İlk roket fırlatmasının başarısız olmasından bir yıl sonra, yeni bir havacılık şirketi Cuma günü erken saatlerde birden fazla uyduyu yörüngeye yerleştirme girişiminde başarısız oldu.

Firefly Aerospace’in Alfa’sı roket, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden kalkamadı ve Pasifik Okyanusu üzerinden uzaya doğru planlı bir yayı takip edemedi.

Canlı bir video yayını, başlatma geri sayımının sıfıra gittiğini ve ardından Cuma günü 12:52’de iptal edildiğini gösterdi.

Şirket bir Twitter gönderisinde, “Aracın ateşlemeden sonra otomatik olarak durmasına neden oldu. Bu, güvenliği sağlamak için sistemde tasarlandı” dedi. “Takım bu geceki fırlatma girişimini temizledi ve bir sonraki fırlatma penceremizi belirlemek için verileri gözden geçiriyor.”

Roketin yükü, çeşitli teknoloji deneyleri ve gösterilerinin yanı sıra eğitim amaçlı tasarlanmış çok sayıda küçük uydu içeriyordu.

“To The Black” olarak adlandırılan görev, şirketin küçük uydu fırlatıcıları için pazara girişini gösteren ikinci gösteri uçuşuydu.

İlk Alpha, 2 Eylül 2021’de Vandenberg’den fırlatıldı, ancak yörüngeye ulaşamadı.

İlk aşamadaki dört motordan biri zamanından önce kapandı, ancak roket üç motorda yukarı doğru süpersonik aleme doğru devam etti ve burada kontrolden çıktı.

Roket daha sonra bir patlayıcı uçuş sonlandırma sistemi tarafından kasıtlı olarak imha edildi.

Firefly Aerospace, erken kapanmanın elektriksel bir sorundan kaynaklandığını, ancak roketin aksi takdirde iyi performans gösterdiğini ve yaklaşık 2 1/2 dakikalık uçuş sırasında faydalı veriler elde edildiğini söyledi.

Alpha, 2.579 pound (1.170 kilogram) ağırlığa sahip yükleri alçak Dünya yörüngesine taşımak için tasarlanmıştır.

Gelişmekte olan küçük lansman pazarındaki diğer rakipler arasında, her ikisi de merkezi Long Beach, California’da bulunan Rocket Lab ve Virgin Orbit yer alıyor.

Cedar Park, Texas merkezli Firefly Aerospace ayrıca daha büyük bir roket, uzay içi operasyonlar için bir araç ve NASA’yı ve ticari yükleri ayın yüzeyine taşımak için bir iniş aracı planlıyor.


Pasifik Okyanusu üzerinde ateşli patlamada roket ‘sonlandırıldı’


© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Yeni roket şirketi 2. denemede (2022, 30 Eylül) fırlatmayı başaramadı, 2 Ekim 2022’den alındı ​​https://phys.org/news/2022-09-rocket-company-2nd.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1