Calendly, geçen yıl 3 milyar doların üzerinde bir değerleme ile birdenbire büyük bir tur attığında büyük bir sıçrama ile inen planlama girişimi, 10 milyondan fazla kişi tarafından randevu almak, toplantı düzenlemek için kullanılan araçlar için bir isim yaptı. ve birbirine zaman ayıran iki veya daha fazla kişinin dahil olduğu herhangi bir etkinliği planlayın. Google, Microsoft ve olmak isteyen diğer devlerin uzun gölgesinde durmak en iş ve eğlence hayatı planlaması için go-to-platform olan Calendly, şimdi kendi hızını artırmak için bir hamle yapıyor. Şirket satın aldı Prelüd, işe alım için planlama ve organizasyonu otomatikleştirme konusunda uzman. Calendly karlı ve bu onun ilk satın alımı.

Anlaşmadan önce, başlangıçta daha az zor olan “Röportaj Takvimi” adı altında piyasaya sürülen Prelude, Sam ve Jack Altman, Fuel Capital, Elad Gil ve daha fazlasını içeren yatırımcılardan sadece 2,4 milyon dolar topladı. Bu anlaşmanın finansal şartları açıklanmıyor ancak Prelude, One Media, Duolingo, Cloudflare ve Samsara dahil olmak üzere “yüzlerce” müşterisi olduğunu söylüyor.

Satın alma, birkaç ilginç eğilimin ve gelişmenin altını çiziyor:

Calendly için bu, şirketin İK ile başlayarak, dikeyler için daha özel ürünler oluşturarak bir iş olarak görüşlerine ve stratejisine nasıl odaklandığının bir işareti. Bu, çok farklı bir yaklaşımın arkasında sessizce bir zamanlama devi haline gelen şirket için bir çıkış noktasıdır: herkes ve herkes tarafından kullanılabilecek genel amaçlı bir araç takımı oluşturma yaklaşımı. Bu, özellikle pandemi sırasında, planlanmış toplantıların yalnızca kendilerine ait olmakla kalmayıp, aynı zamanda daha önce tesadüfi olabilecek bir sürü etkileşimi de üstlendiği zamandı.

Calendly’nin kurucusu ve CEO’su Tope Awotona, son birkaç yılda şirketin bireysel kullanıcılara daha az, kurumsal kullanıcılara daha fazla odaklandığını ve içinde yüz binlerce kullanıcısı olan organizasyonları kapsayan tipik anlaşmaların olduğunu söyledi. şimdi ürün genişletme modunda.

Awotona, bunun ilk satın alma olabileceğini ve belirli bir kullanım durumuna hitap eden özellikler yaratmaya yönelik ilk çaba olabileceğini, ancak bunun son olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Bu hamleler, Calendly’nin kurumsal sektöre daha kapsamlı bir şekilde hizmet vermesine kesinlikle yardımcı olacak olsa da, aynı zamanda şirketin diğer zamanlama hizmetlerinden rekabeti engellemesinin bir yolu. Google’ın benzerleri, planlamayı iyileştirmek için kendi Takvim platformunda ve doğrudan takvim uygulamalarının kendisinde bulunanlarla çalışmak için şaşırtıcı olmayan bir şekilde daha fazla araç geliştirdi ve e-posta gibi diğer üretkenlik ve organizasyon araçlarına sıkı bir şekilde entegre edildi ve Calendly’yi işlerde daha kullanışlı hale getirdi. belirli senaryolar, kullanıcıları elinde tutmanın ve daha fazlasını getirmenin bir yolu olacaktır.

Bu, Calendly’nin bir satın alma çılgınlığına başladığının bir işareti değil: Awotona, bazı özelliklerin dahili olarak oluşturulacağını söyledi. Prelude örneğinde, şirket ve arkasındaki ekip tarafından oluşturulan otomasyon yazılımını, çoğaltılması çok daha zor ve zaman alıcı olacak eksiksiz bir paket olarak tanımladı, bu yüzden onu almak mantıklıydı ve sonunda Calendly’nin kendisine entegre edin.

Prelude adına satış, kurumsal yazılımlarda gördüğümüz daha büyük bir konsolidasyon eğiliminin parçası. Yazılımda çizilmeye meyilli olan çizgi genellikle özellikler ve platformlar arasındadır, burada özelliklerin olması önemli veya hoş olabilir, ancak bu özellikleri başkalarıyla bir araya getiren rakip hizmetler varsa, nihayetinde konumlarını belirsiz veya en azından zayıf bulabilirler. veya gerektiği gibi çalışmak için çok fazla başka hizmete bağımlılarsa.

Bunun üzerine, büyük bir finansman sıkıntısı yaşandı ve bu nedenle hemen hemen tüm yeni başlayanların para toplaması zorlaşıyor. Geçmişte bir startup tutunmuş, daha fazla büyümüş ve işlerini (ve değerlemelerini) büyütmek için daha fazla zaman harcamış olabilirken, bugünlerde hesap, sunulduğunda çıkışların lehine olabilir. Bunu, güçlü özellik kümeleri olan veya kendilerini daha büyük platformlar haline getirmek için zamanları olan daha küçük girişimler için iş görünümüyle birleştirin ve bu günlerde ne kadar çok M&A’nın filizlendiğini görebilirsiniz.

Ancak tamamen açık olmak gerekirse, bu durumda Awotona, Prelude’un kendi kendine alışveriş yapmadığını söyledi.

“Satın almak için aramadılar” dedi. “Onlara uzandım.” Aslında bunu Calendly’nin kendi müşterilerine üründen daha fazla ne istediklerini sormasının arkasından yaptığını söyledi. Farklı endüstrilerde ve ekonomik eğilimlere rağmen, görünüşe göre bunların bir kısmı işe alımı yönetmek için daha iyi araçlar istedi, bu yüzden Calendly bu alanda eğitim aldı.

Genel olarak İK kategorisi, son birkaç yılda ve özellikle de şu anda izlenmesi gereken ilginç bir kategori oldu. İş listeleme panolarının tüm bu yıllar önce World Wide Web’deki en eski içerik parçalarından bazıları olduğunu düşünürseniz, işe alım ve daha geniş İK alanının B2B2C İnternet’teki en eski kategorilerden biri olduğunu iddia edebilirsiniz. Bu, kategoriyi yeni oyuncuların gelmesi ve görevdekilerin yıllar önce ilk kez yarattıklarını iyileştirmesi için son derece olgun kılıyor. Aynı zamanda, başvuru takip sistemleri gibi İK ve işe alımda kullanılan bazı çok özel araçlar vardır. İK ekipleri için oluşturulmuş yeni yazılımların bile halen kullanılmakta olanlarla çalışması bir zorunluluktur.

İşe alım, özellikle teknoloji gibi bazı alanlarda, yıllardır neredeyse kalıcı bir arz yetersizliği durumunda. Bir yandan, teknoloji endüstrisi makinesini beslemek için sürekli bir yetenek sıkıntısı var gibi görünüyor, bu da işe alım yapanların sürecin mümkün olduğunca hızlı (ama eksiksiz) olmasını istedikleri anlamına geliyor. Öte yandan, yalnızca adayların becerilerini test etmekle kalmayıp, daha sonra, genellikle birkaç tur toplantı yoluyla onlarla mülakat yapmak, insanları daha fazla veterinere götürmek ve olup olmayacaklarını anlamak için çifte zorluk nedeniyle, özellikle teknik işlerin işe alınması ünlüdür. iyi uyuyor. Ve bu, şu anda pek çok işi işten çıkaran teknolojideki birkaç şirket için olduğu gibi, işe alımlar sıkıldığında bile tutarlı kalan bir şey.

Yapbozun bu son parçası, Prelude gibi bir aracın devreye girdiği yerdir: işe alım amacıyla, sürecin gerektirebileceği tüm farklı görüşmecilerle yüksek hacimli toplantılar planlamaya ihtiyaç duyan kuruluşlar için, fikir şu ki, İK lideri şunları yapabilir: tüm bunları tek bir yerden kapsayan eksiksiz bir yolculuk yaratın. Mülakat yapanlar eğitilip organize edilebilir ve ardından adaylara mülakatlara kaydolmaları ve programlarını oraya gitmek için çok fazla ileri geri gitmeden görüntülemeleri için tek bir arayüz verilir ve bunların hepsi sırayla aşağıdakiler gibi diğer üretkenlik araçlarıyla bütünleşir. uygulama takip sistemleri Buradaki fikir, bunun, Calendly’den farklı olarak değil, belirli bir kullanım durumu için, bu işe alım görüşmeleri durumunda, sürecin çoğunu otomatikleştirerek tüm lojistiği anlamaya adamak için gereken süreyi azaltabilmesidir.

Awotona, şu anda yaklaşık 350 milyon dolar (çoğunlukla 2021’deki tek bir turdan) toplayan Calendly’nin şu anda daha fazla para toplamak için piyasada olmadığını, ancak bu Prelude anlaşmasının muhtemelen girişimin nasıl olacağına dair iyi bir şablon olduğunu söyledi. önümüzdeki aylarda ve yıllarda ürününü genişletmek istiyor.

Prelude’un kurucusu ve CEO’su Will Laufer yaptığı açıklamada, “Bu satın alma, modern şirketlerin potansiyel işe alımlarıyla sahip oldukları etkileşim ve deneyimlerin miktarıyla muazzam bir pazar fırsatı sunuyor” diyor. “Ortak vizyonumuz, işe alım ekiplerine tek bir entegre platformla kapsamlı bir çözüm sağlamak olduğundan, burada doğal bir uyum var. Programlama otomasyonu, herhangi bir iş ekibinin başarısı için gerçekten çok önemlidir ve birlikte, Calendly ve Prelude açık seçim olacaktır.”genel-24