Alex Mashinsky'nin fotoğrafı

Bir iflas hakimi, kripto fonlarını Celsius’tan geri almayı uman yatırımcıların hayallerini yıktı. Artık feshedilmiş kripto para borsasının yüksek faizli “Hesap Kazan”a yatırılan varlıkların hesap sahiplerine değil Celsius’a ait olduğu ortaya çıktı. çarşamba kararı Yargıç Martin Glenn’den.

Yargıç, kararın Celsius’un kullanım koşullarının bir bölümünde “kesin bir hüküm” olduğunu yazdı. Glenn, Kazanç Hesabı sahiplerinin %99,86’sının kabul ettiği şirket şartlarının 8. versiyonunda, “Sahiplik hakları da dahil olmak üzere bu tür Uygun Dijital Varlıkların tüm hakları ve mülkiyeti” Celsius’a aittir, dedi. Celsius’ inanılmaz derecede gölgeli terimler Hizmet ayrıca, imza sahiplerine paranızı geri almak için “herhangi bir yasal çözüm veya hakkınız olmayabilir” – şirketin daha önce iddia ettiği gibi, onları yasal şikayetlerden koruduğunu belirtti.

Uygulamada, Yargıç Glenn’in kararı bu duruşu etkili bir şekilde doğruluyor ve şirketin borsanın ortasında yaklaşık 600.000 yatırımcıya geri ödeme yapma yükümlülüğü olmadığı anlamına geliyor. devam eden iflas davası. bu 4,2 milyar dolardan fazla geçen haziran ayında Celsius hesaplarında dondurulanlar oraya koyanların değil, israf eden şirketin malıdır.

Teknik olarak, Kazanç Hesabı yatırımcılarını reddetmiş olsa da hala biraz alabilir Celsius’tan bir tür tazminat – karar, bunu yapmak için en son sırada olacakları anlamına geliyor. Glenn, “Açık olmak gerekirse, bu bulgu Varlık Kazanma sahiplerinin Borçlulardan hiçbir şey almayacağı anlamına gelmez,” diye yazdı. “İzin verilen teminatsız taleplerin miktarı, bu durumda daha sonra belirlenebilir (talep karşılığı süreci yoluyla) ve Hesap Sahipleri tarafından iddia edilen zararları potansiyel olarak içerebilir.” Ayrıca, Celsius müşterileri şirketi dava edebilir ve imzaladıkları şartların menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia edebilir – ancak bu, geri ödeme garantisi değildir.

Başka bir şey değilse, bu, büyük finansal işlemler söz konusu olduğunda (ve gerçek, itibari para biriminizi dijital tekel parasına dönüştürmemek için) her zaman küçük yazıları okumanız için bir hatırlatma olsun. Bu özel karar yalnızca Celsius için geçerli olsa da, tamamen düzenlenmemiş kripto evreninde çok daha büyük bir sorunu vurgulamaktadır. Bir finans avukatı ve kripto şirketi sahibi olan Aaron Kaplan, Celsius’un yaptığı/yaptığı gibi diğer birçok platformun hesap sahipleri için benzer şartları var. Washington Post’a söyledi. Müstakbel yatırımcıların “varlıklarını yeterince düzenlenmemiş platformlara yatırırken aldıkları riskleri anlamaları” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Celsius, absürt derecede yüksek (okuyun: gerçek olamayacak kadar iyi) %18+ faiz oranları vaatleriyle müşterileri çekti ve bunları yerine getirmek için giderek daha riskli manevralar yapmak zorunda kaldı. Şirket ilk durdurulan geri çekilmeler ve Haziran 2022’de hesapları dondurdu. Ve kullanıcılarını rahatlatmak için tüm girişimlerine rağmen – kripto ağı Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu bir ay sonra ödeme gücü krizinin ortasında.

kripto pazarı 2 trilyon dolar kaybetti Kasım 2021 ile 2022 yazı arasında değer kazandı. Celsius olarak da adlandırılan Celsius yerel tokeni, Temmuz 2022’ye kadar olan altı ayda %79’dan fazla düştü ve borsa, toplam fonlarının büyük bir bölümünü kendi elinde tutuyordu. çöpe atılan para Bonus olarak: Celsius’un yöneticileri milyonları paraya çevirdi diğer herkes için para çekmeyi durdurmadan hemen önce.

Ve tüm bunların yarım yamalak ve ponzivari olduğunu düşünüyorsanız, bilin ki neredeyse her devlet düzenleyici kurum sizinle aynı fikirdedir. En az 40 eyalet Celsius hakkında soruşturma başlatmıştı. 2022 Eylül başı. Daha dün, New York Başsavcısı dava açtı Celsius’un tahttan indirilen CEO’su Alex Mashinsky, yatırımcıları yanılttığı iddiasıyla karşı karşıya geldi. Yatırımcılar paralarını geri alamayabilir, ancak Celsius ve yöneticileri belki de tazminatlarını alırlar.genel-7