A yeni kağıt Pazartesi günü yayınlanan, ABD iş gücünün %80’inin büyük dil modellerinin çalışmaları üzerindeki etkisini göreceğini söylüyor. Bazıları günlük iş yükleri üzerinde yalnızca orta düzeyde bir etki yaşayacak olsa da, bugün çalışanların yaklaşık %20’si muhtemelen hakkında bulmak görevlerinin yarısı bir dereceye kadar yapay zeka tarafından otomatikleştirildi.

Cornell Üniversitesi tarafından yayınlanan makale, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın başkanlık ettiği kar amacı gütmeyen OpenResearch laboratuvarında bir araştırmacı ve Pennsylvania Üniversitesi’nden bir profesörle birlikte çalışan birkaç OpenAI araştırmacısı tarafından yönetildi. İle OpenAI’nin LLM’sinin son sürümü olan GPT-4’ün piyasaya sürülmesi, şirket zaten Biyoloji Olimpiyatı gibi testlerde nasıl iyi puanlar alabileceğini tanıtıyor, ancak bu rapor aynı zamanda mevcut LLM modelleriyle yetenekli yapay zeka için olası uygulamaları da analiz ediyor. AI zaten metin ve kod oluşturma yeteneklerine sahiptir (AI geliştiricileri hala insanları yapay zekalarının oluşturduğu içeriğe güvenmemeye ikna etmek) ve rutin olarak tartışılan çıkarımların yanı sıra sanat, konuşmaVe video.

Sonuç olarak, makale, işin etkileri hakkında herhangi bir bildirimde bulunmaktan uzaklaşıyor. Bunun yerine, yapay zeka üretimine bir miktar “maruz kalma” olasılığı daha yüksek olan işleri analiz eder, bu da bir işin ortak görevini tamamlamanın %50 daha az zaman alacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, yüksek maaşlı beyaz yakalı işlerin çoğu, yapay zekanın kendi alanlarına girdiğini görecek. Makalenin dediği gibi bilimde veya “eleştirel düşünme” alanlarında olanlar, modern yapay zekanın yeni içerik oluşturmadaki mutlak sınırlamalarına işaret ederek daha az maruz kalacaklar. Öte yandan, programcılar ve yazarlar oldukça fazla teşhir göreceklerdir.

Makale, AI’ya bu “maruz kalmayı”, herhangi bir gerçek işgücü yerinden etme etkisi olup olmadığını belirlemeden açıklasa da, halihazırda AI’yı işgücü maliyetlerini düşürmenin bir yolu olarak gören şirketleri belirlemek kolay değil. CNET’in ana şirketi Red Ventures, yaptığı incelemeler nedeniyle mercek altına alındı. AI ile yazılmış makalelerin kullanımıkeşfedildikten sonra Nasıl yanlış makaleler genellikle. Bu ayın başlarında, CNET yaklaşık bir düzine çalışanı işten çıkardı. Buna göre Sınırbaş editörü Connie Guglielmo, şirketin AI içerik stratejisinden sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı oldu.

Elbette beyaz yakalı çalışanlar arasında fark var. ChatGPT ile oynamak ve iş yerinde talepkar işçiler, işlerini otomatikleştirmek için bir sohbet robotu kullanıyor. Bir IBM ve Morning Consult anketi Geçen yıldan itibaren, dünya çapındaki şirketlerin %66’sının yapay zeka kullandığını veya keşfettiğini söyledi ve bu, yapay zeka yutturmaca treninin geçen yılın sonunda ChatGPT ile daha fazla kömür kullanmaya başlamasından önceydi. Anket, bu benimsemenin %42’sinin maliyetleri düşürme ve “temel süreçleri otomatikleştirme” ihtiyacından kaynaklandığını söyledi. Programcıların ve yazarların, daha önce bahsedilen “eleştirel düşünme” ile diğer herhangi bir konu kadar ilgilendiklerini pekala tartışabilirsiniz, ancak bazı yöneticiler ve şirket sahipleri, yapay zekanın kafalarını azaltmalarına yardımcı olabileceği söylense aynı şekilde düşünür mü? sayılır mı?

Ve tabii ki, ortalama mavi yakalı işiniz herhangi bir gerçek etki görmeyecektir. Makale, bu işlerden birkaçına özel olarak değiniyor ve garip bir şekilde bumba operatörleri, bıçakçılar, kazık çakma operatörleri ve taş ustalarından bahsediyor. Yüksek eğitim derecesine sahip olmayanlar yapay zekadan daha az etkilenecek ve kısa süreli aşçılık veya bulaşıkçılık gibi bu etkilenmeyen işlerden bazıları zaten maaş ölçeğinin alt ucunda yer alıyor. Diğer işler zarar görse bile, bu işlerin yeniden değerlendirilmesi ve sonunda bu işçilere geçimlik bir ücret teklif etmeyi düşünmesi pek olası değil.

Ve bu modeller zamanla geliştikçe, etki yalnızca artacaktır. Birleşik Devletler Ticaret Odası biraz daha hafif dokunuşlu düzenlemeden bahsettiancak Başkan Joe Biden yönetiminin kendi Yapay Zeka Haklar Bildirgesi Taslağı insanların, insan alternatifleri lehine AI sistemlerini “devre dışı bırakabilmesi” gerektiğinden bahseder. Haklar beyannamesi, AI’nın işgücü piyasası üzerindeki etkilerini hafifletmenin herhangi bir yolundan gerçekten bahsetmiyor. Rapor, sürekli değişimleri nedeniyle yapay zekayı düzenlemenin “zorluğuna” dikkat çekiyor, ancak yasa koyucuların takip edebileceği herhangi bir genel düşünceden kaçınıyor.

Elbette, makale bir işin yapay zeka tarafından ikame edilme olasılığını analiz etmiyor, ancak oraya ulaşmak çok da uzun sürmüyor. Makale, çoğu işi uygulamalarından ziyade basit “görevlerine” göre tanımlıyor; bu, bir yapay zekanın bir insanla aynı seviyede performans gösterip gösteremeyeceğini tartışmaya çalıştığınızda bir sorun teşkil ediyor. Basitçe söylemek gerekirse, bu noktada, AI tarafından oluşturulan içerik, kaliteyi aşmaya yakın değildir veya özgünlük insan yapımı içerik olarak.

gelen bir rapor ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi Beyaz Saray tarafından geçen Aralık ayında yayınlanan yapay zekanın potansiyel olarak “ifşa edebileceğinden” bahsediyor.[e] işgücünün büyük yeni alanlarını potansiyel aksamaya karşı.” Raporda, geçmiş otomasyonun “rutin” görevleri etkilediği, yapay zekanın ise “rutin olmayan” görevleri etkileyebileceğinden bahsediliyor. Artık ne kadar “rutin olmayan” görevin yerine getirilmesi için gerçek insanlara ihtiyaç duyduklarını düşündükleri işverenlere kalmış.

genel-7