SNCF projesi iyi niyetle başladı. Başlangıçta SNCF Connect, 11 milyon kullanıcının hayatını basitleştirin tüm mobilite çözümlerini tek bir platformda bir araya getirerek. Başkent 50 milyon euroluk bu uygulamanın nasıl ” pahalı fiyasko “.

SNCF Connect bu ustaca başarısızlığı nasıl başardı?

Fransız kamu demiryolu şirketi, SNCF Connect ile uzun yıllardır var olan uzun mesafe bilet gişesi olan OUI.sncf’nin yerini almak istedi. Fikir, grubun tüm çözümlerini tek bir platformda bir araya getirmekti. SNCF Connect ile amaç, kullanıcıların tren, metro ve otobüs biletleri satın alın ve hatta ortak bisiklet rezervasyonu yapın. Uygulama dahili olarak geliştirildi: Bir yıl boyunca 300 kişi seferber edildi.

Aynı kategoride

Snowflak'ın kurucu ortağı Benoît Dageville

Veri bulutu uzmanı Snowflake, ikinci çeyrekte çok iyi durumda

Ancak, lansmanından birkaç ay sonra SNCF Connect büyük bir başarısızlıkla karşılaştı. Bu yeni platformun resmi lansman tarihi olan 25 Ocak’tan bu yana, demiryolu şirketi sıvaları silmeli. Uygulamaya yapılan eleştiriler arasında özellikle elektronik biletlerinin bulunamaması, akıllı telefonun sunumu sırasında kapıların açılmaması ya da karanlık mod ile ilgili bilgileri okumakta zorluk çekmesi yer alıyor.

Teknolojilere ayrılan yatırımlar, site ve uygulama için 12,6 milyon olmak üzere 21 milyon avroya ulaştı. İçin çok yüksek bağlantı zirvelerini emer, ekip, depolamayı 7,5 milyon avroya Amazon Web Services’e taşımaya karar verdi. Fransız bulutunun ve konuyla ilgili ulusal bir stratejinin destekçisi olan Devlete danışılıp danışılmadığını bilmek mümkün değil. Ardından, 7.000 sunucuyla donatılan ve daha sonra kullanılamaz hale gelen iki veri merkezinin sökülmesi 2,3 milyon avroya mal oldu. BFM ayrıca 12,3 milyon Euro’luk bir not bırakarak Expedia ile bir sözleşmenin ihlalinden bahseder.

Altyapılara yönelik bütçenin bu kısmı, SNCF ile temasa geçildi. BFM, SNCF Connect’in toplam maliyetine ücretlendirmez. ” Amazon bulutuna geçiş, demontaj ve Expedia ile sözleşmenin sona ermesi, uygulamanın oluşturulmasından önce üstlenilen projelerdir. Orada bir yakınlık görebiliriz, ancak toplam eklemede bir amalgam var. şirket diyor. Böylece, bu yeni hizmetin gerçek maliyeti 26 milyon Euro olacaktır. Olmak isteyene güven verecek bir şey.

Şeffaflık eksikliği mi?

Gün ışığına çıkmadan önce SNCF Connect uygulaması 4.000 SNCF saha personeli tarafından test edildi. Lansmandan sonraki ilk haftalarda SNCF, 10.000 şikayet. Bir iç kaynak bile söyledi Başkent o ” hiç beklemediğimiz bir felaket senaryosu ile karşı karşıyaydık “. Ekip, SNCF Connect’i tanıtmak için 5 milyon Euro’luk bir pazarlama bütçesi planlamıştı (TV reklamı, ekran, web’de reklam). Bunların hiçbiri ortaya çıkmadı.

SNCF Connect’in genel müdürü Anne Pruvot, böyle bir sonucun nedenlerini anlamak için bir denetim görevlendirdi. Makalesinde, Başkent bu projenin resmi olarak açıklanıncaya kadar gizlice yürütüldüğünü belirtir. Konuşmacılar bile zorunda kaldı çok sıkı gizlilik anlaşmaları imzalamak. Geliştiriciler ve gelecekteki kullanıcılar arasındaki alışverişin çok sık olduğu varsayılan dijital dünyadaki olağan kullanımlardan çok uzak bir yaklaşım.genel-16