Rus cep telefonu operatörü MTS, meta veri deposuna 100 milyon dolar yatırım yaptı. Kommersant’a göre şirket, kendisinin ve ortaklarının mal ve ürünlerini sanal gerçeklikte tanıtacak. Tarife planı değiştirme veya abone olma gibi hizmetleri de oradan almak mümkün olacak.Müşteri, tarife planını değiştirmekten Stroky kitap hizmetine veya Kion çevrimiçi sinemasına abone olmaya kadar metaverse’deki herhangi bir hizmeti alabilecektir.“, – MTS’de açıklanmıştır.

Proje, daha önce 5G kuluçka programına katılmış startup’ların yanı sıra yeni şirketler tarafından ele alınacak. Lansman 2023’te bekleniyor ve mevcut tüm VR ve AR cihazları için destek sözü veriliyor.

Aynı zamanda, diğer operatörler o kadar iyimser değil. Tele2, meta evrenin yaratılmasının henüz kar getirmeyeceğine inanıyor. Teknolojinin henüz istenen iş kalitesini sağlayacak ölçüde gelişmediğine inanıyorlar.

Metaverse içeriği 5G’ye yönelik ve bu teknolojinin Rusya’da geliştirilmesi artık zor, bu da metaverse’yi yatırımcılar için pek çekici kılmıyor ve oluşturulmasını zorlaştırıyor.“, – Tele2’de dedi. Ayrıca bu yönün henüz karlı olmadığına inanıyorlar.

Daha önce, Linux Vakfı’nın kendi meta veri deposunu oluşturmak istediği bildirildi.genel-22