Danimarka, Ali Abbasi’nin İran’da geçen seri katil gerilim filmini seçti Kutsal Örümcek en iyi uluslararası film kategorisinde 2023 Akademi Ödülleri için resmi yarışmacısı olarak.

Film, 2000-2001 yılları arasında İran’ın en kutsal şehri Meşhed sokaklarında seks işçilerini öldüren bir seri katilin gerçek hikayesinden esinlenmiştir. Suçları ortaya çıktığında, İran’ın aşırı dinci sağından bazıları, suç kentini günahtan arındırma girişimi olarak eylemlerini savundu. Abassi’nin filmi, cinayetleri araştırmak için Meşhed’in karanlık yeraltı dünyasına inen Zar Amir Ebrahimi’nin canlandırdığı bir kadın gazetecinin gözünden davayı takip ediyor.

Kutsal Örümcek Ebrahimi’nin en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandığı bu yıl Cannes’da galası yapıldı. İran’daki muhafazakarlar ve devlet bağlantılı medya, Kültür Bakanlığı’nın çağrısıyla filmi kınadı. Kutsal Örümcek “sahte, nefret dolu ve iğrenç.”

İran’ın ülke çapındaki insan hakları protestolarına yönelik baskısına yönelik mevcut küresel tepki göz önüne alındığında, Tahran’ın muhalefeti Kutsal Örümcek ödül yarışında filme yardımcı olması muhtemeldir.

Utopia, filmi Cannes’daki ilk çıkışının ardından aldı ve 28 Ekim’de ABD’de gösterime girmeyi planlıyor.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 2023 uluslararası uzun metrajlı Oscar’ı için kısa listeye giren 15 adayı 21 Aralık’ta açıklayacak. Beş aday 24 Ocak’ta açıklanacak. 95. Akademi Ödülleri 12 Mart 2023’te gerçekleşecek.sinema-2