Amerikan rekabet otoritesi Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Aralık ayı başında Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki birleşmeyi önlemek için dava açmaya karar verdi. gelen bilgiye göre Bloombergbu karar, Avrupa Komisyonu’nun rekabet yetkilileri ile yapılan bir telefon görüşmesinden hemen sonra alındı.

Rekabet otoriteleri yarışıyor

Avrupalı ​​temsilciler, FTC’yi davayı aynı gün mahkemeye götürmeye zorlamak için FTC’ye ne diyebilirdi? Olası düzeltici önlemleri yakında Microsoft ile görüşeceklerini açıklayacaklardı. Böyle bir beyan, Avrupa Birliği’nin bir yıl önce açıklanan devralmayı 69 milyar dolara şartlara bağlı olarak onaylayabileceği anlamına gelir. Bu karar, FTC’nin acelesinin davaları başlattığı Amerikan prosedürünü zayıflatabilir.

aynı kategoride

Microsoft, sanal gerçeklik sosyal platformu AltSpaceVR’yi sonlandırıyor

Devralma, bir düzineden fazla rekabet otoritesinin onayını gerektiriyor, ancak gerçekte yalnızca üç hesap var. Bu nedenle, soruşturmasının bir parçası olarak Microsoft’a yönelik eleştirilerini yakında yayınlayacak olan Avrupa Komisyonu’nun, FTC’nin ve son olarak İngiliz otoritesi Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin (CMA) eleştirileri. İkincisi tarafından yakında bir ön karar verilmelidir.

Üç yetkili tartışırsa, FTC anlaşmazlığa düşme riskini almamak için AB ve CMA’dan daha hızlı gitmek istiyor. İki Avrupa makamının, tamamen klasik bir prosedür çerçevesinde, sırasıyla 11 ve 26 Nisan’da nihai kararını vermesi gerekiyor.

Microsoft, “CoD” ile iyiliğine ikna etmek istiyor

Microsoft, rekabet yetkililerinden yeşil ışık yakmak için düzeltici önlemler almaya başladı. Dev, Activision’ın amiral gemisi lisansını en az 10 yıl süreyle elinde tutma sözü verdi. görev çağrısı, Sony PlayStation’da. Japon şirket bu uzatılan eli çoktan reddetmişse, “CoD” Nintendo’da ve Valve’ın platformu Steam üzerinden bilgisayarlarda bulunmalıdır.

Resmi olarak, Microsoft tarafında güven esastır. Bloomberg şirketin başkanı Brad Smith’in Aralık ayında FTC’nin şikayeti sırasında şunları beyan ettiğini hatırlıyor: düzenleyicilerle birlikte rekabeti, tüketicileri ve teknoloji çalışanlarını koruyacak yaratıcı çözümler bulma taahhüdümüzü sürdürüyoruz. »genel-16