Hubble Uzay Teleskobu’nu Dünya üzerinde gösteren 3D animasyon. Kredi: ESA/Hubble (M. Kornmesser & LL Christensen)

22 Eylül Perşembe günü, NASA ve Uzay X ajansın gücünü artırmak için bir SpaceX ve Polaris Programı fikrinin fizibilitesini incelemek için fonsuz bir Uzay Yasası Anlaşması imzaladı Hubble uzay teleskobu ABD hükümetine hiçbir ücret ödemeden Dragon uzay aracıyla daha yüksek bir yörüngeye.

Şu anda NASA’nın bir hizmet görevi yürütmesi veya finanse etmesi veya bu fırsatla rekabet etmesi için herhangi bir plan bulunmamaktadır. Aksine, bu çalışma ajansın ticari olasılıkları anlamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SpaceX – Polaris Programı ile ortaklaşa – bu çalışmayı servis görevleriyle ilgili teknik zorlukları anlamak için önerdi. Diğer şirketler, bu çalışma münhasır olmadığı için, model olarak farklı roketler veya uzay araçları ile benzer çalışmalar önerebilir.

SpaceX Crew Dragon Endeavour Uluslararası Uzay İstasyonuna Yaklaşıyor

24 Nisan 2021 tarihli bu görüntü, SpaceX Crew Dragon Endeavour’un Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaştığını gösteriyor. Kredi bilgileri: NASA

Ekipler, hem Hubble hem de SpaceX Dragon uzay aracından teknik veriler toplayarak çalışmanın altı aya kadar süreceğini tahmin ediyor. Bu veriler, güvenli bir şekilde buluşmanın, yanaşmanın ve yaşlanan teleskopu daha kararlı bir yörüngeye taşımanın mümkün olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılacaktır.

Thomas Zurbuchen, “Bu çalışma, NASA’nın özel-kamu ortaklıkları aracılığıyla keşfettiği yenilikçi yaklaşımların heyecan verici bir örneğidir” dedi. Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Bilim Misyonu Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisidir. “Filomuz büyüdükçe, mümkün olan en sağlam, en üstün bilim misyonlarını desteklemek için çok çeşitli fırsatları keşfetmek istiyoruz.”

Hubble ve Dragon bu çalışma için test modelleri olarak hizmet edecek olsa da, görev konseptinin bölümleri diğer uzay araçlarına, özellikle Hubble gibi Dünya’ya yakın yörüngedeki uydulara uygulanabilir.

Uzay Mekiği Atlantis'ten Hubble Uzay Teleskobu

Uzay mekiği Atlantis’teki bir astronot, 19 Mayıs 2009’da Hubble Uzay Teleskobu’nun bu görüntüsünü ele geçirdi. Kredi: NASA

Hubble 1990’dan beri faaliyet gösteriyor ve zamanla yavaş yavaş çürüyen bir yörüngede Dünya’nın yaklaşık 335 mil üzerinde konuşlandırıldı. Hubble’ı daha yüksek, daha istikrarlı bir yörüngeye yeniden başlatmak, ömrüne birkaç yıl süren operasyonlar ekleyebilir. Servis görevleri sırasında birkaç kez yeniden başlatıldı.

Ömrünün sonunda NASA, Hubble’ı güvenli bir şekilde yörüngeden çıkarmayı veya imha etmeyi planlıyor.

Jessica Jensen, “SpaceX ve Polaris Programı, mevcut teknolojinin sınırlarını genişletmek ve ticari ortaklıkların zorlu, karmaşık sorunları yaratıcı bir şekilde nasıl çözebileceğini keşfetmek istiyor” dedi. SpaceX’te Müşteri Operasyonları ve Entegrasyonu başkan yardımcısıdır. “Hubble’a hizmet etmek gibi görevler, nihayetinde hepimizin uzayda yolculuk eden, çok gezegenli bir medeniyet olma hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmak için uzay yeteneklerini genişletmemize yardımcı olacaktır.”

Hubble Uzay Teleskobu, NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) arasındaki uluslararası işbirliği projesidir. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi teleskopu yönetiyor. Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI), Hubble bilim operasyonlarını yürütüyor. STScI, Washington’daki Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği tarafından NASA adına işletilmektedir.uzay-2