okyanus dalgası fotoğrafı

California, arka arkaya aşırı hava olaylarının üçüncü haftasında. Pasifik kıyısı, geçen yılın sonundan günümüze kadar uzanan ardışık atmosferik nehirler tarafından sırılsıklam oldu ve toplam yağış miktarı Ortalamanın %400 – %600 üzerinde bazı bölgelerde. Fırtınalar sonucunda en az 17 kişi öldü ve yaklaşık 100.000 kişi tahliye emriyle karşı karşıya kaldı. tarafından bildirildiği gibi New York Times. yüz binlerce insanlar güç kaybettive eyalette on binlerce elektriksiz kalmakPowerOutage.us’a göre.

Yeni bir bilimsel çalışma bunun nedenini açıklamaya yardımcı olabilir. 2022, Dünya okyanusları için şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. Çarşamba günü yayınlanan araştırma Advances in Atmospheric Sciences dergisinde. Tüm bu ısının küresel iklim, aşırı hava koşulları ve deniz sağlığı üzerinde önemli etkileri vardır.

Okyanus sıcaklıkları yeni yüksekliklere ulaştıkça, fırtınalar daha fazla enerji ve neme sahip olur onları yakmak için. Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı ve yeni çalışmanın yazarlarından biri olan Kevin Trenberth, “Kaliforniya’yı vuran fırtınalarda bunun bazı yansımalarını gördüğümüzü düşünüyorum” dedi. bir makale Washington Post’tan. “Şiddetli yağışlar bunun doğrudan bir sonucudur. [ocean heat] anomali” diye ekledi.

Ve bu sadece Kaliforniya değil. yoğun yağış, kasırgalar, ve sel çok vur etrafındaki bölgeler geçen yıl dünya İklim değişikliği ve artan okyanus ısısının belirli sonuçları, bu örneklerin neredeyse tamamında muhtemelen katkıda bulunan bir faktördür.

İklim değişikliğine bağlı aşırı hava koşulları ABD’ye mal oldu en az 165 milyar dolar Pazartesi günü yayınlanan NOAA verilerine göre 2022’de. Sonuç olarak, geçen yılki kümülatif iklim felaketleri, NOAA’nın hesapları tutmaya başlamasından bu yana onu yalnızca 2017 ve 2005’te geride bırakan üçüncü en pahalı hale getirdi.

Advances çalışma yazarları, fırtınalara ek olarak, ısınan okyanusların deniz seviyesinin yükselmesini şiddetlendirdiğini, tuzluluk ve besin seviyelerini değiştirdiğini ve deniz yaşamının yok olmasına neden olduğunu belirtiyor.

Sonra, okyanuslarımızın kara ve bir bütün olarak gezegenimiz hakkında bize söyleyebilecekleri var. Yeni belirlenen 2022 rekoru, insan sera gazı emisyonlarının sonuçlarının güçlü ve korkunç bir işaretidir. Hava ile karşılaştırıldığında, su ısıyı daha yavaş emer ve verir. Trenberth ve ortak araştırmacıları, hızla değişen dünyamızda, okyanusların küresel ısı modellerinin atmosferik sıcaklıklardan daha tutarlı bir ölçüsü olduğunu savunuyorlar. Küresel hava ve yüzey sıcaklık ortalamaları kuşkusuz zamanla artıyor, ancak yıldan yıla dalgalanıyorlar. Okyanuslar olsa da, daha az değişkendir.

Bu yılki rekor, daha önce 2021, 2020, 2019 ve 2017’de kırılanları geride bıraktı. Rekor sıcak okyanuslarda üst üste dördüncü yılımızdayız. Minnesota’daki St. Thomas Üniversitesi’nde klimatolog ve çalışma araştırmacılarından biri olan John Abraham, Washington Post’a “Rekorları kırmaya devam edersek, bu bir tür kırık rekor gibi” dedi.

Çalışma yazarları, okyanus ısı içeriğinin “küresel iklim değişikliğinin özellikle sağlam bir ölçüsü olduğunu” yazıyor. “Antropojenik sera gazı emisyonlarından kaynaklanan, Dünya’nın iklim sisteminde bir enerji dengesizliği var” ve okyanuslar bu dengesizliğin yükünü taşıyor. Geçmişte yapılan araştırmalar, fazla enerjinin (yani ısının) yaklaşık %90’ının Dünya’nın iklim sistemine boşaltıldığını belirlemiştir. okyanusta depolanır.

Bununla birlikte, kara yüzeyi sıcaklığına yönelik eğilimlerin pek de cesaret verici olmadığını unutmayın. 2022, genel olarak kaydedilen en sıcak yıl olmasa da (2016 idi), son sekiz yıl birleştirildi Avrupa Birliği bilim adamlarının yakın tarihli bir analizine göre, kaydedilen en sıcak sıcaklıklar bunlar. Kalıcı La Niña koşulları, son üç yıldır belirli bölgeleri alışılmadık derecede soğuk hale getirdi, ancak bu anormallik genel ısınma eğilimini değiştirmiyor.

Yeni okyanus araştırmalarında Trenberth, Abraham ve meslektaşları, Çin Bilimler Akademisi ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden alınan verileri kullanarak dünya okyanus suyunun üst 2.000 metrelik (yaklaşık 1,24 mil) sıcaklığını analiz ettiler. Her iki kurumdan yapılan analizler, 2022’nin kaydedilen en sıcak okyanus yılı olduğunu buldu, ancak yaklaşımdaki farklılıklar nedeniyle kesin önlemler biraz farklıydı.

Ne olursa olsun, bilim adamları, 1958 ile 2022 arasında, gezegendeki yukarı okyanusların yılda ortalama 5,4 Zettajoule kadar ısındığını buldular. Bir Zettajoule, 240.000.000.000.000.000.000 kaloriye eşdeğer devasa bir enerji birimidir. Ve bu ısınma eğilimi hızla artıyor. 2022’de okyanuslar, bir yıl öncesine göre yaklaşık 10 ZJ daha fazla ısındı. Bağlam için: Bir araştırmaya göre, insanların dünya çapında tek bir yılda kullandığı enerjinin tamamı yaklaşık yarım Zettajoule’ye eşittir. haber bülteni çalışma ekibinden.

Scripps Oşinografi Enstitüsü’nden emekli bir araştırmacı olan Linda Rasmussen, “Okyanus ısı içeriğinde on yıllara yayılan bu kadar net artışlar görüyor olmamız, önemli bir değişimin yolda olduğunu gösteriyor” dedi. yeni çalışma, Washington Post’a söyledi.

Ve okyanus ısınması tutarlı olsa da, tekdüze değil. Araştırmaya göre dört havza (Kuzey Pasifik, Kuzey Atlantik, Akdeniz ve güney okyanusları) özellikle hızlı bir şekilde ısınıyor ve 2022’de rekor düzeyde sıcak yıllar yaşadı. yoğun sıcak hava dalgası Avrupa genelinde ve kuzeydoğuda iklim değişiklikleri BİZ.

Araştırmacılar, okyanus sirkülasyonu modellerinin de sıcaklık artışına tepki olarak değiştiğini doğruladı. Daha sıcak su, daha soğuk muadilinden daha az yoğun ve daha yüzerdir. Okyanuslarımızın üst tabakasının genişlemesi, genel deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunuyor ve yüzey suyu batmaya daha az eğilimli hale geldikçe ve karışma azaldıkça okyanusların üst ve alt tabakaları arasındaki tabakalaşmayı şiddetlendiriyor. Bu sirkülasyon olmadan, daha derin okyanus, önemli besin maddelerine ve oksijene erişimi kaybeder – okyanusun üst seviyelerinde de tükenmekte olan daha sıcak su, gazı daha az etkili bir şekilde tutar. Bu nedenle, okyanus ısınması çok yönlüdür. deniz yaşamı için risk.

Tuzluluk da etkilenir. Daha sıcak yüzey suyu daha fazla buharlaşmaya neden olur ve bu da tuz konsantrasyonlarını artırır. Bu arada, bazı bölgelerde artan tatlı su yağışı, tuzluluğun azalmasına neden olur. Genel olarak, çalışmanın yazarları, insan kaynaklı iklim değişikliği ve okyanus ısınması yoluyla eski bir paradigmanın doğru olmaya devam ettiğini belirledi: “tuzlu daha tuzlu olur – taze daha taze olur.”

Şimdiye kadar, yukarıdaki eğilimlerden herhangi birinin yön değiştireceğine dair hiçbir işaret yok. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde atmosfer bilimcisi ve çalışmanın yazarlarından biri olan Michael Mann, haber bülteninde “Net sıfır emisyona ulaşana kadar… okyanus ısı içeriği rekorları kırmaya devam edeceğiz” dedi.

İnsanlık iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarını önlemek için gerekli ve sert önlemleri alsa bile, okyanus ısınması muhtemelen önümüzdeki 75 yıl boyunca kilitlenecek. göre BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli. Bu denizcilik trendleri ve bunların zincirleme etkileri bizim yeni, sürekli genişleyen normalimiz. İnsanlar ve ekosistemler bunun için acı çekiyor.genel-7