Aix en Provence – Fransız ultra dayanıklı akıllı telefon ve tablet üreticisi Crosscall, bu hafta ilk Fransız-Avrupa 5G akıllı telefonunun yakında üretileceğini duyurdu. Tarih hala uzak görünüyor, 2024, ancak şimdiden bazı takımları barındıran siteyi ziyaret edebildik.

Çünkü akıllı telefonlar şu anda Çin’de üretiliyorsa şirket zaten işin bir kısmını Fransa’da yapıyor. Aix-en-Provence’ta makine tasarımı ve prototip oluşturmanın yanı sıra bir test laboratuvarının etkinliği yer almaktadır. Hepsi kısmen France Relance planı tarafından finanse edildi.

Crosscall’ın genel merkezi, 2018’den beri Aix banliyölerindeki bir teknoloji parkındaki iki katlı yeni bir binada bulunuyor. Resepsiyondan itibaren bir teşhir salonu, serinin mevcut modellerini detaylandırır, ancak aynı zamanda, 2017’de açık hava eğlence etkinlikleri için dayanıklı akıllı telefon modasını başlatan gerçek bir fenomen olan Trekker X3 de dahil olmak üzere birçok tarihi model üzerinde durur.

Decathlon ve Crosscall, aynı dijital savaşlar

Bina, yaklaşık 200 yeni işbirlikçinin sayısı altında çatlayana kadar tüm personel bu binada toplandı. Yaratma stüdyosu, geliştirme ekipleri ve test laboratuvarı yakınlardaki yeni bir binaya yeni kuruldu. Ve mühendisler işlerini açıklamaktan heyecan duyuyorlar.

Crosscall Ürün Tasarım Geliştirme Müdürü Marc Lebrun, “Huni prensibini kullanıyoruz” diye açıklıyor. “Bir model tasarlamanın başlangıç ​​noktası, yeni bir akıllı telefonun teknik özellikleridir. » Alışkanlıkları ve yaşam ortamları ile bir persona yani tipik bir bireyin tanımlanmasından başlayan bir belirleme.

Tasarım stüdyosu bu ilham temelinde, hatları ve malzemeleri kişinin evreninde kendine yer bulacak bir akıllı telefon tasarlayacak. Aynı zamanda ürün yöneticisi, model için seçilen teknik kriterleri içeren bir teknik şartname sunar. Yeni modelin ilk fikri, tasarım, iş ve teknik ihtiyaçlar ile maliyet arasındaki uzlaşmanın sonucu olarak bu temeller üzerinde doğdu.

Bunu yapmak için fiziksel bir prototip oluşturmaya gerek yoktur. Her şey, başka bir Fransız şirketi olan Decathlon’un grafik zinciriyle yaptığı gibi dijital görüntülerde yapılır (okuyun: “Decathlon’un dijital ortamında röportaj”). İki şirketin ürün tasarımı konusundaki yakınlığı, geçmişte Decathlon’da iki Crosscall mühendisi çalıştığı için belki de tesadüf değil.

İki firma arasındaki bir diğer ortak nokta ise yeni bir ürünün ilk fiziksel prototipinin eklemeli imalat yani 3D baskı ile yapılıyor olması. Bunu, ağırlığı halihazırda nihai ürünün ağırlığı olması gereken, geleceğin akıllı telefonunun estetik bir modelinin üretimi izler. Son olarak, kullanıcı testleri için ilk dört ila beş üretim modeli kullanılır.

Üretimi Fransa’ya taşımanın zorluğu

Toplamda, Aix-en-Provence’ta bir Çin fabrikasında akıllı telefon üretimine öncülük etmek için kurulan dokuz aylık bir yaratma döngüsü.

Akıllı telefon üretiminin Fransa’ya taşınması, bu döngüyü izleyen üretim ve teslimat süresinin optimize edilmesini mümkün kılacaktır. Çin uzun süredir kendisini “dünyanın fabrikası” olarak ayırt ettiği ve düşük işgücü maliyetlerini önemli bir kaldıraç olarak kullandığı için, küresel tedarik zincirinin mevcut zorlukları ve aynı zamanda uluslararası gerilimler şirketleri bu stratejiyi gözden geçirmeye yöneltiyor.

Özellikle yüksek teknoloji açısından, yaratım ve üretim döngüsü, açıkça teknolojik gelişmenin ölçülemezlerine tabidir. Marc Lebrun, “Bunlar, geliştirme döngüsü sırasında piyasaya çıkan yeni Qualcomm bileşenleri olabilir” diyor. “Ama sonuçta projenin bitiş tarihinden çok o anki iş yükünü alt üst ediyor. »

Beş yıllık garantiye yükseltin, ancak ne pahasına?

Test laboratuvarında, bir Ar-Ge makine mühendisi olan Pierrick Claverie, gün boyu Crosscall’ın akıllı telefonlarını ve tabletlerini kötüye kullanıyor. “Önemli olan, makinelerin yalnızca bir teste değil, tüm testlere dayanmasıdır” diye açıklıyor. “Akıllı telefon soğuğa karşı dayanıklı olmalı, ama aynı zamanda yaşlanmaya ve düşmeye de karşı koymalıdır. »

Ve bir iklim odasından, yani büyük bir dondurucudan bir dokunmatik yüzey çıkararak noktayı açıklamak için. Ve aslında, tablet -25 santigrat dereceye kadar buzla kaplı olmasına rağmen hala düzgün çalışıyor.

Büyük bir dondurucu olan iklim odası, cihazların aşırı koşullarda çalışmasını test etmeyi mümkün kılar.

“Abrasimetre” gibi barbarca adlara sahip diğer test makineleri, akıllı telefonların aylarca kullanımdan sonra durumlarını korumak için sadece dört günde altı ay eskimesini mümkün kılıyor.

Crosscall’ın geçen baharda ürünlerine 5 yıl garanti verdiğini duyurmasıyla, bu tür testlerin Crosscall ekipleri tarafından çoğalacağına hiç şüphe yok. Yine de, bu vaadi sağlaması gereken tasarım çalışması ve doğru malzeme arayışıdır.

Beş yıllık donanım garantisiyle, tamir edilebilirlik konusu Crosscall için kritik hale geliyor.

Elektronik mühendisi Clément Souyris, “PTT işlevi (telsiz, editörün notu) için bazı müşterilerin konuş düğmesine günde 350 kez bastığını fark ettik” diyor. “Bu nedenle, en az beş yıl dayanacağından emin olmak için bu parça üzerinde 1,2 kg kuvvetle 700.000 basınç testi yapıyoruz. »genel-15