Kripto para dünyası uzun bir “kışa” hazırlanıyordu, ancak Ftx’i ve genç kripto milyarder Sam Bankman-Fried’i içine çeken skandal onu bir kabusa çevirdi. Ancak bu, Bitcoin’e sadık kalan Salvador başkanı popülist Nayib Bukele’yi korkutmuş gibi görünmüyor. Uluslararası Para Fonu’nun ve 2023’ün başında olası bir temerrüde ilişkin belirsiz terimlerle konuşan derecelendirme kuruluşlarının uyarılarına da aldırış etmeden. Gerçekten de Bukele zam yapıyor. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce El Salvador’u Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseyen bir açık hava kripto laboratuvarı haline getirerek manşetlere çıktıktan sonra, şimdi iki katına çıktı. Sadece bu hafta, Ekonomi Bakanı yasal ihaleyi tüm kripto para birimlerine genişletmek için bir yasa tasarısı sundu.

Orta Amerika ülkesi, dünyada bitcoin tarafından garanti edilen ilk milyar dolarlık tahvilin defalarca ertelenen lansmanına hazırlanıyor. Volcano Bond projesi, yatırımlar için vitrin görevi görecek bir “Bitcoin Şehri”ni finanse etmek için yarım milyar doların gideceğini öngörüyordu. Şehrin, bitcoin endüstrisini desteklemek için enerji için kullanılacak olan yanardağ Conchagua’nın yakınında, kıyıda inşa edilmesi bekleniyor. Kalan yarım milyar daha fazla alım için kullanılmalıdır. Daha sonra yılın başında Bukele, tutarı dış borcu azaltmak için kullanacağını belirterek, bitcoin’in 100 bin dolara ulaşacağını tahmin etti. İşler tersine gitti ve bugün 16.000 civarında zayıflıyor.

Fiyatlardaki durgunluk devam ederse veya değer daha da düşerse Bukele bunu geleceğe yatırım olarak değerlendirebilir. Ancak bu sefer başkan tonunu yumuşattı ve kripto fiyat listesinin yeni çöküşüyle ​​karşı karşıya kaldığında artık “diplerde satın alma” olasılığından bahsetmedi. Yatırım şimdilik başarısız oluyor. Kamu takipçisi, devlet kasasında 2.396 bitcoin olduğunu, son sekizinin bir hafta önce satın alındığını ve toplam yatırımın 107 milyon doların üzerinde olduğunu ve ortalama fiyatının 44.825 dolar olduğunu gösteriyor. Toplam değer şimdi 40.000 doların altına düşürüldü. Ancak kayıp, toplam dış borçla neredeyse ilgisizdir.

Gözler, 688 milyon dolarlık Eurobond’un vadesinin dolacağı Ocak ayına çevrildi. Ve bitcoin 100.000 dolardan çok uzak. Bukele’nin bu ay Çin ile Salvador’un 21 milyar dolarlık dış borcunu satın almayı teklif edecek bir serbest ticaret anlaşmasını duyurması tesadüf değil. Böylece ülke dolarizasyondan Pekin’e boyun eğmeye geçecekti.genel-18