Son zamanlarda Michael Larabel tarafından bildirildi PhoronixMesa 22.3, en yeni Vulkan 1.3.226 çerçevesini kullanan ağ gölgelendirici uzantısı VK_EXT_mesh_shader için destek ekleyerek RADV veya Radeon Vulkan Sürücüsünü aldı.

Vulkan 1.3.226, yeni Mesh Shader desteğini sunuyor ve yakında çıkacak olan Mesa 22.3 için en son Radeon Vulkan Sürücüsü “RADV”de yayınlandı.

Vulkan’ın en yeni VK_EXT_mesh_shader’ı, mevcut NVIDIA satıcı merkezli uzantının yerini alan çapraz satıcı ağ gölgelendirme uzantısıdır. Grafik uzantısı, uygulamaların program kontrollü ağ gölgeleme yoluyla “geometrik ilkellerin” toplanmış bölümlerini oluşturmasına olanak tanır. Vulkan’ın ağ gölgelendiricileri, programlanabilir bir ilkel olarak gölgeleme boru hattına bir alternatiftir.

İlk lansman sırasında NVIDIA, Windows ve Linux için EXT_mesh_shader desteğini içeren yeni bir Vulkan beta sürücüsü yayınladı. Intel’in açık kaynaklı ANV sürücüsü geçen hafta sonu destek aldı. Bu haftayla birlikte, AMD’nin Mesa’nın henüz yayınlanmamış yeni nesil sürümündeki ağ gölgeleme desteğini güncellemesiyle başlıyoruz.

Bu desteğin deneysel olduğunu ve yalnızca RADV_PERFTEST=ext_ms ortam değişkeni aracılığıyla etkinleştirildiğini unutmayın. Bunun nedeni, Linux çekirdeğindeki AMDGPU sürücüsünde uygulanan “çete gönderme” olmadan güvenli bir şekilde çalışamamasıdır. Grup gönderimi olmadan, birden fazla işlem aynı anda görev gölgelendiricileri kullandığında bu, GPU’nuzu kilitleyebilir. Gang, şu anda AMDGPU geliştiricileri tarafından geliştiriliyor.

İlginç bir şekilde, VK_EXT_mesh_shader uzantısı, spesifikasyonlar yayınlanmadan önce RADV üzerinde çalışan Valve’ın açık kaynak geliştiricileri grubu tarafından programlanmış ve kodlanmıştır. Bu süre zarfında geliştiriciler, Vulkan’ın ağ gölgelendiricisinin etkinleştirilmesini aktif olarak yamalıyordu. Yayınlandıktan sonra ekip yeni bir birleştirme isteği oluşturdu. Yeni kod inceleme sürecinden geçtiğine göre AMD, RADV desteğini gelecek yılın ilk bölümünde Mesa 22.3 sürümüyle birleştirdi.

Radeon RADV ağ gölgelendirici desteği, RDNA 2 mimarisinin veya daha yenisinin kullanılmasını gerektirir. Larabel, en son Vulkan ağ gölgelendirici desteğinin Mesa Git içindeki RADV_PERFTEST=ext_ms ortam değişkeninin değiştirilmesini gerektireceğini belirtiyor. Aşağıdaki istek, en yeni ağ gölgelendirici desteğinin işlenmesini kısaca açıklayarak, desteğin şu anda AMD’nin çete gönderimini çevreleyen açık kaynaklı AMDGPU çekirdek sürücüsü yeteneği hazır olana kadar deneysel bir durumda olduğunu ima ediyor.

Haber kaynağı: Phoronixgenel-17