MSTU im’den uzmanlar. Bauman, REU onları. Plehanov, Moskova Devlet Üniversitesi ve Moskova Federal Hukuk Akademisi, stratejik kararların ve hükümet emirlerinin uygulanması üzerinde hızlı kontrole izin verecek bir dijital Gosplan sisteminin geliştirilmesini ve uygulanmasını önerdi.


Midjourney sinir ağı tarafından üretildi

Bu sistemin devlet bilgi sistemlerini (GIS) birleştirmesi ve yetkilileri ve şirketleri işe bağlaması gerektiği savunulmaktadır. Yeni sistem özellikle Federal Vergi Servisi, Federal Gümrük Servisi, Hazine, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Dijital Kalkınma Bakanlığı sistemlerini birleştirecek. Ayrıca GAS “Yönetim” (departmanlar arası yönetim), GAS “Elektronik bütçe” (federal bütçe), EIS (kamu alımları), Gostekh (GIS oluşturmak için bir platform), GISP (sanayide Büyük Veri), AIS’yi entegre etmek istiyorlar. dijital Gosplan “Tax-3” (FTS), UAIS TO (gümrük yapısı).

Aynı zamanda, yetkililer onu tam olarak desteklemeye henüz hazır değiller. Nedeni basit – Sovyet Devlet Planlama Komitesi’nin pek iyi bir imajı yoktu. Bu arada üniversiteler, sistemi diğer endüstrilere ölçeklendirmek için bu yılın başlarında bir pilot proje başlatmayı teklif ediyorlar.

2024 yılından itibaren tek bir bütünleşik sayısal planlama modelinin hazırlanması ve 2025 yılından itibaren sayısal planlama organlarının oluşturulması önerilmektedir. Bundan sonra, SSCB’de olduğu gibi, görevlerin yerine getirilmesi için beş yıllık bir plan sistemine geçilmesi önerildi.

Bir hükümet sözcüsü medyaya, şimdiye kadar bunun akademik bir proje olduğunu, ancak “pilot” iyi sonuçlar verirse uygulanabileceğini söyledi. Ve fikrin yazarları, bunun teknolojik egemenliğe ulaşmanın iyi bir yolu olduğuna inanıyor.

SSCB’de OGAS sistemini (Muhasebe ve Bilgi İşleme için Ulusal Otomatik Sistem) oluşturmaya çalıştıklarını, ancak hiçbir zaman başlatılmadığını unutmayın. Ve 2007’de piyasaya sürülen Viktor Argonov’un “2032: Yerine Getirilmemiş Geleceğin Efsanesi” adlı tekno operasında, ASGU anlatılıyor – alternatif SSCB’de yönetişimin tüm görevlerini üstlenen otomatik bir devlet idaresi sistemi. 2032.genel-22