Zamandaki bir dikiş dokuz kişiyi kurtarır, derler – ve zamanında bir kan inceltici, kalp krizi için acil servise yapılan bir geziyi kurtarır, çünkü Teşhis Robotiği göstermeyi umuyor. Şirketin makine öğrenimi destekli önleyici bakımı, tehlikeli (ve maliyetli) tıbbi krizleri tahmin etmeyi ve önlemeyi, herkesin paradan tasarruf etmesini ve umarım genel olarak daha sağlıklı olmasını sağlamayı amaçlıyor – ve ölçeği büyütmek için 45 milyon dolar topladı.

Bu özel yapay zeka, sigorta, hastane faturaları ve “öngörücü tıp” kombinasyonunun bir tür teknotopik kabus olmadığını başlangıçta açıklamak önemlidir. Tüm şirket, örneğin kalp krizi geçirmek yerine kalp sağlığınızı iyileştirmenin hem sizin için daha iyi hem de daha ucuz olduğu gerçeğine dayanıyor.

Bu nedenle doktorlarınız size “peki, kalp krizi geçirirseniz acile gidin” demek yerine kırmızı eti kesmenizi ve hatta belki de kolesterol koruyucu ilaç almanızı söylüyor. Bu sadece sağduyudur ve ayrıca hastalardan, hastanelerden ve sigorta şirketlerinden tasarruf sağlar. Endişelenmeyin, bu tür bir tahmin primlerinizi yükseltmek veya bakımı reddetmek için kullanılamaz. Aylık ödeme yapmanızı istiyorlar – sadece yardım edebileceklerse 25.000 dolarlık bir operasyon için para ödemek zorunda kalmak istemiyorlar.

Soru şu ki, daha az belirgin durumlar veya hastaların spesifik testler yaptırmadığı durumlar ne olacak? Makine öğrenimi modellerinin devreye girdiği yer burasıdır; büyük miktarda gürültüden bir sinyal çıkarmakta çok iyiler. Ve bu durumda, AI 65 milyon anonim tıbbi kayıt üzerinde eğitildi.

“İnsanların nasıl göründüğünü görüyoruz önceki Diagnostic Robotics CEO’su ve kurucu ortağı Kira Radinsky, “Yaptığımız her şey önleyici bakımdır” dedi. “Her şey doğru hastaya, doğru zamanda, doğru müdahaleyi sunmakla ilgili.”

Sağlayıcıların, maliyetleri azaltmak için genellikle en pahalı hastalara, örneğin ileri kalp hastalığı olan birine odaklandığını kaydetti. Ancak akut ve bakım bakımı onlar için önemli olmaya devam ederken, bu para zaten kapıdan çıktı. Öte yandan, konjestif kalp yetmezliğinin erken belirtileri olan birine teşhis koyarsanız, ilerlemesini durdurabilir ve paradan ve hatta muhtemelen bir hayat kurtarabilirsiniz. Ve teknik, laboratuvarlarda tespit edilebilecek şeylerin ötesinde geçerlidir.

Radinsky, “Diyelim ki zorluk, depresyon veya anksiyeteden muzdarip, ancak herhangi bir ilaç almayan hastaları bulmaktır” dedi. “Tıbbi kayıtlara dayanarak depresyon veya anksiyetesi olan birini nasıl tanımlarsınız? Ziyaretlerinin entropisini tespit ediyoruz – çok sayıda sağlayıcı, çok sayıda şikayet – bu güçlü bir sinyal. Sonra belirli sorular, tıbbi bir triyaj yaparsınız ve onları bir psikolog veya psikiyatriste bağlarsınız ve artık bozulmazlar.”

Şirket, acil servis ziyaretlerini dörtte üç oranında azaltabileceğini iddia ediyor; bu, bir kişi ve sağlayıcısı için acil faydaların ötesinde önemlidir; ABD’de acil servisler ve acil bakım hizmetleri, paradoksal bir şekilde, büyük tıbbi harcamalara maruz kalma korkusu nedeniyle bunalmış durumda.

Diagnostic Robotics’in modellerine göre sıralanmış olarak bir hastanın bilgilerini gösteren bir tablet arayüzü örneği. Resim Kredisi: Teşhis Robotiği

Çoğu durumda, tıbbi sağlayıcıların veya sigortacıların ilaçları veya tedaviyi ücretsiz veya nominal maliyetle sunacağını söyledi, çünkü kendilerini daha büyük bir faturadan kurtardıklarını biliyorlar. Elbette, bunların hepsi kişisel çıkar dışında, ama bu onlara güvenebileceğiniz anlamına gelir.

Tel Aviv merkezli Diagnostic Robotics, Mayo Clinic, Technion (İsrail Teknoloji Enstitüsü) ve Bradley Bloom’un katılımıyla StageOne yatırımcıları tarafından yönetilen 45 milyon dolarlık bir B turunu yeni topladı. Radinsky, bunun şirketin belirli yüksek riskli koşullara ek olarak daha bütünsel sağlık hedefleri üstlenerek sağlayıcılarla daha doğrudan çalışmaya başlamasına yardımcı olacağını söyledi. (Şirket şu anda 20 civarında takip ediyor.)

Bu daha geniş yaklaşımın bir pilot testi, yakın zamanda, AI tarafından hazırlanan sağlık planının sunulduğu birkaç yüz hasta üzerinde yapılan bir çalışmada doğrulandı. bir klinisyeninkinden istatistiksel olarak ayırt edilemez. Şirket halihazırda Blue Cross Rhode Island ile İsrail, Güney Afrika ve ABD’de belirli bir kapasitede milyonlarca hastaya hizmet veriyor.

Sağlayıcınıza genişlerlerse, adından açıkça anlaşılacağı gibi, bir tür robotik muayene beklemeyin.

Radinsky, “Ek tedaviler sunan bakım yöneticilerinden ücretsiz veya neredeyse ücretsiz telefon görüşmeleri alacaksınız” dedi. AI zaten işini yapmış olacak ve belki de test sonuçlarınız ve konumunuz bir şey için risk altında olduğunuzu gösteriyor – ve bu önerileri ciddiye almanız iyi olur. AI hala büyümek için çok alana sahip olabilir, ancak istatistiksel korelasyonları koklamakta iyidir.

Algoritmalardaki yanlılığı bulma, tanımlama ve hafifletme üzerinde de aktif olarak çalıştıklarını, ister yanlı verilerden ister satırlar boyunca başka bir yerde insan hatasından kaynaklansın, eklemeye dikkat etti. Radinsky, “Algoritmanın yapmaya çalıştığı şey, kimin en çok fayda sağlayacağını görmek,” diye açıkladı, ancak diğer yapay zeka ve makine öğrenimi türlerinde olduğu gibi, yalnızca dikkatli izleme, kimin yarar sağladığı fikrinin gerçek dünyayla uyuşup uyuşmadığını söyleyecektir.genel-24