Düşünün: Tüm kornaların olduğu ama egzoz dumanlarının olmadığı bir Manhattan.

New York, California’nın lastik izlerini takip ediyor ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için sert hamleler yapıyor. Empire State, 2035 yılına kadar yeni petrolle çalışan arabaların satın alınmasını tamamen yasaklayacak.

“Sürekli eyalet ve federal yatırımlarla, eylemlerimiz New Yorkluları, yerel yönetimleri ve işletmeleri elektrikli araçlara geçiş yapmaya teşvik ediyor. New York’un temiz ulaşıma geçişini ileriye taşıyoruz ve bugünkü duyuru gelecek nesiller için iklimimize ve toplumlarımızın sağlığına fayda sağlayacak” dedi. Beyan yeni politika direktifinin ana hatlarını çiziyor.

Düzenleyici adım, New York’u hedefine yaklaştıracak. eyalet çapında hedef 2050 yılına kadar 1990 seviyesinden %85 emisyon azaltımı.

Ulaştırma, New York’un toplam sera gazı emisyonlarının %28’ini oluşturuyordu. 2021 eyalet çapında raporu— bir yılda atmosfere 106,92 milyon metrik ton karbondioksit ve diğer gazları pompalamak. Elektrik şebekesinin fosil yakıtlardan da uzaklaştığını varsayarsak, elektrikli araçlara geçiş bu emisyonları önemli ölçüde azaltacaktır.

Hochul, Perşembe sabahı bir Chevy Bolt’ta White Plains’de bir basın toplantısına katıldı ve burada gelecekteki gazsız bir New York için planlarını ortaya koydu. Düzenleme aşamalı olarak yürürlüğe girecek.

İlk olarak, 2026 yılına kadar eyalette satılan tüm yeni hafif hizmet araçlarının %35’inin elektrikli olması gerekecek. Daha sonra, 2030’da bu oran %68’e yükselecek ve 2035’te %100’e çıkacak. 2026’dan 2034’e kadar üretilen gazla çalışan araçlar için yeni kirlilik standartları da EV yönergelerine eşlik edecek.

İlgili ek politikalar arasında 2035 yılına kadar New York genelinde tamamen elektrikli bir okul otobüsü filosuna geçiş ve EV satın almak isteyen hem bireyler hem de belediyeler için artan mali destek yer alıyor. Devlet bütçeye 10 milyon dolar ekliyor. Drive Clean İndirimi 2.000 $ ‘a kadar bir teşvik sunan program (federal vergi iadesine ek olarak 7.500 dolara kadar) insanları elektrikli araba satın alma konusunda teşvik etmek ve yardımcı olmak. Hochul’a göre, New York eyalet çapında 78.000’den fazla indirim yayınladı.

Hochul, bir EV satın almamak için “Artık bahaneniz yok” dedi. “O çıkmaz sokağa gitmiyoruz [of gas vehicles] artık.” Bir EV satın almanın ön maliyetleri hala nispeten yüksek olsa da, bu maliyet düşüyorve bazı değerlendirmeler, uzun vadede elektrik arabalar daha ucuz gaz muadillerine göre korumak ve sahip olmak.

Kaliforniya yasalaştırdı benzer politika Ancak Hochul, West Coast’un tüm övgüyü almasına izin vermekle yetinmedi. Kaymakam işaret etti gaz yasağı hedefine imza attı Ancak “Kaliforniya’nın bir adım atmasını beklemek zorundaydı çünkü Kaliforniya’nın önce gitmesi gereken bazı federal gereklilikler var – ilk önce onların gitmesine izin verdiğimiz tek zaman bu” diye ekledi.

CO2 azaltımına ek olarak, gazla çalışan araçlardan EV’lere geçiş, eyalet genelinde kapsamlı halk sağlığı faydaları sağlayabilir. Eyalet Senatörü Pete Harckham Perşembe günkü basın toplantısında, “Westchester, Temiz Hava Yasası için ulaşılmaz bir bölge” dedi ve yanmalı araçları engellemenin yerel faydalarını vurguladı. Hava kirliliği ölümcül ve zayıflatıcı. Ve New York’ta araba egzozu en genişlerden biri katkıda bulunanlar.

New York’un duyurusu, gazla çalışan arabalara ve fosil yakıt bağımlılığına umutsuzca ihtiyacımız olduğu bir zamanda heyecan verici. ölmek. Ne yazık ki, kişisel EV’ler mutlaka mükemmel bir düzeltme değildir. Mevcut arzın nasıl olduğuna dair çözülmemiş sorular var. gerekli malzemeler lityum gibi, bakırve nadir toprak metalleri artan talebi karşılayabilecektir. Ve tüm bu madencilik kendi başına geliyor çevresel maliyetler, varoluşsal olarak iklim değişikliğinin kendisinden daha az baskıcı olsalar bile. Ne yazık ki, Hochul’un duyurusu için ek devlet finansmanına değinmedi. toplu taşıma genişletme.



genel-7