iki hafta sonra Apple iOS 16’yı başlattıkullanıcılar mobil işletim sisteminin pil gücünü çok hızlı emmesinden şikayet etmeye devam ediyor.

Yazılım ve uygulamalardaki güncellemelerin yanı sıra dosyaların, fotoğrafların ve diğer işlevlerin yeniden endekslenmesi, işlemciyi ve dolayısıyla pili yüklediği için, yeni işletim sistemleri piyasaya sürüldüğünde pil ömrü ilk darbeyi alma eğilimindedir. Ancak zamanla, bu arka plan güncellemeleri durur ve pil kullanım seviyeleri genellikle normal seviyelere döner.

İş analizi hizmeti Mixpanel’e göre, iPhone kullanıcılarının yaklaşık %13.3’ü, iOS 16’nın 12 Eylül’de kullanıma sunulmasından bu yana yükseltme yaptı. İşte o zaman pil sorunlarıyla ilgili raporlar ortaya çıkmaya başladı.

MacRumors’a yorum yapan bir kullanıcı, “13 Pro’da çalışıyorum ve iOS 15.6.1’e kıyasla gözle görülür pil tüketimi yaşıyorum” dedi. iOS 16 Pil Tahliye İpliği. “Günün ortasında şarj etmek zorunda kaldım (pil sağlığını en iyi durumda tutmak için telefonumun %30’un altına düşmesine izin vermiyorum). Bilginize, pil sağlığım %99. Ve evet, bu iOS 16 üretim (beta olmayan).”

Dün başka bir poster, “Bu çok saçma. 16’nın üzerinden ne kadar zaman geçti? Telefonum hala ısınıyor… ve pil 16’dan çok daha hızlı bitiyor. Şimdi bu ortaya çıktı. Ve ben hiçbir şey yapmıyorum bile!”

b204f198 07fa 41b9 aa8d bf517e82cbfa MacSöylentiler

Bir MacRumors kullanıcısı, iOS 16’nın aşırı ısınmayla ilgili kendisine verdiği bir bildirimin bu görüntüsünü yayınladı. Kullanıcı, o sırada klimalı bir odada olduğunu iddia etti.

Apple haber sitesi 9to5Mac geçen hafta okuyucularıyla anket yaptı iPhone kullanıcılarının %63’ü, iOS 16’yı yükledikten sonra pil ömrünün daha kötü olduğunu belirtti.

Site, “Bu, iOS 16’nın pil ömrü etkisine ilişkin genel görüşle geniş ölçüde örtüşüyor gibi görünüyor” dedi.

“Forbes” için kıdemli bir yazar olan Gordon Kelly, sorunun o kadar yaygın olduğunu söyledi. Apple iPhone sahipleri iOS 15’te kalmayı düşünmeli sorun Apple tarafından çözülene kadar.

“Sorun göz önünde saklanıyor. iOS 16 Yükseltme Kılavuzumda, birden fazla pil tüketimi raporunu işaretledim, ancak güncellemelerden sonra yeniden indeksleme işlemi bunu doğrulamayı zorlaştırıyor, ”diye yazdı Kelly. “Ancak bir hafta sonra şikayetler hala devam ediyor ve Apple’ın elinde büyük bir sorun olduğuna dair kanıtlar artıyor.”

Apple, yorum talebine yanıt vermedi.

Tanıtıldığından beri, iOS 16 sorunlardan payını aldı. Mobil işletim sistemi var iki acele güncelleme hata ve güvenlik sorunlarının yanı sıra diğer şeylerin yanı sıra iMessage ve FaceTime yükleme sorunlarını gidermek için. Ve kullanıcılar iOS 16’ya güncelleme konusunda daha dikkatli davranıyorlar.

“Yeni iOS sürümlerinde (ve uygulamalarda) aksaklıklar olması nadir görülen bir durum değildir, ancak genellikle sürüm öncesi testlerde bulunurlar. Pil ömrü sorunu gerçekse Apple, güncellemeyi yayınlamadan önce yeterli test yapmamıştır. Araştırma firması J. Gold Associates’in baş analisti Jack Gold, “Ve bu onların kalite kontrolleriyle ilgili bir sorun” dedi.

Genel olarak konuşursak, Gold, bir nesil işletim sisteminden diğerine bu tür sorunlara neden olabilecek birçok şey olduğunu söyledi. Bir işletim sistemine eklenen yeni özellikler ve işlevler, uygun şekilde optimize edilmediği takdirde güç tüketimine neden olabilir. Arka planda çalışan işletim sistemindeki yeni özellikler de pilin bitmesi olabilir. Ayrıca, kullanılmadığında işletim sistemi bileşenlerini uyku moduna almamak veya belirli kodlanmış işlevleri işlemciye ve düşük seviye mimariye optimize etmemek gibi şeyler pil ömrünü etkileyebilir.

“İşletim sistemi veya uygulama güncellemelerinin aşırı pil tüketimine neden olmasının birçok nedeni var, ancak temel sorun, yayın öncesi kodda yeterli test ve optimizasyon yapıldıysa, kullanıcı tabanına ulaşmamalıydı.” Altın dedi.

Halihazırda iOS 16’ya yükseltmiş olan iPhone 13 veya daha eski cihazların kullanıcıları, iOS 15.7’ye düşürme. Ancak Apple’ın en yeni iPhone 14 serisinin sahipleri, daha yeni telefonlarla gelen 16’dan önce herhangi bir iOS sürümüne geri dönemez.

Gold, “İşletim sisteminde bir tür hatalı ayar olabilir, ancak durum böyle olsaydı, kullanıcıların çoğu bunu düzeltecek bilgiye sahip olmazdı. Esasen Apple’ın sorunu çözmesini beklemek zorundalar. Ancak, özellikle Apple, güvenlik ve operasyon basitliği konusunda güçlü bir mesaj verdiğinden, bu şeyler olduğunda Apple’ı kötü bir ışık altında gösteriyor.”

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13