Florida’nın Uzay Kıyısı, yetkililerin roketleri hangarların güvenliğine geri döndürdüğü ve fırlatmaları fırtına geçene kadar geciktirdiği, son derece güçlü ve yavaş hareket eden Ian Kasırgası için hazırlıklar yapmaya devam ediyor.

Büyük fırtına Çarşamba öğleden sonra Fort Myers yakınlarına indi ve Kategori 5 eşiğinden saatte sadece birkaç mil uzakta geldi. Tahminciler, Florida’nın doğu kıyısının Kennedy Uzay Merkezi ve Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nü içeren bölümü olan Uzay Sahili’ne çarpan büyük fırtına bantlarıyla Ian’ın eyalet genelinde kuzeydoğu yönünde seyahat etmesini bekliyor. Bu, kuvvetli rüzgarların ve yağmurun muhtemel olduğu ve fırtına dalgalanması ve sel tehdidinin belirgin kaldığı anlamına gelir.

Çarşamba öğleden sonra, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu ve Kennedy Uzay Merkezi, HURCON I’e girdi ve bu da 50 knot’luk sürekli rüzgarların 12 saat içinde muhtemel olduğunu gösteriyor. Bu yaklaşan koşullar ışığında, zorunlu olmayan tüm tesisler kapatıldı ve personelin çoğu eve gönderildi. NASA ayrıca Pazartesi günü Uzay Fırlatma Sistemi roketini ve Orion uzay aracını fırlatma rampasından Araç Montaj Binasına (VAB) geri almak için kritik bir karar verdi ve çalışanlara devasa fırlatma sistemini fırtınadan önce güvenli bir şekilde hareket ettirmek için yeterli zaman verdi.

Geri alma, tartışmasız bir şekilde gerekli olsa da, Artemis I ay görevi için olası fırlatma fırsatlarını etkileyecektir. Bir sonraki olası başlatma penceresinin 17 Ekim’den daha erken olmayacak gibi görünüyor.

Yığılmış SLS’ye ek olarak NASA, aynı adı taşıyan bir asteroidi keşfedecek bir uzay aracı olan Psyche’yi, Yük Tehlikesi Servis Tesisinde bulunan bir nakliye konteynerinin içinde güvence altına aldı. Çoğunluğu 3D baskılı Terran 1 roketini bu yıl fırlatmayı planlayan özel bir şirket olan Relativity Space, ayrıca roketin ilk aşamasını da hareket ettirdi fırtınadan önce bir şirket hangarına geri dönelim. Relativite’nin Fırlatma Kompleksi, Cape Canaveral’da yer almaktadır.

Terran 1 görelilik

Resim Kredisi: Görelilik Uzayı/Trevor Mahlmann

NASA ayrıca dört kişilik bir mürettebatı (NASA astronotları Josh Cassada ve Nicole Mann, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Koichi Wakata ve Rus kozmonot Anna Kikina dahil) Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıyacak olan Crew-5’in fırlatılmasını da erteledi. Fırlatmanın 3 Ekim’de gerçekleşmesi bekleniyordu ancak şimdi 4 Ekim’e ertelendi. NASA, fırlatma tarihinin fırtınanın etkilerine bağlı olarak yeniden ayarlanabileceği konusunda uyardı. SpaceX, Falcon 9 roketini hangarının içine zaten yerleştirmişti.

Uzay ajansı bir blog yazısında, “Dragon Endurance uzay aracı şu anda Falcon 9 roketiyle eşleştirildi ve SpaceX’in Fırlatma Kompleksi 39A’daki hangarında güvenli bir şekilde sabitlendi” dedi. “Kennedy Uzay Merkezi, diğer mülkleri ve altyapıyı güvence altına almak için uzay limanı boyunca da hazırlıklar yapıyor. Fırtına ilerledikten sonra, NASA ve SpaceX’ten ekipler, merkeze yönelik olası etkileri değerlendirecek ve görev zaman çizelgesini daha fazla ayarlayıp ayarlamayacağını belirleyecek.”

United Launch Alliance, Atlas V roketinde iki SES telekomünikasyon uydusunun fırlatılmasını da erteledi ve hem uzay aracı hem de fırlatma aracı şirketin Araç Entegrasyon Tesisi’nde emniyete alındı. Lansmanın 30 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyordu, ancak ULA 4 Ekim’de olası bir lansman tarihini bekliyor.

Birleşik Lansman İttifakı Atlas V

Resim Kredisi: Birleşik Fırlatma İttifakı

Florida’nın Uzay Kıyısı, kasırgalara yabancı değil, ancak Ian Kasırgası, eyalette yıllardır vuran en güçlülerden biri. Fırtına şimdiden Küba’da feci hasara yol açtı; ada, fırtına sonucu geçici olarak toplam güç kaybı yaşadı ve 11 milyon insanı karanlıkta bıraktı.

genel-24