan çalışmayı mümkün kıldıysa, bu evrim şimdi 5G ile güçlendirildi. Artık çalışanlar, bulundukları yerden bağımsız olarak şirketlerinin ağına ve uygulamalarına sorunsuz bir şekilde erişebilirler. Maksimum veri korumasını sağlamak ve saldırı yüzeyini azaltmak için Sıfır Güven yaklaşımı, oturum açmalarına izin vermeden önce her çalışanın konumunu, cihazını ve oturumunu doğrular. 5G’nin performansından ve çevikliğinden yararlanmak için BT yöneticileri, güvenlik mimarisinin ağı veya kullanıcıları kısıtlamadığından emin olmalıdır.

kolaylaştıran bir araç olan SD-WAN ağı

Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN) ile birleştirilen yüksek hızlı 5G teknolojisi, ağ ekiplerinin BT mimarisini sıfır dokunuşla provizyon, akıllı otomasyon ve kapasite izleme ile dönüştürmesine olanak tanır. Bu yaklaşım, yüksek performanslı bağlantıya sahip güvenli uzak sitelerin yapılandırılmasını ve kullanımdan kaldırılmasını hızlandırır. 5G ve SD-WAN ağı, gerçek zamanlı olarak evden çalışanlar veya IoT izleme için kullanıcı senaryolarına izin verir. Böylece BT yöneticileri, bu teknolojileri birleştirerek artan çeviklik ve rekabet gücünden yararlanır.

Ayrıca, ağ ekiplerine fayda sağlayan 5G’nin daha geniş kullanılabilirliği ve SD-WAN’ın çevikliği başka avantajlar da getiriyor. Örneğin, SD-WAN topolojilerinin en karmaşık ağ kontrollerinin (WAN optimizasyonu, hizmet kalitesi, otomatik yük devretme ve kurtarma) çalışmasını basitleştirme yeteneği, ağ ekiplerinin aşırı operasyonel masraflarla cezalandırılmadan kontrolü yeniden kazanmasına olanak tanır.

Kısacası, 5G ve SASE mimarisi, geleneksel ağlar ve siber güvenlik dünyasına meydan okumak için sağlam bir tamamlayıcılığa sahiptir. Bu teknolojiler bir arada, kuruluşlara ağ mimarilerini yeniden tasarlama ve artan düzeyde performans, çeviklik ve güvenlikten yararlanma olanağı sunarken maliyetleri düşürürken ve operasyonlarını basitleştirir. Sıfır Güven ile birleştirilen bu yaklaşım, siber tehdidin kalıcı olduğu bir bağlamda kuruluşu tam olarak koruyabilir.genel-15