Afrika fintech Chipper Cash’in değeri, FTX’in iflasından önce 2 milyar dolardan 1,25 milyar dolara düştü. belgeler Financial Times tarafından Alameda’nın risk sermayesi portföyü hakkında paylaşıldı.

TechCrunch, şirketin mali durumuna aşina olan kaynaklardan bu bilgilerin kokusunu aldı ve Afrika sınır ötesi ödeme şirketi sorulduğunda haberi doğrulamasa da, dosyalar kaynaklarımızın ayrıntılarını doğruluyor. Haber, Chipper Cash’in iş gücünün %12,5’ini (yaklaşık 50 çalışanı) işten çıkarmasından bir gün sonra geliyor.

Geçen Mayıs ayında, Chipper Cash, ABD’li yüksek teknoloji ticari bankası Silicon Valley Bank’ın yatırım kolu olan SVB Capital liderliğinde 100 milyon dolarlık bir C Serisi tur topladı. Altı ay sonra, Chipper Cash’in toplam 250 milyon $ topladığı o turun bir uzantısı olan 150 milyon $ daha aldı. Sam Bankman-Fried’in artık feshedilmiş kripto para birimi değişim platformu FTX turu yönetti ve Chipper Cash’in değeri fırlayarak 2 milyar dolara yükseldi ve geçen yıl Afrika’nın beş tek boynuzlu atından biri oldu.

Alameda ve FTX’in bahislerini ortaya çıkaran belgelere göre FTX, Chipper Cash’in 40 milyon dolarlık uzatma turunun dörtte birinden fazlasını finanse etti. Afrobeats yıldızı sayılan Chipper Cash, 2021’de 250 milyon doların üzerinde para toplamasına rağmen Burna Boy ve Fransız eski profesyonel futbolcu Patrice Evra ünlü destekçiler olarak, büyük olasılıkla mevcut makroekonomik durumu atlatmak için bir yastık olarak, daha fazla para toplamak için bu yıl pazara girdiler. Ancak bu yılki birçok girişimde olduğu gibi, düşüşle yetinmek zorunda kalmış olabilir. Dört yıllık yeni girişimin ne kadar yeni fon sağlamayı başardığı belli değil, ancak belgeler Chipper Cash’in FTX’ten 1.25 milyar $ değerinde ek 35 milyon $ SAFE aldığını gösteriyor. Daha sonra bir fiyatlama turunda tam olarak yürürlüğe girecek olan yeni değerleme, Chipper Cash’in aylar önce buyurduğu değerlemeden %62,5’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Kamu teknoloji hisselerinin ve özel yatırımların on yıldan fazla bir süredir patladığı uzun süreli boğa koşusu yavaşladı ve yeni bir iş ve maliyet kesintisi dalgasına yol açtı. Yeni başlayanların işe almak ve para toplamak için hızlı hareket ettiği geçen yılki ağız sulandıran bağış toplama ortamıyla tam bir tezat oluşturuyor. Sarkaç bir kurucunun piyasasından bir yatırımcının piyasasına geri dönerken, çoğu şimdi elde ettikleri yüksek uçan değerleri kanıtlamak ve sürdürmek için mücadele ediyor.

Stripe ve Klarna gibi ezici güçlerin sırasıyla %85 ve %61’e varan ciddi değerleme kesintileri yapmasıyla, özellikle fintech’lerinkiler olmak üzere birçok başlangıç ​​değerlemesi bu yıl olağanüstü bir şekilde düştü. TechCrunch dün Chipper Cash’in işten çıkarılmalarını bildirdiğinde, Afrika’daki bazı yüksek profilli girişimlerin tıpkı küresel benzerleri gibi şirket içinde değerlemeleri düşürdüğünü fark ettik. Chipper Cash’te olduğu gibi, yeni başlayanların hisselerinin ikincil satışlarının %20 ile %60 arasında düştüğüne ve dolayısıyla 409A değerinin düştüğüne dair raporlar var (bir girişimin adil piyasa değerinin bağımsız bir tahmini, genellikle çalışanlara hisse senedi opsiyonlarını fiyatlandırmak için kullanılır).

Daha küçük Afrika girişimleri de bu değerleme rotasından muaf değil. Örneğin, Mısırlı sosyal ticaret platformu Brimore, şirketin mali durumunu bilen kaynaklara göre değerlemesini %50’ye kadar düşürdü. Ekim ayında, değerinin yalnızca 170 milyon dolardan 50 milyon dolara düşürüldüğünü görmekle kalmayan, aynı zamanda yatırımcıların 4 kat tasfiye tercihi talep etmesiyle düşüş turunu kapatan Nijeryalı genom bilimi girişimi 54gene hakkında bilgi verdik.

Lider yatırımcısı FTX şu anda iflas etmiş durumda olduğu için Chipper Cash’in bir sonraki fiyatlandırılmış turunda bu değeri koruyup koruyamayacağı net değil. FT’ye göre dört yaşındaki fintech, Sam Bankman-Fried’in Alameda Research, FTX Ventures gibi 10 holding şirketini içeren FTX grubuna para toplamak amacıyla teminat olarak sunmak istediği 450’den fazla yatırımdan biriydi. FTX Trading, Maclaurin Investments ve Clifton Bay Investments (Chipper Cash’e yatırım yapmak için kullanılan kol.)

Listedeki diğer Afrika girişimleri şunları içerir: OVEX, bir Güney Afrika dijital varlık borsası ve OTC ticaret masası (122 milyon $ değerinde FTX’ten 5 milyon $); Kenya merkezli ödeme otomasyonu ve mutabakat şirketi AZ Finans (25 milyon dolarlık senet/kredi); Afrika mobil para platformu Wave (10 milyon $ öz sermaye); Güney Afrika kripto değişim platformu VALR (4 milyon $ öz sermaye); Nijeryalı kripto borsası başlangıcı Bitnob (FTX’ten 20 milyon $ değerinde 500.000 $); Varlıkları SBF’nin iflas etmiş kripto değişim platformunda (30 milyon $ değerinde FTX’ten 250.000 $ öz sermaye) ve Kongo merkezli web3 girişimi Jambo’da (token olarak 500.000 $) takılıp kalan Nijeryalı bir web3 platformu olan Nestcoin.

Şimdiye kadar, FTX’in ve Alameda’nın bazı portföy şirketlerinin, FTX’in iflası nedeniyle finansal tablolarda belirtilen yatırım miktarının tamamını alamadığına dair fısıltılar var. Şirketin iflasla olan ilişkilerini bilen iki kişiye göre, Chipper Cash bu kategoriye giriyorsa, şirketin FTX’in çöküşüne maruz kalmadığını iddia ettiği için pisti korumak için neden personeli işten çıkarmış olabileceğini anlamak zor değil. değiş tokuş.

Chipper Cash, Afrikalılar için ücretsiz eşler arası sınır ötesi ödeme hizmeti sağlamak üzere 2018’de kuruldu. Şirkete göre platformu, Gana, Uganda, Nijerya, Tanzanya, Ruanda, Güney Afrika ve Kenya’da 5 milyondan fazla müşteri tarafından kullanılıyor ve daha yakın zamanda, FTX destekli girişimin bu yıl emsal işlemlerini kolaylaştırmak için genişlediği ABD ve Birleşik Krallık’ta kullanılıyor. -Afrika’daki belirli bölgelere her iki ülkeden eşler arası para hareketi. Geçen ay, Afrika sınır ötesi ödeme uygulaması, Zambiyalı fintech şirketi Zoona’yı satın aldı Güney Afrika ülkesine yayılmak amacıyla.

P2P işlemleri, kripto para, hisse senetleri ve sanal kartlar sunan platformun brüt geliri 2021’in 1. çeyreğindeki 8 milyon dolardan 21 kat artarak 2022’nin 1. çeyreğinde yaklaşık 169 milyon dolara ve aynı çeyreklerde TPV’si 8 kat artarak 213 milyon dolardan 1,65 milyar dolara yükseldi. , TechCrunch tarafından görülen mali verilere göre.genel-24