Bitcoin, ABD’deki üç merkezi bankanın son çöküşünün ardından yatırımcıların dijital varlığa akın etmesinin ardından geçen haftadan itibaren değerinde yükseldi. Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivas, Bitcoin fiyatının önümüzdeki 90 gün içinde 1 milyon dolara (kabaca 8,25 crore) yükseleceği tahmininde bulundu – Haziran 2023’e kadar. Srinivas’ın tuhaf tahmini, görünüşe göre sahadaki uzmanları bıraktı kehanete karşı görüşlerinde birleşen kripto para.

Gadgets 360 ile yaptığı görüşmede Rohas Nagpal, dünyanın en eski kripto para biriminin Srinivasan’ın haklı olduğunu kanıtlamasının neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

“Bitcoin’in Haziran ayına kadar 1 milyon dolarlık büyük tahmine ulaşmasının pek olası olmadığını düşünüyorum. Hibrit Finans Blockchain’in (HyFi) Baş Blockchain Mimarı Nagpal, “Son banka kapanışları, kripto paranın birçok insan için güvenli bir sığınak olabileceğini vurguladı – ancak bence bu tahmin mümkün değil” dedi.

Sektör uzmanlarının belirttiğine göre, ABD bankalarının (Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature) arka arkaya düşüşleri, DeFi ve dijital varlıkların önemi hakkındaki tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Bitcoin, 20 Mart Pazartesi günü dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 2 Ocak 2023’teki 16.570 $ (kabaca Rs. 13.7 lakh) değerinden, BTC fiyatı şu anda 27.280 $ (kabaca 22.5 lakh Rs) seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin’in piyasadaki önemli toparlanmasından heyecan duyan Srinivasan, hafta sonu tahminini ve ABD bankalarını fonları yanlış yönetmekle suçladı.

“Bu kez merkez bankacıları, bankalar ve banka düzenleyicileri tüm dolar sahiplerine ve mevduat sahiplerine yalan söyledi. Bu, tipik kısmi rezerv durumunuz değil. Sorun şu ki, bankalarda piyasa değeri bazında para çekme işlemlerini karşılayacak kadar para yok. Bunu geçen yıl boyunca biliyorlardı ve kendi kodlanmış dillerinde dahili olarak ilettiler, ”diye yazdı eski Coinbase CTO’su tahminiyle birlikte.

Bir risk sermayedarı olan Adam Cochran, durumu istatistiksel olarak değerlendirdi ve Nagpal ile aynı melodiyi söyledi.

Cochram, bir tweet dizisinde, BTC’nin 2020’den 2022’ye yükselişinin yalnızca yüzde 547 olduğunu, 2017’de çok daha düşük fiyatlardaki rallinin yüzde 1105 kazanç getirdiğini iddia etti. Bu koşullar altında, Bitcoin’in Srinivasan’ın beklentilerini karşılamayabileceğini söyledi.

Bitcoin’in bilinen tüm zamanların en yüksek seviyesi Kasım 2021’de kaydedildi. O sırada Bitcoin 68.000 doların üzerinde (kabaca 56 lakh Rs.) işlem görüyordu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8