ne olabilir Salesforce eş CEO’su Bret Taylor, yalnızca çarpıcı bir olay dönüşü olarak nitelendirilebilecek, girişimci köklerine geri dönmek istediğini iddia ederek dün istifasını açıkladı. Sebepleri ne olursa olsun, bu şirketi yöneten herkes için bir şoktu ve çok az kişinin bunun geldiğini gördüğünü söylemek güvenlidir – hatta akıl hocası, Salesforce kurucu ortağı ve eş-CEO’su Marc Benioff bile.

Taylor, bir Silikon Vadisi taşıyıcısı ve çalkalayıcıdır. Google ve Facebook gibi büyük şirketlerde çalıştı. Yakın zamana kadar Twitter’da yönetim kurulu başkanıydı ve yeni sahibi geçen ay yönetim kurulunu dağıtana kadar sosyal medya devinin Musk’ın neden olduğu çılgınlıkla geçen bu çalkantılı yılda liderliğine yardımcı oldu.

Ayrıca eski bir sosyal ağ kuruluşu olan FriendFeed’de ve Salesforce’un 2016’da 750 milyon dolara satın aldığı Quip’te eski CEO olarak küçük şirket deneyimine sahip.

Taylor ve Benioff, Quip Salesforce’a katıldıktan hemen sonra anlaştılar ve ilişki derin ve içtendi (ve görünüşe göre öyle de devam ediyor). Sonuç olarak, Taylor sadece dört yıl içinde CRM devindeki safları geçerek eş başkan ve eş CEO oldu.

Jeff Bezos, 1994 yılında kuruluşundan bu yana şirkete liderlik ettikten sonra geçen yıl Amazon’da CEO olarak geri adım attığında, Benioff’un bu adımı atacak bir sonraki yönetici olabileceğini tahmin etmiştik. Mantıklı seçim, görünen varis, Benioff Hawaii’de daha fazla zaman geçirmeye karar verdiğinde görevi devralmaya hazır olan Taylor gibi görünüyordu.

Bunun yerine Taylor uzaklaşıyor ve öngörülebilir gelecekten sorumlu Benioff var.genel-24