İtalya, ülkenin 2.000 $’ı (kabaca Rs. 1.62 lakh) aşan kripto karları üzerinden yüzde 26 vergi almasına izin verecek bir kripto yasası tasarısı önerdi. Şimdilik, yasa tasarısı hükümet tarafından geçmesi için gerekli olan tüm onayları toplamadı. Onaylanırsa, kripto sektörüyle ilgili yasalar 2023’te ülkede yürürlüğe girebilir. Diğer ülkeler gibi İtalya da kripto sektörü için düzenleme formüle etmeye çalışıyor, böylece sektörle deney yapan yatırımcılar mümkün olduğunca çok önlem alabilirler. .

Kripto para birimleri büyük ölçüde düzensiz olsa da, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, kripto işlemlerinin bazı kayıtlarını tutmak için kripto faaliyetlerinden elde edilen karları vergilendirmeye çalışıyor.

Bir yasaya imza atıldıktan sonra, önerilen yasa tasarısı vergi mükelleflerinin Bloomberg’e göre kripto varlıklarını beyan ederek ve yüzde 14 vergi ödeyerek bazı teşvikler almasına izin verecek. bildiri.

Kripto faaliyetlerinin son zamanlarda İtalya’da hız kazandığı bildiriliyor.

Araştırma firması Üçlü-A İtalya’nın toplam nüfusunun 1,3 milyondan fazlasının veya yüzde 2,26’sının şu anda kripto para birimine sahip olduğunu tahmin ediyor.

Temmuz ayında, İtalya’nın en büyük mali düzenleyicisi olan Organismo Agenti e Mediatori (OAM), CryptoCom’un ülkedeki operasyonlarını onayladı.

Aynı ayın ilerleyen saatlerinde Coinbase kripto borsası, İtalya’daki müşterilere hizmet vermeye devam etmek için İtalyan OAM’den de onay aldı.

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, bu yılın başlarında blok zincir, Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) etrafında projeler geliştirmek için sübvansiyonlara 46 milyon $ (kabaca 364 crore) yatırım yapmayı planlamıştı.

Ülke, kısa süre önce Avrupa Birliği tarafından onaylanan ve bloğun tüm üyeleri için 2024 civarında yürürlüğe girmesi beklenen MiCA düzenlemesini yakında kabul edip uygulayacak duruma gelebilir.

MiCA yasası, içeriden öğrenenlerin ticaretini, içeriden bilgilerin yasa dışı ifşasını ve kripto varlıklarla ilgili piyasa manipülasyonunu önlemeyi amaçlamaktadır.

Bu arada, kripto kazançlarını vergilendiren diğer ülkeler arasında, kripto işlemlerinden elde edilen kârlara yüzde 30 vergi uygulanan Hindistan yer alıyor.

ABD’de kripto para birimi olarak değil, mülk olarak tanımlanır. ABD’nin İç Gelir Servisi (IRS), ABD’deki kripto işlemlerine yüzde 10 ila 20 arasında bir vergi koyuyor. bildirildiğine göre varlıkların ne kadar süreyle elde tutulduğuna bağlıdır.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8