Güney Kore, 2030 yılına kadar dünya elektrikli otomobil pazarının yüzde 12'sini toplamayı hedefliyor

Güney Kore 2030 yılına kadar elektrikli araç üretimini, yerli otomobil üreticilerinin küresel pazar payını iki katından fazlasına, %12’ye çıkarmayı ve küresel bir otomobil olmayı hedefliyor. sanayi Sanayi bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, elektrik santrali dedi.

Hedefe yönelik olarak hükümet, 2026 yılına kadar otomobil üreticilerinin yaklaşık 95 trilyon won (66.03 milyar $) değerindeki yatırımını teşvik etmek için vergi teşvikleri ve çeşitli destekleyici önlemler sağlama sözü verdi. Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı.

Kapsamlı yol haritası Sanayi Bakanı başkanlığında yapılan toplantıda açıklandı. Lee Chang-yang dahil olmak üzere büyük otomobil üreticilerinin ve ilgili firmaların üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. hyundai motoru, Kia, GM Kore ve büyük kablosuz taşıyıcı KT Corp, Yonhap haber ajansına göre.

Ayrıca Okuyun

BlackBerry, siber güvenlik geliri otomotiv talebini bulutlandırdıkça darbe alıyor
Toyota, yıl sonuna kadar Çin'de küçük elektrikli sedan satmaya başlayacak - kaynaklar

Plana göre, Güney Koreli otomobil üreticileri, dünya elektrikli otomobil pazarının yüzde 12’sini oluşturacak şekilde, geçen yıl kaydedilen yaklaşık 254.000 adetten 2030 yılına kadar küresel elektrikli otomobil üretimini 3,3 milyon adede çıkarmayı planlıyor. Pazar payları 2021 itibariyle %5’e geldi.

Bakanlığa göre, hedefe ulaşmak için 2026 yılına kadar kendi teknolojileriyle EV’ler için temel yazılımlar geliştirme ve geleceğin otomobil sektöründe uzman 30.000 personeli ve 2030 yılına kadar otomotiv yazılımı geliştirme konusunda uzmanlaşmış 300 şirketi yetiştirme sözü verdiler. .

Otomotiv yarı iletkenlerine gelince, ülkenin 2030 yılına kadar küresel pazar payını ikiye katlayarak %6,6’ya çıkarmak için işlemciler, sensörler ve diğer ana parçaları yapmayı hedeflediğini belirten bakanlık, son derece rekabetçi elektrikli ve hidrojenli araçların geliştirilmesinin de planları arasında yer aldığını söyledi.

Hükümet, endüstrinin “hızlı ama sorunsuz geçişini” sağlamak için otomobil parçası üreticilerinin iş portföylerini çeşitlendirme çabalarını destekleme sözü verdi.

Ülkenin büyük ölçüde ithalata dayandığı kilit endüstri kalemlerinin arz ve talep durumunun izlenmesini iyileştirecek ve beklenmedik küresel arz kesintilerine karşı korunmak için rezervlerini artıracaktır.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9