“ThinkPad Z13, şimdiye kadar gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyen bir ThinkPad.”

profesyoneller

  • Mükemmel pil ömrü

  • Performans etkileyici

  • küçük ayak izi

  • Web kamerası sağlam

  • Eşsiz tasarım

Lenovo’nun denediği kadar, “ThinkPad” markası muhtemelen sizi maceralı tasarımlar veya yenilikler hakkında düşündürmüyor. Güvenilir? Emin. Miras? Evet. Ama tasarım deneyi değil.

ThinkPad Z13, “deneysel” olarak sayılmayabilir, ancak ThinkPad dünyasında kesinlikle yeni bir şey gibi geliyor. Suni deri malzeme benzersiz görünüyor (ve hissediyor) ve tipik ThinkPad’den biraz daha uygun fiyatlı.

Özellikler

Lenovo ThinkPad Z13
Boyutlar 11,59 x 7,86 x 0,55 inç
ağırlık 2,78 pound (dokunmatik olmayan için 2,63 pound)
İşlemci AMD Ryzen 7 Pro 6860Z’ye kadar
grafik AMD Radeon 680M’ye kadar
Veri deposu 32 GB’a kadar LPDDR5 6400 MHz
Görüntülemek IPS LED (1920 x 1200), dokunmatik veya dokunmatik olmayan

2.8K OLED (2880 x 1800), dokunmatik

Depolamak 1 TB’a kadar PCIe SSD Gen 4
dokunmak İsteğe bağlı
Limanlar 2x USB4 40Gbps, kulaklık jakı
kablosuz Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2
web kamerası 1080p + IR kamera
işletim sistemi Windows 11
pil 51,5 watt-saat, Hızlı Şarjı destekler (1 saatte %80)
fiyat 1.355 dolardan başlıyor

formülü yeniden yazmak

ThinkPad Z13'ün yan profili.

ThinkPad Z13’ü “ThinkPad” olarak adlandırmak bir esneme hissi veriyor. Klavyedeki kırmızı TrackPoint çıkıntısının dışında, bu dizüstü bilgisayar hakkında klasik ThinkPad tasarımına benzeyen çok az şey var.

Yine de bu, Lenovo’nun ThinkPad markasının tasarım dilini biraz daha modern bir şeye genişletmeye yönelik ilk girişimi olmayacaktı. Her ikisi de tanıdık ThinkPad formülünden çıkan ThinkPad X1 Carbon ve X1 Yoga’ya sahibiz. Heck, katlanabilir ThinkPad X1 Fold bile teknik olarak bir “ThinkPad”.

Peki, Z13’ü öne çıkaran nedir? Bir bakışta birkaç şey göze çarpıyor. Birincisi, dizüstü bilgisayar tasarımının genellikle göz ardı edilen bir öğesi olan kapaktır. Bu, benzersiz görünen ve kavrama hissi veren suni deri bir dokuya sahiptir. HP’nin Dragonfly Folio G3 ile yaptığından farklı olarak, alüminyum veya plastik dışında kullanılacak malzemeler bulmaya çalıştıkları için üreticileri her zaman takdir ediyorum.

Bu arada, ters çevrilmiş bir çentik işlevi gören üst kenar, küçültülmekten ziyade fırçalanmış metal bir çıkıntı ile vurgulanmıştır. Lenovo buna “İletişim Çubuğu” diyor. Elbette, İletişim Çubuğunu vurgulamanın amacı, alıcıya, bunun modern çalışanlar için tasarlanmış ciddi bir iş dizüstü bilgisayarı olduğunu söylemektir. Bu, tümü bronz destekli İletişim Çubuğuna yerleştirilmiş bir 1080p web kamerası (entegre Windows Hello IR kameralı) ve çift mikrofon anlamına gelir.

Lenovo’nun da belirttiği gibi, MacBook Pro gibi bir çentik kullanmadan ekranın etrafındaki çerçevelerin oldukça dar olmasını da sağlıyor.

ThinkPad Z13'ün yukarıdan aşağıya görünümü.

Kameradaki sensör, f/2.0 diyafram açıklığına sahip 1.4 mikron pikseldir ve sonuç, video konferans için iyi bir kameradır. Son zamanlarda 1080p, çözünürlük için yeni standart haline geldi ve Lenovo’nun bunu buraya dahil ettiğini görmekten memnunum.

Kamera çoğu aydınlatma durumunu yeterince iyi yöneterek cilt tonlarını ve düşük ışık senaryolarını dengeli bir şekilde yönetir. Özellikle birinin açık bir pencerenin yanında oturduğu bir durum gibi çok fazla kontrast içeren odalarda, çerçevenin daha koyu kenarlarında görüntülerin grenli ve gürültülü olma eğiliminde olduğunu buldum.

ThinkPad Z13 de oldukça taşınabilir. 0,55 inç kalınlığında, şimdiye kadar yapılmış en ince ThinkPad’lerden biridir ve hem ThinkPad X1 Nano hem de ThinkPad X1 Carbon’dan biraz daha küçüktür. Her ikisi de standart 14 inç ThinkPad boyutundan daha küçük bir ayak izine sahip olduğundan, oranları X1 Nano ile en çok ortak noktayı paylaşıyor.

Bu bir ThinkPad olmalı mı?

ThinkPad Z13'ün klavyesi.

Dokunmatik yüzey, bahsetmeye değer son deney parçasıdır. Bu, dokunsal bir geri bildirim izleme dörtgeni içeren ilk ThinkPad’dir, yani fiziksel bir tıklama mekanizmasına sahip değildir. Bu, bir düğmeye basılmasa bile, tıklama hissini simüle etmek için haptik kullanır. Bu, TrackPoint ile kullanılması amaçlanan izleme dörtgeninin üst kısmındaki sol ve sağ düğmeleri daha da az kullanışlı hale getirir. Lenovo’nun bunu bir ThinkPad yapmaktan neden rahatsız olduğunu gerçekten merak ediyorsunuz.

Lenovo, bu parçaların bazı özelleştirmelerine izin vererek, ancak klavyeden kolayca erişemeyeceğiniz hiçbir şeyle değil.

Cam izleme dörtgeni veya Lenovo’nun dediği gibi ForcePad iyi hissettiriyor, ancak uygulama Surface Laptop Studio veya Dell XPS 13 Plus gibi dizüstü bilgisayarlardaki dokunuşlar kadar yumuşak hissettiriyor. Tarif etmesi zor, sadece o kadar inandırıcı gelmiyor ve simüle edilmiş tıklama biraz yapışkan geliyor.

Tuş başlıkları parça gibi görünse bile, klavye tıknaz bir ThinkPad klavyesi değil. Anahtarlar, bu tür bir dizüstü bilgisayar için fazlasıyla yeterli olan 1,35 mm’lik anahtar hareket mesafesine sahiptir.

IPS yeterli olduğunda

ThinkPad Z13 beyaz bir masada açılıyor.

ThinkPad Z13 iki ekran seçeneği sunar: bir IPS LED modeli ve daha pahalı bir OLED seçeneği. Her ikisi de 16:10 en boy oranına sahip 13,3 inç ekranlardır. İkisi de aynı 400 nit parlaklığa ulaştı. Fark kontrast ve renktedir. İnceleme birimim daha ucuz IPS Touch modelini kullandı ve OLED’in mutlak siyahına yakın bir yere gelmiyor. Olduğu söyleniyor, bu kötü bir ekran değil.

IPS modeli ayrıca OLED panelinin 2880 x 1800 çözünürlüğüne kıyasla daha temel 1920 x 1200 çözünürlükle geliyor. Elbette, geleneksel IPS LED ekranla da aşırı siyah seviyeleri ve doğru renkleri elde edemezsiniz. Ancak bu, ne olduğu için oldukça güzel bir ekran ve bu OLED seçeneği, muhtemelen asla ihtiyaç duymayacağınız 32 GB RAM’e sahip pahalı üst düzey yapılandırmalarda kullanılabilir.

Performans ve pil ömrü

ThinkPad Z13, yetenekli küçük bir makinedir, ancak ağır iş akışları düşünülerek tasarlanmamıştır. Tipik Intel ücreti yerine bu dizüstü bilgisayar, AMD’nin en yeni iş işlemcileri olan Ryzen 7 Pro 6850U ile birlikte gelir. Bu 8 çekirdekli yongalar, özellikle Microsoft Office’te veya web uygulamalarında çalışıyorsanız, çoklu görev ve daha basit uygulamalar için mükemmeldir. Bu, küçük bir Photoshop, web tasarımı veya yan tarafta programlamanın mümkün olmadığı anlamına gelmez – tüm gün bu uygulamalarda yaşamayı planlıyorsanız, bunu satın almak istemezsiniz.

Bu dizüstü bilgisayar modern iş adamları içindir ve bu amaçlar için yeterince güçlüdür. İşleri perspektife koymak için, PCMark 10’daki çoğu görevde Dell XPS 13 Plus gibi bir dizüstü bilgisayarı geride bırakıyor ve hatta bunu yaparken oldukça sessiz ve soğuk kalıyor.

Z13 bir Intel seçeneğiyle gelmiyor ve bu, benzer bir Intel dizüstü bilgisayardan daha fazla performans alıp alamayacağınızı merak etmenize neden olabilir. Tabii ki, dizüstü bilgisayarlardaki yongalar arasındaki performansı karşılaştırırken, asla elmadan elma elde edemezsiniz. Ancak ThinkPad X1 Nano Gen 2’nin testlerine göre AMD’nin çipleri Intel’in %4’ü içinde.

geekbench
(tek / çoklu)
El freni
(saniye)
Cinebench R23
(tek / çoklu)
PCMark 10
tamamlamak
Lenovo ThinkPad Z13
(Ryzen 7Pro 6850U)
1428 / 8208 1410 / 7865 5812
Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2
(Çekirdek i7-1280P)
1493 / 8668 126 1575 / 7595 5094
Dell XPS 13 Artı
(Çekirdek i7-1280P)
1316 / 8207 127 1311 / 6308 4309
Asus Zenbook S 13 OLED
(Ryzen 7 6800U)
1417 / 6854 112 1402/8682 5647
HP Elite Yusufçuk G3 (Çekirdek i7-1265U) 1699 / 5936 194 16181/5601 4975

Lenovo, yalnızca 8 GB RAM’e sahip bir model satmıyor, bu da 1.355 dolarlık taban fiyatını diğer dizüstü bilgisayarlardan biraz daha fazla yapıyor. Örneğin, M1 MacBook Air 999 dolardan başlar, ancak 16 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip bir yapılandırma için temel model ThinkPad Z13’ten yalnızca 100 ABD doları daha ucuzdur. Lenovo’nun kendi ThinkPad X1 Carbon’u ile benzer bir hikaye. Başlangıç ​​tabanı yapılandırması benzer olsa bile, benzer şekilde yapılandırıldığında daha pahalıdır. Bu arada, ThinkPad Z13, HP Elite Dragonfly G3’ten 500 $ daha ucuz.

Elbette ThinkPad Z13’ü 32 GB’a kadar RAM ve 1 TB depolama alanıyla da yapılandırabilirsiniz, ancak özelleştirme seçenekleri diğer ThinkPad’lerde elde ettiğinizden daha akıllıdır.

ThinkPad Z13'ün klavyesi.

Performansın ötesinde, bu Ryzen Pro yongalarının gücü de verimliliktedir. ThinkPad Z13, hafif web gezintisinde 16,5 saatten fazla dayanan harika bir pil ömrüne sahiptir. Bu, kapağına Apple logosu yapıştırılmamış bir dizüstü bilgisayarda gördüğüm bu testin en iyi sonuçlarından biri. Daha yüksek çözünürlüklü OLED modeliyle muhtemelen daha az pil ömrü elde edeceksiniz, ancak her iki durumda da ThinkPad Z13’ün rakiplerinin çoğundan daha uzun ömürlü olmasını bekleyebilirsiniz.

Ortalama bir iş gününde, bir çıkış bulmaya gerek kalmadan bunu başarmayı kolay buluyordum. Bu, ThinkPad Z13’ün rakiplerinin çoğunun yapamayacağı bir şey ve buna Dell XPS 13 Plus veya ThinkPad X1 Nano Gen 2 gibi diğer benzer dizüstü bilgisayarlar da dahil.

Satın almalısın?

ThinkPad Z13'ün ekranı.

ThinkPad’in daha zarif ve daha az geleneksel bir versiyonu olan Z13, bir başarıdır. Daha ucuz fiyatlandırmayı takdir ediyorum ve kasanın benzersiz görünümünün ve hissinin tadını çıkarıyorum. Bunu bir “ThinkPad” yapan unsurlar dikkat dağıtıcı değildir, ancak bunun bir ThinkPad olduğu gerçeği, bazı insanları son derece modern bir iş dizüstü bilgisayarından uzaklaştırabilir.

Ama olmamalı. İnanılmaz pil ömründen etkileyici performansına kadar, son yıllardaki en kapsamlı yeni ThinkPad tasarımlarından biri olan ThinkPad Z13 ile şikayet edilecek çok az şey var.


genel-19