Sarı bir duvara karşı bir Amazon logosu görülüyor.

Amazon’a göre müşterilerin sorumluluk reddi beyanlarına ihtiyacı yoktur. Sadece yorumları okumaları gerekiyor.
Fotoğraf: david ryder (Getty Resimleri)

Amazon’un CEO’su şirketin olacağını açıkladı antisemitik filmi kaldırmayın, İbranilerden Zencilere: Siyah Amerika’yı Uyandırınmağazasından alın veya sitede filmin ayrımcı bakış açılarının bağlamını açıklayan bir sorumluluk reddi beyanı ekleyin. Bunun yerine şirket, bir içerik denetimi biçimi olarak filmle ilgili müşteri incelemelerine güvenecek.

Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​şirketin kararını şu sözlerle savundu: Amazon’un farklı bakış açılarına sahip yüz milyonlarca müşterisi olduğunu ve bu bakış açılarına erişime saygı gösterilmesi gerektiğini. İbranilerden Zencilere Brooklyn Nets oyuncusu Kyrie Irving’in ardından geçtiğimiz haftalarda ilgi odağı haline geldi. tweet attı filme bir Amazon bağlantısı, sekizden askıya alınmasına neden oldu oyunlar.

Jassy, ​​”Pek çok farklı bakış açısına sahip yüz milyonlarca müşteriye içerik sağlayan bir satıcı olarak, sakıncalı olsalar bile, bu bakış açılarına erişime izin vermeliyiz – sakıncalı ve bizim bakış açımızdan farklı olsalar da,” dedi Jassy. New York Times DealBook Zirvesi Çarşamba günü.

Jassy dedi Amazon’un sitesindeki içeriği analiz eden ve onu kaldırıp kaldırmamaya karar veren bir panelin yanı sıra “önemli bir insan grubu” olduğunu. Ayrıca, filmi kaldırmanın veya bir sorumluluk reddi beyanı eklemenin kolay bir karar olmadığını öne sürdü. Amazon CEO’su, aksine, bazı kararların “daha basit” olduğunu söyledi.“Şiddeti aktif olarak kışkırtan veya teşvik eden veya insanlara pedofili gibi şeyleri nasıl yapacaklarını öğreten” hakkında işlem yapmak gibi.

İbranilerden Zencilere: Uyan Siyah Amerika, aynı adlı kitaptan uyarlanan, gibi çeşitli antisemitik mecazlar ve komplo teorileri içerir. iddia, hak, talep o Yahudiler medyayı kontrol ediyor. Holokost’un meydana geldiğini reddediyor, “beyaz” Yahudilerin “gerçek” Yahudiler olmadığını iddia ediyor ve Yahudi halkının köle ticaretine hakim. Bu iddiaların tümü yanlıştır.

Birçok kuruluşlar Irving’in tweetini kınadıİftira Karşıtı Lig ve NBA dahil. Brooklyn Nets, Irving’in takımı ve sahibi Joe Tsai de onaylamadıklarını ifade ettiler ve Irving’i oyundan uzaklaştırdılar.. Irving daha sonra özür diledi ve tweet’i sildi. Tweet’i ve sonraki eylemleri nedeniyle Nets tarafından sekiz maç boyunca askıya alındı, ancak kendisine verilen ceza verildi. yeşil ışık 20 Kasım’da tekrar oynamak için.

Anti-Defamation League’in CEO’su Jonathan Greenblatt Çarşamba günü, Amazon’un filmi sitesinde tutma kararına yanıt verdi ve filmi “asgari” olarak adlandırdığı bir sorumluluk reddi beyanı içermediği için eleştirdi.

“@Amazon, diğer şeylerin yanı sıra, Holokost’ta milyonlarca Yahudi’nin öldürüldüğü GERÇEĞİ’ni reddeden bir filmi satmakta ısrar ederse, asgarisini yapmamak ve filmin neden sorunlu ve antisemitik olduğunu açıklayan bir sorumluluk reddi beyanı sağlamak vicdansızlıktır.” Greenblatt tweet attı.

Yine de, Jassy’nin Greenblatt’ın eleştirilerine de bir cevabı varmış gibi görünüyor. Dealbook Summit’te, kitap ve film için gerekli tüm uyarıların müşteri incelemeleri olduğunu öne sürdü.

Jassy, ​​”Gerçek şu ki, çok kapsamlı müşteri incelemelerimiz var,” dedi. “Çok fazla dikkat çeken – özellikle de halkın ilgisini çeken – kitaplar için müşteriler diğer insanları uyarma konusunda iyi bir iş çıkarıyor.”

Bu, Jassy’nin “iyi bir iş” ile ne kastettiğine bağlıdır. Gizmodo, Kindle sürümü için Amazon sayfasını kontrol ettiğinde İbranilerden Zencilere: Siyah Amerika’yı Uyandırın Perşembe sabahı kitap, sayfadaki 1.798 incelemeden ortalama 4,5 yıldız aldı. İlk sayfadaki incelemelerin neredeyse tamamı kitabı övdü. Film devam ettiği sürece, 2.226 incelemeden 4,4 yıldız aldı. İlk sayfadaki incelemelerin çoğu olumluydu.

genel-7