Bilgisayar korsanlarının şirketler tarafından tutulan müşteri verilerini ele geçirmeleriyle iyi bilinirler, ancak tek bir ulusun hemen hemen tüm sakinlerinin kişisel verilerini tek seferde elde etmek hain uygulamayı yepyeni bir düzeye taşır.

Olağanüstü başarının, polis tarafından tutuklandığında elinde Avusturya’nın hemen hemen her sakiniyle bağlantılı kişisel verileri olan yaklaşık dokuz milyon kişi olan 25 yaşındaki Hollandalı bir bilgisayar korsanı tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Şüpheli aslında Kasım ayında tutuklandı, Reuters bildirdiancak Avusturya polisi, uzun süredir devam eden soruşturmasını korumak için bu hafta yalnızca davanın ayrıntılarını açıkladı.

Mayıs 2020’de Avusturya’da ikamet edenlerle bağlantılı dokuz milyon veri seti çevrimiçi bir forumda satışa sunuldu. Polis, “muhtemelen her vatandaşın” tam adını, cinsiyetini, tam adresini ve doğum tarihini içerdiğini söyledi.

Reuters’e göre bilgiler, Avusturya’da ikamet edenlerin yetkililere vermeleri gereken “kayıt verileri” olarak bilinen bilgilerdir. İddia edilen bilgisayar korsanı, bilgilere, yerel medyaya geçici erişimi olan Viyanalı bir BT şirketindeki bir aksaklıktan yararlandıktan sonra verileri elde etti. bildirildi.

Sanık görünüşe göre İtalya, Hollanda ve Kolombiya’nın nüfuslarıyla bağlantılı benzer veri setlerini de satmaya çalışıyordu, ancak bu ülkelerde kaç kişinin hack’lere yakalandığı net değil.

Polis zanlıyı Amsterdam’daki bir apartman dairesinde tutukladı. Raporlara göre, uluslararası polis tarafından zaten biliniyor ve şu anda Hollandalı yetkililer tarafından soruşturuluyor.

Avusturya polisi, “Bu veriler internette ücretsiz olarak mevcut olduğundan, bu kayıt verilerinin tamamen veya kısmen geri dönülmez bir şekilde suçluların elinde olduğu varsayılmalıdır.” Dedi.
genel-19