Donanım blogcusu YuuKi_AnS (yeni sekmede açılır) AMD’nin 96-çekirdekli EPYC 9000-serisi işlemcisinin bir ‘mühendislik örneği’ etiketi yerine gerçek bir model numarası ile işaretlenmiş bir resmini yayınladı. Görüntü, AMD’nin Genoa kod adlı yeni nesil EPYC işlemcilerinden en azından bazılarını ortaklara göndermeye başladığını gösteriyor olabilir, bu da resmi lansmanlarının yaklaşmakta olduğu anlamına geliyor.

Söz konusu işlemci, AMD’nin Zen 4 mikro mimarisini temel alan 96 çekirdeğe sahip ve daha önceki bazı sızıntıların gösterdiği gibi (model 9654P’yi kapsamasına rağmen) 384MB L3 önbellek taşıyan EPYC 9654’tür. Ancak resimle ilgili en önemli şey, SP5 taşıyıcı çerçevesindeki CPU’nun bir tepsi paletinde oturmasıdır. Satıcılar, talaşları hacimler halinde sevk etmek için genellikle tepsi paletlerini kullanır. Buna karşılık, mühendislik örnekleri özel kutularda gelir, ancak EPYC’lerin durumu hala bir taşıyıcı çerçeve üzerindedir.

AMD, Zen 4 çekirdekli EPYC 9000 serisi işlemcilerinin ticari sevkiyatlarını ortaklarına başlattığını henüz doğrulamadı, ancak bir tepsi paleti, AMD’nin ortaklarından en azından bazılarının yeni CPU’ları hacim olarak aldığını gösteren bir gösterge olabilir. Ayrıca, Yuuki_AnS, bu CPU’ların, bu Eylül ayında aynı mikromimariye dayanan AMD’nin yaklaşmakta olan Ryzen 7000 işlemcileriyle birlikte resmi olarak piyasaya sürülebileceğini düşündürüyor.

(İmaj kredisi: AMD)

AMD’nin planlarını bilmesek de, şirketin 96 çekirdekli bir sunucu parçasının gök gürültüsünü, oyuncular ve meraklılar için 16’ya kadar çekirdeğe sahip masaüstü bölümünün yanında resmi olarak tanıtarak çalacağını düşünüyoruz.

genel-21