Amerikan ve Çinli bulut bilgi işlem devleri, Güneydoğu Asya’da şiddetli bir savaş veriyor. bu teknoloji için anahtar olarak kabul edilen bir pazar genişlemeye devam ediyor.

Şimdilik Amerikalı oyuncular hakim

Bulut pazarı, 2020 yılında pandemi ile ön plana çıktı ve o zamandan beri önemli bir büyüme kaydetti. Geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen bulut, önümüzdeki yıllarda önemli harcamalardan faydalanacaktır.2025 yılına kadar 500 milyar dolara kadar.

aynı kategoride

Bilişim sektörü için B2B pazarlamasında hangi trendler var?

Şu an için Güney Asya pazarı ve özellikle Singapur, Amerikan devleri Amazon Web Services (AWS), Microsoft ve Google Cloud’un hakimiyetinde. Yine de, kendi ülkelerinde teknolojik devler olan üç Çinli oyuncu, trendi tersine çevirme niyetinde. Asya’daki ilk 3 bulut sağlayıcısı arasında yer almayı hedefleyen Alibaba, Tencent ve Huawei, Güneydoğu Asya’da yüz milyonlarca dolar yatırım yapmayı planlıyor.t, önümüzdeki yıllarda duvar sokak günlüğü.

Çin stratejisi işe yarıyor

Bu üç oyuncu, Güney Asya pazarındaki Endonezya ve Tayland gibi bazı kilit ülkelere Amerikan şirketlerinden önce girdiler. Birkaç güçlü argümanları var; öncelikle maliyetler açısından: hizmetleri genellikle Amerikalılarınkinden %20 ila %40 daha ucuzdurağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşan müşterileri cezbeden . Ayrıca Çinli firmalar pazarlama ve satış işlevlerini yerel ortaklara giderek daha fazla devretmekengelleri ortadan kaldırır ve yeni pazarlara girme maliyetlerini azaltır.

Çinli bulut oyuncuları, seçtikleri alanlardaki deneyimlerinden yararlanma eğilimindedir.. Örneğin Alibaba, finans ve e-ticaret alanındaki bilgi birikiminden yararlanırken Tencent, Vietnam ve Pakistan gibi ülkelerde canlı akış ve sosyal medya platformlarına bulut hizmetleri sağlıyor. Çinli şirketler de yatırım yapıyor Çin teknoloji altyapısı ve ekosistemi hakkında bilgi sahibi olmaları için yerel yetenekleri eğitmek.

Pazara uyarlanmış bir stratejiye ek olarak, Orta İmparatorluk şirketleri Güneydoğu Asya’ya yoğun bir şekilde yatırım yapmayı planlıyor. Örneğin, Alibaba Cloud, genel merkezi yakın zamanda Singapur’a taşınırken, önümüzdeki üç yıl içinde küresel ortakları desteklemek için 1 milyar dolar sağlama sözü verdi. Ana şirketi Alibaba’nın genel merkezi Hangzhou’da bulunuyor.

Bu arada Huawei, dijital hükümet ve akıllı şehir projeleri için Tayland ve Malezya’daki devlet kurumlarına bulut bilişim hizmetleri sağlıyor. Kasım ayında şirket, Endonezya’da bulut altyapısını geliştirmek için 300 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Son olarak Tencent, hizmetlerini yerel müşterilere sunmasına ve genişletmesine yardımcı olmak için pazarlama, satış, teknoloji ve müşteri desteği alanlarında yerel şirketleri işe almak için küresel bir ortak programı başlattı.

AWS, Microsoft ve Google Cloud da yatırım yapıyor

Ancak Amerikan şirketleri son sözlerini söylemedi. AWS planları Tayland ve Endonezya’da 5 milyar dolarlık yatırım bulut altyapılarını geliştirmek için 15 yılı aşkın bir süredir. Geçen yazdan bu yana Google Cloud, Malezya ve Tayland’da veri merkezi inşaat projelerini sergiledi ve Singapur ve Endonezya’da devlet dijitalleştirme projelerini destekledi. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Asya’yı ” yeni sınır şirketinin veri merkezleri için.

Pazar payında Amerikalı oyuncular hakimiyetini sürdürürken, diğer sektörlerde Çinli firmalar hakim durumda. Örneğin, Alibaba, Tencent ve Huawei’nin kullanılabilirlik alanlarının her biri Güneydoğu Asya’daki Amazon Web Services, Microsoft Azure ve Alphabet’in Google Cloud’undan daha geniştir.. Ayrıca Google, Tayland’daki pazar payında üç Çinli firma tarafından geçildi.genel-16