Birkaç hafta içinde gerçekleşmesi planlanan Elon Musk-Twitter davasına götüren keşifte yeni, özellikle ilgi çekici bir belge ortaya çıktı. Seyretmek: Musk ile Twitter’ın kurucu Jack Dorsey, yönetim kurulu başkanı Bret Taylor ve şu anki CEO Parag Agrawal gibi önemli şahsiyetler arasındaki bir metin hazinesi ve yatırımcı Jason Calacanis ve hatta Joe Rogan ile diğer gündelik sohbetler.

Burada açılacak çok şey var, o yüzden aşağı inelim.

‘Kimsenin patronu olmam gerektiğini düşünmüyorum’

Elon Musk patron olmak istemiyor. Bu, birkaç şirketin CEO’su olan biri için büyük bir keşif.

Nisan ayı başlarında Twitter CEO’su Parag Agrawal ile ilişkilerinden önce bir sohbette kaka emojisi noktasına kadar ekşi – Musk lider olmayı sevmediğini itiraf etti.

“Açıkçası, yönetim işleri yapmaktan nefret ediyorum. Kimsenin patronu olmam gerektiğini düşünmüyorum. Ancak teknik/ürün tasarımı sorunlarının çözümüne yardımcı olmayı seviyorum” dedi Musk, Agrawal’a.

Musk ve Agrawal’ın ilişkisi başlangıçta umut verici görünüyordu.

Agrawal Musk’a “Bana CEO yerine mühendis gibi davranın” dedi.

Sohbetleri boyunca, kurucusu ve eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, rutin olarak Agrawal’ın mühendislik yeteneğinden övgüyle söz ediyor. Ancak 26 Nisan’da Dorsey, Musk ve Agrawal, devralmayı tartışmak için birlikte bir Google Hangout’a gittiler. Metinlere bakılırsa, işler iyi gitmedi.

“En azından birlikte çalışamayacağınız anlaşıldı. Bu açıklayıcıydı, ”dedi Dorsey.

Doge’a tweet atması için para ödemeniz gerekmediğine dair kutsamalarınızı sayın

Elon Musk’ın Twitter için tüm insan kullanıcıları doğrulamak ve algoritmayı açık kaynak yapmak gibi bazı tartışmalı fikirleri vardı (bu ilk önce Dorsey’nin fikriydi). Ama belki de şimdiye kadarki en kötü fikri, insanların tweet atmaları için dogecoin ödemesini sağlayarak bot spam’iyle mücadele etmektir.

“Twitter gibi hem ödeme hem de kısa metin mesajları/bağlantılar yapan bir blockchain sosyal medya sistemi için bir fikrim var. Mesajınızı zincire kaydetmek için küçük bir miktar ödemeniz gerekir, bu da spam ve botların büyük çoğunluğunu ortadan kaldıracaktır. Boğulacak bir boğaz yok, bu yüzden konuşma özgürlüğü garanti ediliyor.”

Birkaç gün sonra, 13 Nisan’da Musk’ın fikri daha büyük bir şekil aldı.

The Boring Company başkanı Steve Davis’e “B Planım, ‘tweet’lerin’ yorum işlemlerine yerleştirildiği twitter’ın blok zinciri tabanlı bir versiyonudur” dedi. “Yani, yorum başına veya o yorumun tekrarı başına belki 0.1 Doge ödemek zorunda kalacaksınız.”

Neyse ki Musk daha sonra blockchain tabanlı bir Twitter’ın şu anda mümkün olmayacağı sonucuna vardı.

Jack Dorsey, Elon’un telefonunda ‘jack jack’ olarak biliniyor

Dorsey’nin Musk devralma treninde olduğunu zaten biliyorduk. Ancak bu metinlerde, iki girişimcinin birbirine gerçekten saygı duyduğu görülüyor. Öyle ki Dorsey, Elon’un telefonunda evcil hayvan adı olan “jack jack” ünvanını kazandı. Tatlı!

Mart ayı başlarında Dorsey ve Musk, Twitter’ın geleceği hakkında konuşuyorlardı.

“Yeni bir platforma ihtiyaç var. Şirket olamaz. Bu yüzden ayrıldım” dedi Dorsey. Musk, Twitter’ın nasıl görünmesi gerektiğini sorduğunda, Jack Jack, “Bunun, protokolün sahibi olmayan bir tür vakıf tarafından finanse edilen, yalnızca onu geliştiren açık kaynaklı bir protokol olması gerektiğine inanıyorum. Biraz Signal’in yaptığı gibi. Bir reklam modeli olamaz.”

İçinde Nisan ayında genel yorum, Dorsey, güvendiği “Elon tekil çözüm” dedi. Ama özel hayatında Musk’ı en az o kadar destekliyordu.

“Seni takdir ediyorum. Bu doğru ve tek yoldur. Çalışması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğim,” dedi jack jack Musk’a.

Gayle King: Twitter satın almak bir çete hareketidir

Elon Musk, iletişim ekipleri çalıştırmaz ve genellikle gazetecilerle konuşmaktan hoşlanmaz. Ama ne yazık ki, CBS sabahlarının ortak sunucusu Gayle King ile konuşuyor.

“ELON! Twitter satın alıyorsun ya da twitter almayı teklif ediyorsun Vay canına!” haber spikeri Musk’a söyledi. “Şimdi sence de bugünün çocuklarının bir ‘gangsta hareketi’ dediği gibi yüz yüze oturmamız gerekmiyor mu?”

Çocukların bunu söylemediğinden eminiz. Ancak Gayle King’in Musk’ın yüzlerce metinle konuştuğu çok az kadından biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Musk daha sonra Gayle King’e Oprah’ın Twitter yönetim kuruluna katılması gerektiğini söyledi.

“Belki Oprah, teklifim başarılı olursa Twitter yönetim kuruluna katılmakla ilgilenir. Musk, “İnsanlık hakkında bilgelik ve neyin doğru olduğunu bilmek, benim deneyimimde hemen hemen hiçbir şey ifade etmeyen sözde “kurul yönetişim” becerilerinden daha önemlidir.” Dedi.

Dürüst olmak gerekirse, Elon Musk ile bir Oprah röportajı izlerdik.

Joe Lonsdale, Musk ve Florida Valisi Ron DeSantis’i birbirine bağlamak istedi

Palantir’in kurucularından olan ve şimdi girişim şirketi 8VC’yi yöneten Joe Lonsdale de ortaya çıkıyor. Lonsdale kısa süre önce, finansmandaki ırksal eşitsizlikler için Siyah kültürü suçlayan ve babalık izni alan erkekleri bağlam için “kaybedenler” olarak adlandıran açıklamalar yaptı.

Lonsdale, Mart ayı sonlarında “Twitter algoritmaları açık kaynak olmalı” tweetini seviyorum. “Kamusal meydanlarımızın keyfi kabataslak sansüre sahip olmaması gerekiyor.”

Musk, “Kesinlikle. Şu anda sahip olduğumuz şey, gizli yolsuzluk!”

Lonsdale, Nisan ortasında uğradı. Lonsdale, “Haha, Vali DeSantis bile az önce size nasıl yardım edebileceğimi ve bu kuruldaki öfkeleri ve halkın sizi desteklediğini söyleyerek az önce beni aradı” diye yazdı. “Siz veya yanınızdaki biri onunla sohbet etmek isterse bana haber verin.” (Musk kısa ve acımasız bir “Haha havalı” ile yanıt verdi.)

Jason Calacanis, Twitter CEO’su olmak için gönüllü oldu

Melek yatırımcı Jason Calacanis, Twitter’ı satın alma teklifinin çılgınca çıktığı Nisan ayında Musk’ın metinlerine girmeden edemedi ve Musk’ın teklifini 54,21 $’a yükseltmesi gerektiği konusunda şaka yaptı – “mükemmel karşı”.

Calacanis, “Botları ve istenmeyen postaları kolayca temizleyebilir ve hizmeti daha fazla kullanıcı için uygun hale getirebilirsiniz – botları ve istenmeyen postaları kaldırmak, Tesla’nın kendi kendine sürüş ekibinin yaptığından çok daha az karmaşıktır” diye yazdı. “Ve neden mavi onay işaretleri seçkinler, basın ve ünlülerle sınırlı olsun? Bu nasıl demokratik?”

Calacanis, ertesi gün, gelir matematiğini daha elverişli hale getirmek için Twitter’ın işgücünü yarıdan fazla azaltma önerisi de dahil olmak üzere daha fazla istenmeyen tavsiyede bulundu. Calacanis, “Gün sıfır,” diye yazdı. “Bıçaklarınızı bileyin çocuklar. Haftada 2 gün Ofis gereksinimi = %20 gönüllü çıkış.”

Ayrıca, Twitter’ın orijinal video içeriği oluşturmak için MrBeast’i işe almasını ve videoyla daha fazla içerik oluşturucu para kazanma özelliğine dalmasını önerdi – “büyük bir kilit açma” – video yaratıcılarına ilk 1 milyon dolara kadar reklam gelirinin %100’ünü veriyor, ardından geliri bölüyor.

Hem Musk hem de Calacanis, Twitter Blue’nun “çılgın bir bok parçası” olduğu ve özelliklerinin yıkılıp yeniden düşünülmesi gerektiği konusunda hemfikirdi. “Bu pislikler insanlara tam olarak istedikleri hiçbir şeyi vermek için Twitter Blue’da bir yıl geçirdiler!” Calacanis mesaj attı.

Musk, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda stratejik danışman olmak isteyip istemediğini sorduğunda, Calacanis, Twitter’ın gelecekteki sahibine bir yemin metnine eşdeğer bir yemin etti: “Yönetim kurulu üyesi, danışman, her neyse… kılıcım sende” diye yazdı Calacanis. “Beni oyun koçuna koyun! Twitter CEO’su benim hayalimdeki iş.”

Coşkusu, kısa bir süre sonra onu Musk ile sıcak suya sokmuş gibi görünüyor.

“Bir SPV’yi randos’a pazarlamanıza ne oluyor? Bu iyi değil, ”diye yazdı Musk, Mayıs ayında. “Morgan Stanley ve Jared [Birchall, Musk’s wealth manager/right-hand man] Arkadaşlığımızı iyi yönde kullanmadığını düşünüyorsun.”

Calacanis, Musk/Twitter anlaşmasının “dünyanın hayal gücünü nasıl hayal edilemez bir şekilde ele geçirdiğini” ve bu nedenle yatırım ilgisini sahaya çekmeyi neden üstlendiğini açıklayarak kendini savundu.

“Biliyorsun ben sür ya da öl kardeşim – bir grande’ye atlardım [sic] senin için,” dedi Calacanis, kendine bir tapback kazanarak.

Joe Rogan çıldırdı

Joe Rogan 23 Mart’ta “Umarım Twitter alırsın” diye mesaj attı. “Eğer alırsan, harika bir parti vermeliyiz.” (Musk 100 emoji ile cevap verdi.)

Rogan ayrıca Musk’ın “Twitter’ı sansürlü mutlu mafyadan kurtarıp kurtarmayacağını” sordu.

Musk, “Takip etmeyi seçebilecekleri veya etmeyecekleri tavsiyelerde bulunacağım” dedi.

Riot Games Başkanı Mark Merrill, Elon’un Batman olduğunu düşünüyor

Yorumsuz doğrudan alıntı yapıyoruz:

“Sen Gotham’ın ihtiyacı olan kahramansın – cehenneme F’ing evet!”

genel-24