twitter Silikon Vadisi’nde ve bununla birlikte küresel dijital platformlarda yaşanan dönüşümün tanığı olarak. Bu ikinci gönderi, oldukça duyurulan yeni patronu tarafından yapılan ilk değişikliklerin değerlendirmesini yapıyor. Elon Musk.

İlk gönderide, iki ay önce, yeşil SI 2005’teki lansmanından bu yana bildiğimiz Twitter’ın öldüğünü kaydetti.

Tüm sosyal ağlar ultra-hedefli reklamcılık ve kişisel verilerin istismarı ile finanse edildiğinde Twitter dengesini bulamamıştı. Çok geç !
Bu ekonomik model şimdi her yönden sorgulanıyor. Silikon Vadisi’ndeki işten çıkarmalar, küresel bir kriz ve AI ile modellerin dökümü beklentisiyle, Twitter’daki (personelin yarısı) ciddi personel kesintilerini yansıtıyor.

Ve yine de, Elon Musk’ın “kaslı” devralmasından iki ay sonra, birçok kişi hızlı bir şekilde sona ereceğini tahmin ederken, platform hala dönüyor ve gelişiyor. yeşil SI yeteneğine her zaman inanır. twitter Silikon Vadisi’nin gelecekteki modelleri başgösterirken, geri dönmek ve gelişmek için.

Bu modellerden biri de aylık abonelik karşılığında kullanıcıların bir kısmına ayrıcalık verilmesi esasına dayanan aboneliktir. Profilde tanınma işareti bulunan “onaylı bir hesaba” (Twitter Blue) sahip olmayı teklif etmek için ilk test yapıldı. Herkes satın alabileceğinden, yalnızca “sertifikalı” adı vardı. böylece, eski sertifikalı hesaptan çok Amazon’un “Prime”ına, dikkat çekici bir kullanıcı olmaya daha yakın bir aboneliktir., ünlü kişiler, yetkililer veya gazeteciler için ayrılmıştır. Karışıklık hala bazı kafalarda var, ancak Twitter sayfayı çevirdi.

Şüphelendiğimiz gibi, bu sadece bir ilk adımdı çünkü Elon Musk bu hafta duyurdu, artık reklam almamanızı sağlayacak gelecekteki bir abonelik. Fiyat daha pahalı olmalı.

Burada modelini buluyoruz netflix Amerikan televizyonunun reklamlarla dolu dünyasına akışı başlatan (her beş dakikada bir reklam arası olabilir!). şunu not etmek ilginç netflix kendi modelini de geliştirecek ama tam tersine eğer reklam istiyorsanız fiyatı düşürerek.

Böyle twittergibi netflix, gelirlerini ücretli abonelikler ile reklam finansmanı ücretsiz erişim arasında dengelemek istiyor. Elon Musk’a göre 2022’de ciro %40’tan fazla düşüşle 3 milyar dolar olacak. Bu, bazı reklamları geri kazandıktan sonra Twitter’ın takipçi geliri için hedef büyüklüğünün %20 ila %30 arasında olduğunu tahmin etmeyi mümkün kılar. Gerçekten de 2022 geliri, özellikle daha önce sosyal ağdan yasaklanmış kişiler tarafından daha fazla ifade özgürlüğüne geçişi takdir etmeyen bazı büyük reklamverenlerin ayrılmasından etkilendi.

Bu “yeni” Twitter modeli, iyi bilinen “freemium” modelidir! 2010’larda geliştirildi ve bir referans makalesinde yer aldı. Harvard İş İncelemesi10 yıl önce (!), yazan Vineet Kumar (“Freemium’u çalışır hale getirmek“).

Bu modelde, abone eğrisi, başlangıçta yalnızca küçük bir kısım (“erken benimseyenler”) için cazip olan teklifle hemen değil, zaman içinde evrimiyle yükselir. Bu nedenle Twitter’da artık izlenmesi gereken ve Elon Musk’ın bahsini kazanıp kazanmamasını sağlayacak olan haber akışıdır. Abone olmaya ikna etmesi gereken yeni özellikler.

geri dönmek için Amazon, Prime’ı erken benimseyenler, teslimat maliyetlerinden tasarruf etmek ve daha iyi hizmet almak istediler. Bugün Prime’dan ayrılmak, diğer şeylerin yanı sıra, rakipleri kadar zengin talep üzerine video hizmetinden veya sınırsız fotoğraf depolama alanından vazgeçmek anlamına geliyor.

Facebook hisse fiyatı 2021 ortasındaki en yüksek seviyesinden bu yana neredeyse 3 kat düştüğü için zorunlu değişimin ortasındaki başka bir sosyal medya oyuncusu. Facebookoldu Meta, evriminin, sanal bir evrenin (Metavers) yaratılmasının bir yörüngesi olarak ortaya çıktı. Ekipman satışı (3D), kullanıcı varlıklarının değerlemesi (NFT) ve sanal işlemler komisyonu (kripto) ile ekonomik modelini geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Horizon World’ün bazı “ayrıcalıklı” bölümlerine, Freemium modelinin aboneliği anlamına gelecek bir giriş ücreti koyabilir.

yeşil SI birkaç gönderide ele alındığı gibi, şimdilik buna inanmıyor, ancak gösteriyor ki Tamamen reklamla finanse edilen sosyal ağ modeli, uzun vadede kesinlikle ölüme mahkumdur.. İster hızları, ister düzenlemeleri veya özgürlükleri karşılaştıralım, küresel İnternet’in parçalanması devam ediyor (ABD, Avrupa, Çin, Rusya, vb.) ve daha önce GAFA’ların değerlemelerine entegre edilmiş olan ağların potansiyelini bölüyor. Her bağlama uyum sağlamak, hatta yarın vatandaşlarının verileri üzerinde daha fazla egemenlik isteyen her ülke, artık teknik platformlarda ölçek ekonomilerine izin vermeyecek. Daha az gelir, daha fazla maliyet…

Yalnız Elma piyasa tarafından “Tik-Tok ve Instagram’dan sonra” gelişecek olan sanal evrenlere ve belki de değiş tokuş yollarına yeniden enerji verebilmek, 3D olarak görülüyor ve Méta’nın sanal evreninde gördüğü. Akıllı telefonlarla iPhone’da olanlar gibi.

Elma en başından beri donanıma ve kapalı evreninde satılan uygulama işlemlerinin bir yüzdesine dayalı bir modele sahipti. Sosyal ağların ekonomik modellerinin evriminden çok az etkilenir. Aksine, marka değerini abonelikle özel alanlara taşıyarak gelişimine katkıda bulunabilir. Sanal gerçeklik kulaklığı geride kalıyor, ancak yine de yıl sonu için duyuruluyor. Bu, sanal evrenlerin yükselişi için izlenecek sinyaldir, çünkü diğer üreticilerin satışları artmıyor.

Bu nedenle Twitter’ın önünde, bir sosyal bilgi paylaşım modeli ve bildiğimiz şekliyle bir Freemium ekonomik modeli ile iki yılı var. Bu modeller, gelecekteki işbirlikçi sanal evrenler tarafından değiştirilebilir, ancak yüzlerini hemen göstermeyecekler ve üretici yapay zekanın getirdiği kırılmanın daha önce orada olması daha muhtemel.

Son olarak, abonelik şampiyonu hala kalıyor Amazon. Rakamlarını yayınlamıyor, ancak yine de elinde olduğunu belirtti. 2020’nin sonuna kadar dünya çapında 200 milyon ödeme yapan Prime üyesi. Bu, kabaca Twitter kullanıcılarının sayısıdır (Nisan 2022’de 229 milyondu, ancak o zamandan beri etkin olmayan hesaplar tasfiye edildi). İçin yeşil SI Bu kesinlikle Twitter’ın patronunun aklındaki ilham modeli.

Şimdi yeni özellikleri bekleyelim. Kendi API’lerini kullanan harici uygulamaların son zamanlarda yasaklanması, modeli ona bağlı olduğu için Twitter’ın kontrolünü elinde tutmak istediğinin bir işaretidir.genel-15