Sacheen Littlefeather (Apache/Yaqui/Ariz.), 1973 Akademi Ödülleri’nde sahneye çıkarak Marlon Brando’nun Oscar’ını kabul etmeyeceğini açıklamak için sahneye çıkan Kızılderili aktris ve aktivist. vaftiz babası, öldü. 75 yaşındaydı.

Littlefeather, bakıcısı tarafından gönderilen bir açıklamaya göre, Pazar günü öğle saatlerinde Kuzey Kaliforniya’daki Novato kentinde sevdikleriyle çevrili evinde öldü. Littlefeather ile haziran ayında barışan ve iki hafta önce onuruna bir kutlamaya ev sahipliği yapan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, haberi Pazar gecesi sosyal medyadan duyurdu.

Littlefeather, Mart 2018’de kendisine 4. evre meme kanseri teşhisi konduğunu ve son yıllarda metastaz yaptığını açıkladı.

Brando, Kızılderililerin ekranda nasıl tasvir edildiğini protesto etmek ve Amerikan Kızılderili Hareketi’nin (AIM) 200 üyesinin binlerce ABD’ye karşı yüzleştiği Yaralı Diz’deki devam eden işgali anmak için Mart 1973 Oscar’larını boykot etmeye karar vermişti. Güney Dakota kasabasındaki polisler ve diğer federal ajanlar.

Sunucular Liv Ullmann ve Roger Moore en iyi erkek oyuncu adaylarını listeledikten ve Ullmann, Brando’nun adını kazanan olarak adlandırdıktan sonra, televizyon yayını Littlefeather, ardından 26 ve geleneksel bir Apache elbisesi giyerek Dorothy Chandler Pavyonu’ndaki koltuğundan sahneye yürüyerek çıktı. spikerin açıkladığı gibi, “Marlon Brando için ödülü kabul etmek ve vaftiz babasıBayan Sacheen Littlefeather.”

Ancak Littlefeather, Moore’un podyuma çıkarken sunduğu heykelciği reddetmek için sağ elini kaldırdı ve Chandler izleyicisine ve evde izleyen 85 milyon izleyiciye Brando’nun “bu çok cömert ödülü çok üzülerek kabul edemeyeceğini” söyledi.

Ölçülü bir tonla, ancak manşetten uzak bir şekilde konuşuyor – ona kupaya dokunmamasını söyleyen Brando, sekiz sayfalık bir konuşma yaptı, ancak yayın yapımcısı Howard Koch, 60 saniyeden fazla zamanı olmadığını söyledi – devam etti, “Ve bunun nedenleri, bugün film endüstrisi tarafından Amerikan Kızılderililerine yapılan muamele … ve film tekrarlarında televizyonda ve ayrıca Wounded Knee’deki son olaylardır.”

Littlefeather’ın sözleri binada alkışların yanı sıra yuhalamalarla karşılandı, ancak görünüşünün hemen ardından kamuoyunda büyük ölçüde olumsuz bir hava oluştu. Bazı medya kuruluşları onun Yerli mirasını sorguladı (babası Apaçi ve Yaqui ve annesi beyazdı) ve tören için kostümünü kiraladığını iddia ederken, John Wayne, Clint Eastwood ve Charlton Heston gibi muhafazakar ünlüler – birçok filmde rol almış üç oyuncu. Bir Batılı – bildirildi Brando ve Littlefeather’ın eylemlerini eleştirdi.

Oscar irfanının silinmez bir parçası haline gelirken, Wayne “kanatlardaydı, beni sahneden indirmeye hazırdı” dedi. Los Angeles zamanları 2016’da. “Altı güvenlik görevlisi tarafından zapt edilmesi gerekti.” Durum böyle olmayabilirdi, bir soruşturma gösterdi.

Ne olursa olsun, yaklaşık 50 yıl sonra Akademi ondan bir özür diledi.

AMPAS başkanı David Rubin, 18 Haziran tarihli bir mektupta, “Bu açıklama nedeniyle maruz kaldığınız suistimal yersiz ve haksızdı” dedi. “Yaşadığınız duygusal yük ve sektörümüzdeki kendi kariyerinizin maliyeti, onarılamaz. Çok uzun zamandır gösterdiğin cesaret kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz.”

“Ben hayrete düştüm. Littlefeather, “Bunu duyacağım, deneyimleyeceğim günü göreceğimi hiç düşünmemiştim” dedi. Hollywood Muhabiri. “1973’te podyumdayken orada tek başıma durdum.”

Marie Louise Cruz, 14 Kasım 1946’da Kuzey Kaliforniya’nın kıyı kenti Salinas’ta doğdu. Littlefeather, öncelikle annesinin ebeveynleri tarafından büyütüldü. Yerli kimliğini Hayward’daki California Eyalet Üniversitesi’nde keşfetmeye başladı ve 1969’da Alcatraz Adası’nı geri almak için Yerli işgaline katıldı ve onu yeniden adlandıran eylemci arkadaşlarıydı.

Kısa bir süre sonra Littlefeather, San Francisco’daki Amerikan Konservatuarı Tiyatrosu’nda oyunculuk eğitimi almak için tam burs aldı. “Dans etmek ve oyunculuk gerçeklerden kaçıştı” dedi. bu Kızılderili Zamanları 2010 yılında.

Radyo ve TV reklamlarında bazı işler aldı (bir süreliğine Miss Vampire USA rolü de dahil). Karanlık Gölgeler pembe dizi promosyonu) ama Hollywood’da önemli rollere sahip olmak için bir mücadele buldu: “Amerikalılar Sandra Dee’nin sarışın görünümünü sevdiler… İtalyan filmlerinde konuşan bölümlerim var çünkü egzotikleri seviyorlardı.”

1972 yılında planlı bir çalışmaya katıldı. playboy Wounded Knee’deki işgal Şubat 1973’te başladığında yayınlanmadan önce rafa kaldırılan “On Küçük Kızılderili” adlı çekim. Ancak Littlefeather’ın Oscar’daki görünümünden sonra, playboy fotoğraflarını bağımsız bir özellik olarak bastı ve bazı insanların gözünde onu daha da itibarsızlaştırdı.

Brando ile ilk kez birkaç yıl önce Washington’da ırk ve azınlıklar üzerine FCC’ye bir sunum yaparken tanışmıştı.

“70’lerde AIM ve Hint Sivil Haklar Hareketi vardı ve benim de içinde bulunduğum kısım buydu” dedi. “Sinema ve televizyondaki Yerli Amerikalıların klişesinin deyim yerindeyse bir sözcüsüydüm. Tek söylediğim, ‘Chuck Connors’ın Geronimo’yu oynamasını istemiyoruz’ idi.”

Brando’ya Oscar için bir gece elbisesi olmadığını söylediğinde, 2018 belgeselinde “Marlon bana güderi giymemi söyledi” dedi. Sacheen: Sessizliği Bozmak.

Oscar’lardan üç ay sonra Brando ortaya çıktı. Dick Cavett Gösterisi ve “Sacheen adına utandığını” söyledi. Söylemek istediği şeyi söyleyemedi ve insanların yuhalaması, ıslık çalması ve belki de bana yönelik olmasına rağmen ayaklarını yere basması beni üzdü. En azından onu dinleme nezaketini göstermeliydiler.”

Brando’nun dublörlüğünün Wounded Knee’de dikkatleri tazeleme amacına sahip olmasına rağmen, Littlefeather bunun hayatını riske attığını ve oyunculuk kariyerini öldürdüğünü söyleyerek lonca üyeliklerini kaybettiğini ve sektörden yasaklandığını iddia etti. (Ayrıca, Akademi daha sonra kazananların kendi adlarına ödülleri kabul etmek veya reddetmek için vekil göndermelerini yasakladı.)

Littlefeather belgeselinde “Kara listeye alındım – ya da ‘yeniden listeye alındım’ diyebilirsiniz” dedi. “Johnny Carson, Dick Cavett ve diğerleri beni programlarında istemediler. … Kapılar sımsıkı kapalıydı, bir daha açılmamak üzere.”

Littlefeather bir avuç filmde oynamayı başardı (Billy Jack’in Yargılanması, Johnny Ateş Bulutu ve kış şahini Aralarında) iyilik için oyunculuğu bırakmadan ve Antakya Üniversitesi’nden Kızılderili tıbbı yandalıyla bütünsel sağlık diploması almadan önce. Sağlık alanındaki çalışmaları arasında Oklahoma’daki Kiowa kabilesi gazetesi için bir sağlık köşesi yazmak, Arizona, Tucson’daki St. Mary’s Hastanesi’nde geleneksel Hint tıbbı programında ders vermek ve Bay Area’daki AIDS hastaları adına Rahibe Teresa ile çalışmak yer aldı. San Francisco Amerikan Kızılderili AIDS Enstitüsü’nün kurucu yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermeye devam edecekti.

Littlefeather, 80’lerin başında kar amacı gütmeyen National American Indian Performing Arts Registry’nin kurucu ortağı olarak, birden fazla PBS programında danışmanlık yaparak ve Kızılderililerin Hollywood’a dahil edilmesinin savunucusu olmaya devam ederek sanata katılımını sürdürdü (2009 belgeselinde yer aldı). makara Kızılderili).

Littlefeather, “Akademi Ödülleri tarihinde siyasi bir açıklama yapan ilk beyaz olmayan kadındım” dedi. sacheenve o sırada Coretta Scott King ve Cesar Chavez, Oscar konuşmasını alenen öven birkaç kişi arasındaydı.

Ancak on yıllar boyunca, sahnedeki savunuculuğu, Hollywood’daki çeşitlilik hakkında bugün devam eden konuşmanın öncüsü olduğunu kanıtladı ve Jada Pinkett Smith, 2016 Akademi Ödüllerini (#OscarsSoWhite töreni) kendi boykotunun ilham kaynağı olarak gösterdi.

O sırada iki e-posta alışverişinde bulundular ve Smith şöyle yazdı: “Sadece doğru olmanın önemini hatırlatmaya ihtiyaç duyan bizlerin yolunu açmaya yardım eden cesur ve cesurlardan biri olduğunuz için teşekkür ederiz.”

Littlefeather, Red Rock, Oklahoma’da kocası Charles Koshiway’in (Otoe/Sac&Fox) yanına gömülecek. Koshiway, Kasım 2021’de kan kanserinden öldü. İkisi 32 yıl önce Davis’teki California Üniversitesi’nde bir pow wow’da bir araya geldi.

“Tanışmamızdan önceki gece, bu yakışıklı Hintli adamla tanıştığımı bir rüya gördüm ve beyaz Stetson kovboy şapkasını uzattı ve bu çok yumuşak Oklahoma aksanıyla konuştu: ‘porsuk nasıl?’ o söyledi THR Ağustosda. “Ertesi gün, oda arkadaşım ve ben UC Davis pow wow’a gittik ve bu beyaz Stetson kovboy şapkasının altında çok yakışıklı bir Hintli adam vardı ve yaptığı ilk şey şapkasını eğmek oldu, gözlerime bakıp, ‘Porsuk nasıl? Hepsi bu kadardı. Rüyalarımın adamı.”

Akademi’nin özrünü aldıktan sonra Littlefeather, merhum kocası hakkında şunları söyledi: “Ruhu hala burada ve benim için istediğinin her zaman adalet ve uzlaşma olduğunu biliyorum.” Ve ölümünden iki hafta önce, müzenin onuruna yapılan kutlamada, hayatında ikinci kez Akademi sahnesine çıktığında, kendi ölümünün yakın olduğunu biliyordu: “Yakında ruhlar dünyasına geçiyorum. Ve biliyorsun, ölmekten korkmuyorum. Çünkü biz/biz/toplumumuzdan geliyoruz. Ben/ben/kendim toplumundan gelmiyoruz. Ve vermeyi çok küçük yaşlardan itibaren öğreniyoruz. Onur duyduğumuz zaman veririz.”

Onun için bir Katolik Requiem Ayini bu ay Fairfax, California’daki St. Rita Kilisesi’nde yapılacak ve ardından bir resepsiyon verilecek. Littlefeather bağış yapılmasını istedi. Amerikan Kızılderili Çocuk Kaynak Merkezi Oakland’ın.

Kamuoyuna son çıkışında, tüm Yerli halklar adına tekrar konuştu: “Bu özrü yalnızca benim için değil, yalnızca benim için değil, aynı zamanda tüm uluslarımız için de olduğunu bilerek kabul ediyorum. Bu özürü bu gece duymalı ve hak etmeli. İnsanlarımıza bakın. Birbirimize bakın ve hepimiz hayatta kalanlar olarak durduğumuz için gurur duyun. Lütfen, ben gittiğimde, gerçeğinizi savunduğunuzda, sesimi, milletlerimizin ve halkımızın seslerini canlı tutacağınızı her zaman hatırlatın.”sinema-2