Apple, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’yu “Çarpma Tespiti” ile tanıttı. Gerçek olaylara dayanan son raporlar, hayat kurtarabilecek hayati işlevi övüyor. Bununla birlikte, kayak veya roller coaster gibi sporlarda yanlış tetiklendiği için işlev bazı kullanıcılar için sorunlu olmaya devam ediyor. Yeni bir iOS 16 güncellemesi sorunu hafifletiyor gibi görünüyor.

Apple, iPhone 14’teki “Çökme Algılama” özelliğini düzeltir

Sürüm 16.1.2 yazılım güncellemesi küçük bir OTA (kablo üzerinden) güncellemesidir ve iOS 16 çalıştıran uyumlu iPhone’lara dağıtılmıştır. Apple, olağan güvenlik yamaları ve bazı küçük değişikliklerin yanı sıra, güncellemenin iPhone 14 modellerinde kilitlenme algılamayı optimize ettiğine dikkat çekiyor.

Apple’ın “Araba Kazası Tespiti” yeni bir özellik değil. Google, 2019’da ilk olarak Pixel 4 akıllı telefonlarıyla kilitlenme tespitini sunan ilk büyük üreticidir, ancak Apple iPhone 14 sürümü ve elma izle 8 kadar ilgi görmedi.

Apple’ın çözümü, eski Apple cihazlarında bulamayacağınız jiroskoplar ve yüksek G ivmeölçerler gibi daha yeni sensörlere de dayanıyor. Donanıma ek olarak, düşme tespiti, bir kazaya karışıp karışmadığınızı akıllıca tespit etmek için yazılım algoritmalarını kullanır. Örneğin, bir düşme veya başka bir araçla çarpışma durumunda, acil servislere mümkün olan en kısa sürede haber verilmesi için.

Hızlı başlatma özellikleriyle Apple Watch SE'yi görüyoruz

Apple Watch SE (2022) ayrıca “Çarpışma Tespiti” ile birlikte gelir. / © NextPit

Apple, bu ürün yazılımı ile özelliğin yazılımını geliştiriyor gibi görünüyor. Ancak Cupertino merkezli şirket, bu değişikliklerin yanlış kaza bildirimini nasıl önleyeceğine dair daha fazla ayrıntı vermedi. WatchOS 9 ve Watch Series 8, Watch SE 2 ve Watch Ultra için de benzer bir güncelleme olup olmayacağı belli değil.

Apple Watch’unuzda veya iPhone 14’ünüzde “Çökme Tespiti”ni etkinleştirdiniz mi? Sizce bu, gelecekte tüm akıllı telefonlarda ve giyilebilir cihazlarda ihtiyaç duyulacak önemli bir özellik mi? Yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.genel-27