Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer Çarşamba günü bir tweet’te Microsoft’un Call of Duty oyununu Nintendo platformlarına getirmek için 10 yıllık bir taahhütte bulunduğunu söyledi.

Spencer ayrıca tweet attı “Microsoft, Activision Blizzard King ile birleşmeyi kapattıktan sonra, Call of Duty’yi @Steam üzerinden Xbox’a eş zamanlı olarak sunmaya devam etmeyi taahhüt etti.”

Bu arada, Pazartesi günü Wall Street Journal’da bir Microsoft yöneticisi tarafından yayınlanan bir fikir yazısı, şirketin Sony’ye her yeni Call of Duty sürümünü Xbox’a geldiği gün PlayStation’da kullanıma sunması için 10 yıllık bir sözleşme teklif ettiğini ortaya çıkardı.

Eylül ayında, Sony’nin oyun şefi Jim Ryan, Microsoft’un Activision Blizzard tarafından yapılan popüler oyun serisini mevcut anlaşmanın sona ermesinden sonra üç yıl boyunca PlayStation’da tutma teklifinin yetersiz olduğunu söyledi.

Xbox üreticisi Microsoft’un Sony’ye yaptığı son teklif, Activision Blizzard için yaptığı 69 milyar $’lık (kabaca 5.690 Rs) satın alma anlaşmasıyla ilgili artan düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kaldığı sırada geldi.

Ocak ayında yapılan teklif, Sony’nin anlaşmayı eleştirmesi ve hatta düzenleyici veto çağrısı yapmasıyla Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD’de düzenleyici ters rüzgarları cezbetti.

Reuters geçen ay Microsoft’un çaresinin esas olarak PlayStation sahibi Sony ile 10 yıllık bir lisans anlaşmasından oluşacağını bildirdi.

Microsoft Başkanı Brad Smith, WSJ görüş yazısında, “Sony’nin ortaya çıkardığı varsayılan potansiyel rekabete aykırı risk, Microsoft’un Call of Duty’yi PlayStation’da kullanıma sunmayı bırakmasıdır. Ancak bu, ekonomik olarak mantıksız olur,” dedi.

Bir şirket sözcüsüne göre Microsoft ayrıca Pazartesi günü yeni Xbox oyunlarının fiyatlarını 2023’ten itibaren 60 $’dan (yaklaşık 5.000 Rs) 70 $’a (yaklaşık 5.800 Rs) yükselteceğini söyledi.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8