Apple başkanı Phil Schiller, Twitter hesabını bilinmeyen nedenlerle devre dışı bıraktı. Apple’da Phil Schiller, 2020’de istifa ettiği için artık pazarlama başkanı değil, App Store ve şirketin medya etkinliklerinden sorumlu bir Apple Üyesi olmaya devam ediyor.

Aslında, Apple açılış konuşmaları sırasında genellikle tonlarca ekran süresi alan ve sahnede en yeni donanımın tüm ayrıntılarını gösteren tek Apple yöneticisi olarak bilinir.

Elon Musk’ın devralınması, şirketi toplu işten çıkarmalar, gevşek içerik denetimi ve bazı tartışmalı ve daha önce yasaklanmış Twitter kullanıcılarının geri dönmesine izin verme gibi görünüşe göre şirketi darmadağın ettiği için Twitter, son birkaç haftada tüm yanlış nedenlerle trend olan bir konu oldu. sosyal medya sitesi. Donald Trump, Kanye West ve Andrew Tate, yeniden kabul edilen istenmeyen kişilerden sadece birkaçı.

Ancak Phil Schiller’i hesabını devre dışı bırakmaya zorlayan tabuta çakılan son çivi neydi?

Asla bilemeyebiliriz, ancak Bloomberg’den Mark Gurman, Twitter’daki değişikliklere karşı oldukça kamusal bir duruş sergilenmesinin, bir yanda Twitter ile diğer yanda Apple/Google arasında yaklaşmakta olan bir anlaşmazlığın göstergesi olabileceğini tahmin ediyor. Gurman, Apple ve Google’ın “içerik denetleme sorunları” veya çok daha önemsiz bir nedenden dolayı Twitter’ı App Store ve Google Play Store’dan kaldırabileceğini düşünüyor: Elon Musk’ın en son multi-milyarlık satın alımı, iki platformun %15-%30’una itiraz edebilir gelir kesintileri

Mayıs 2022’de Elon Musk, Apple’ın aldığı %30’luk komisyonun “kesinlikle iyi değil”ve olması gerekenden 10 kat daha yüksek. Bu eleştiri, Musk’ın Twitter hisselerini almaya başladığını ve en büyük hissedar haline geldiğini açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Apple’ın gelir kesintileri, Epic Games’in Cupertino’ya dava açmasına neden olan Apple vs Epic Games davasının konusuydu. “uygulamalarda, App Store tarafından sunulanın dışında başka uygulama içi satın alma yöntemlerine sahip olmaktan kaynaklanan kısıtlamalar”. Mahkeme, on davadan dokuzunda Apple’ın lehine karar verirken, Apple’ın rekabete aykırı davranışı nedeniyle Kaliforniya Haksız Rekabet Yasasını ihlal ettiği de reddedildi.

telefon-1