SpaceX Crew-5 misyonunun dört üyesi, Hawthorne, California'daki SpaceX merkezindeki Crew Dragon uçuş kıyafetlerinde bir portre için poz veriyor.

Crew-5 görevinin dört üyesi, Hawthorne, California’daki SpaceX merkezindeki Crew Dragon uçuş kıyafetlerinde.
Fotoğraf: NASA

Ian Kasırgası bugün Florida’ya ulaşırkenNASA ve SpaceX akıllıca Crew-5 misyonunun Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılmasını ertelemeye karar verdiler.

Görevin başlangıçta Kennedy Uzay Merkezi’nden başlatılması planlanmıştı. Florida, 3 Ekim Pazartesi günü saat 12:46 ET’de, ancak NASA ve SpaceX, fırlatma penceresinin ET 12:23’te açılmasıyla tarihi 4 Ekim Salı gününe erteledi. Bunların hepsi hava durumuna bağlı tabii ki. Adından da anlaşılacağı gibi, Crew-5 mürettebatlı beşinci NASA Ticari Mürettebat Programı kapsamında SpaceX görevi sözleşme.

NASA ve SpaceX, Pazartesi günü, hiçbir önemli teknik sorunun tespit edilmediği dokuz saatlik bir uçuşa hazırlık incelemesini tamamladı ve böylece fırlatma misyonunu temizledi. NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich Pazartesi günkü basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Aracın birçok farklı parçasını çok kapsamlı bir şekilde inceledik” dedi. Brifing sırasında, fırlatma orijinal tarihi için hala yoldaydı, ancak kasırganın öngörülen rotası ve gücü odaklandıkça durum 24 saat sonra değişti.

Uzay ajansının şiddetli fırtınayı yakından izlediğini söylemeye gerek yok. Kennedy Uzay Merkezi müdür yardımcısı Kelvin Manning basın brifinginde “Florida’da kasırgalara yabancı değiliz” dedi. Ian kasırgası beklenen Florida’ya Çarşamba günü geç saatlerde Kategori 4 fırtınası olarak çarpmak, tropik fırtına kuvvetli rüzgarların Kennedy Uzay Merkezi’ne ulaşması muhtemel, binaen en son NOAA projeksiyonlarına.

Ian Kasırgası Bir Sonraki SpaceX Mürettebatlı Görevinin ISS'ye Ertelenmesini Güçlendiriyor başlıklı makale için resim

resim: NOAA

fırtına çoktan geçmişti NASA’nın açılış Artemis 1 görevini Ay’a başlatma planını bozdu 27 Eylül’de. Fırtınanın beklemede olan gelişi, uzay ajansını Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini barınak için Araç Montaj Binasına geri döndürmeye zorladı. Kasırganın Kennedy Uzay Merkezi üzerinde ne kadar etkisi olacağı henüz belli değil, ancak fırtına NASA’yı Salı günkü Mürettebat-5’in ISS’ye fırlatılmasını ertelemeye zorlarsa, uzay ajansının birçok yedek fırlatma tarihi var ve pencereler görünüyor NASA yetkililerinin Pazartesi brifinginde açıkladığı gibi, 5, 7 ve 9 Ekim’de.

SpaceX Crew-5 görevi, sırasıyla görev komutanı ve pilot olarak görev yapacak NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada’yı içeriyor. JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Koichi Wakata ve Roscosmos kozmonotu Anna Kikina, görev uzmanları olarak görev yapacak. Dört kişilik mürettebat, araştırma yapmak ve bakım görevlerini yerine getirmek için ISS’de altı ay geçirecek. Mürettebat üyeleri ISS’ye vardıklarında, selefleri, Mürettebat-4birkaç gün sonra Florida kıyılarından aşağı sıçrayarak Dünya’ya dönüşlerini yapmak için yola çıkacaklar. Mürettebat Ejderhası Özgürlük.

Dünya’ya dönüş yolculuğuna çıkmadan önce, Mürettebat-4 üyesi Samantha Cristoforetti ISS komutanı olarak görev yapacak. Saltanatı bugün başlıyor, ancak sadece bir hafta sürecek. Bununla birlikte, o zaten olduğu için tarih yazdı. ISS komutanı olarak görev yapan ilk Avrupalı ​​kadın.

Kikina hazırlanıyor olmak bu durumda bir Crew Dragon’a binen ilk Rus kozmonotu Dayanıklılık. Onun katılımı Mürettebat-5’te geliyor NASA ile yapılan son koltuk değiştirme anlaşmasının bir parçası olarak NASA astronotu Frank Rubio, bir Soyuz roketinde ISS’ye fırlatıldı bu aydan daha erken. Koltuk takası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonucu olan jeopolitik gerilimlerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti. hangi harekete geçirdi Avrupa Uzay Ajansı ve diğer uzay endüstrisi oyuncuları projeleri iptal etmek Rusya’nın uzay ajansı ile.

NASA’nın Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Kathryn Lueders basın brifingi sırasında “Rus meslektaşlarımızla çok profesyonel bir ilişkimiz olduğunu takdir etmeye devam ettik” dedi. “Hala halletmemiz gereken şeyler olduğunu biliyorum, ancak çalışma düzeyinde, jeopolitik olarak gerçekten çok zor zamanlarda bile istikrarı ve ilişkiyi gerçekten takdir ettik.”

Daha: Avrupa, Rus Roketlerinin Bulunmadığına Göre SpaceX’i Kiralayabilirgenel-7